یکشنبه 03 نوامبر 13 | 15:26

امضای ممنوعیت جاسوسی بین آلمان و آمریکا

اعتراضات برلین به جاسوسی واشنگتن از شهروندان و مقامات ژرمن، موجب شده تا آمریکا موافقت خود را با امضای قرارداد منع جاسوسی با کشور آلمان اعلام کند.


آمریکا و آلمان در سال ۲۰۱۴ میلادی، قرار داد منع جاسوسی امضا می‌کنند.

این قرارداد بواسطه اعتراضات آلمان به فعالیت‌های جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا و رصد مکالمات تلفنی «آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان و می‌لون‌ها شهروند آلمانی، میان دو کشور امضا می‌شود.

افشای جاسوسی آمریکا از صدر اعظم و شهروندان آلمان، موجب بروز تنش میان دو کشور و احضار سفیر آمریکا در برلین به وزارت خارجه آلمان شد. پس از آن نیز در هفته گذشته روسای دستگاه‌های اطلاعاتی و مشاور عالی مرکل به آمریکا رفتند تا درباره اینجاسوسی با مقامات واشنگتن رایزنی کنند.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده در روزهای اخیر، جاسوسی از مرکل از سال ۲۰۰۲ میلادی آغاز شده و «باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا نیز در سال ۲۰۱۰ میلادی در جریان این عملیات قرار گرفته، اما اقدامی برای توقف آن انجام نداده است.

این در حالی است که سناتور «دایان فاین استاین» رئیس کمیته اطلاعات سنا، از توقف جاسوسی آمریکا از همیپمانان خود خبر داده است اما سخنگوی آژانس امنیت ملی این کشور اعلام کرده که اطلاعی از این موضوع نداشته است و نمی‌تواند آن را تائید و یا رد کند.

در این میان باراک اوباما نیز برای فرونشاندن آتش خشم کشورهای اروپایی، در مصاحبه با شبکه Fusion (یک شبکه ترکیبی متشکل از‌ای بی‌سی نیوز و یونی ویژن) گفت: دستور بازبینی روش‌های جمع آوری اطلاعات را با آژانس‌های اطلاعاتی داده‌ام. این بدان معناست آنچه آن‌ها قادر به انجام آن هستند، لزوما به این معنی نیست که آن‌ها آن کار را می‌توانند انجام دهند.

بر اساس اسناد منتشر شده، آژانس امنیت ملی آمریکا از ۷۰ میلیون شهروند فرانسوی جاسوسی کرده و فقط در یک ماه بیش از ۶۰ میلیون تماس تلفنی شهروندان اسپانیایی را شنود کرده است.

برچسب‌ها: ، ،

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: