یکشنبه 03 نوامبر 13 | 16:53

فراخوان عمار برای تهیه فیلم از راهپیمایی فردا

دبیرخانه جشنواره عمار برای تهیه فیلم از راه‏پیمایی سیزده آبان امسال فراخوان داد.


دبیرخانه جشنواره عمار با انتشار فراخوانی از تمام کسانی که در راهپیمایی ضد استکباری سیزده آبان امسال شرکت می‌‏کنند، خواسته تا فیلم‏های خود را از این راهپیمایی برای چهارمین دوره‏ی جشنواره مردمی فیلم عمار ارسال کنند.

بر اساس این گزارش، سایت عمارفیلم همچنین برای آشنایی افراد مبتدی با فرآیند فیلمسازی در مورد ۱۳ آبان، جزوه‏ای را هم در اختیار مخاطبان خود قرار داده است که متن آن به شرح زیر است:

«برای ساخت فیلم با موضوع ۱۳ ابان چگونه فیلم بگیریم؟ سراغ چه سوژه‌هایی برویم و با چه کسانی گفتگو کنیم؟ این نوشتار تنها برای آشنایی مختصری برای ساخت فیلم مبتدی با موضوع ۱۳ آبان ما است و جنبه پیشنهادی دارد. بدیهی است در کنار این جزوه با ابتکار‌ها و خلاقیت‌های خودتان می‌توانید اثری بهتر بسازید.

•رویکرد و اهداف «فیلم ما» چیست؟

۱- نگاه هنرمندان به محیط اطراف خود و به داشته‌های بومی‏شان جلب شود.

۲-از دل این آثار استعدادهای جدید، جوان و گسترده‌تری در حوزه فیلمسازی شناسایی می‌‏شوند.

۳- حجم بالایی از فعالیت‌ها و عملیات‏های فرهنگی در کشور صورت می‌‎پذیرد. «فیلم ما» می‌‏تواند گوشه‏ای از این فعالیت‏‌ها را ضبط کرده و بشناساند تا علاوه بر ثبت فعالیت‎‌ها به صورت تاریخ شفاهی ماندگار گردد.

•چرا برای ۱۳ آبان فیلم بسازیم؟

– سیزدهم آبان سالروز سه رویداد معاصر مهم در شکل گیری انقلاب اسلامی ایران است:

تبعید امام خمینی (ره) به ترکیه در ۱۳ آبان ۱۳۴۳

کشتار دانش‌آموزان در ۱۳ آبان ۱۳۵۷ در دانشگاه تهران

تسخیر سفارت امریکا توسط دانشجویان در ۱۳ آبان ۱۳۵۸

– این سه رویداد به ظاهر متفاوتند، اما هر سه در یک چیز مشترکند: مبارزه با استکبار و عوامل آن، به این دلیل ۱۳ آبان روز ملی «مبارزه با استکبار» نامیده شده است.

-امام (ره) تسخیر لانه جاسوسی را انقلاب دوم نامیدند. تسخیر سفارت آمریکا تنها تسخیر یک سفارت خانه نبود، بلکه قطع دست آمریکا برای جاسوسی و دخالت در امور ایران بود.

-آمریکا بعد از تسخیر سفارت بار‌ها و بار‌ها تلاش کرده تا در امور داخلی ایران دخالت کند. آمریکا حتی اقداماتی برای تغییر نظام سیاسی ایران انجام داده است و تاکنون ناکام مانده است. چرا که انقلاب اسلامی ایران خواسته ملت ایران است.

– در این روز ما راهپیمایی می‌‏کنیم تا فریاد مرگ بر استکبار سر دهیم و از هر مستکبری برائت جوئیم.

– ۱۳ آبان روز دانش آموز نیز هست. به همین دلیل حضور دانش‏آموزان در راهپیمایی این روز بسیار چشم‏گیر است.

-‌‌ همان گونه که روز ۱۶ آذر به خاطر شهادت دانشجویان روز دانشجو نامیده شده است، ۱۳ آبان نیز به همین علت روز دانش‏آموز نامیده شده است. گویا روزهای ملی مردم ایران با شهادت آن‌ها در مقابل ظلم و ستم عجین گردیده است.

• چگونه و از چه سوژه‏هایی برای ساخت فیلم «۱۳ آبان ما» بهره ببریم؟

راهپیمایی و گرامیداشت ۱۳ آبان با حضور اقشار مختلف مردم و با حضور چشم‏گیر دانش‏آموزان مواجه است. در هر شهر مردم از سلایق و گروه‏‌ها و صنف‏های مختلف با حضور در راهپیمایی به نحوی در برگزاری این روز مشارکت می‌‏کنند و این روز را گرامی می‌‏دارند. علاوه بر قالب و شکل کلی برگزاری راهپیمایی موارد زیر می‌‏تواند جذاب و بومی باشد. روایت هر کدام از موارد زیر و مواردی که به ذهن خودتان می‌‏رسد، می‌‏تواند روایتگر نوعی از حضور مردم بر سر آرمان‏های نظام باشد.

-حضور اقشار مختلف مردم (سنین و اصناف مختلف)

– حضور چهره‏های مختلف مردمی و داستان حضور آن‌ها؛ از کودک تا پیرمرد تا چهره‏های شناخته شده.

-شعار‌ها و دست نوشته‏های مردمی

– فعالیت‏‌ها و ابتکارات مردمی حاشیه راهپیمایی (ایستگاه‌های صلواتی)

– پرسیدن یک سوال واحد از چهره‏های مختلف مردم

– چهره‏‌ها و مردم مختلف یک جمله را در حالت‎های مختلف (شعاردادن، با خنده، جدی و…) رو به دوربین بگویند. مثلا «مرگ بر آمریکا»

  1. کافه خبر » Blog Archive » تریبون [آخرین اخبار]: فراخوان عمار برای تهیه فیلم از راهپیمایی فردا
    4 نوامبر 2013

    […] فراخوان عمار برای تهیه فیلم از راهپیمایی فردادبیرخانه … […]

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: