یکشنبه 03 نوامبر 13 | 17:02

گاف رسانه غربی درباره کنفرانس افق‌نو+عکس

گزارش‌های رسانه‌های غربی، لغو یک جشنواره فیلم ایرانی به نام «افق نو» را با کنفرانس «جهان بدون صهیونیزم» که در سال ۲۰۰۵ تشکیل شده بود، اشتباه گرفته‌اند.


سایت خبری «واشنگتن فری بیکن» با گرفتن گافی از نشریه بریتانیایی تلگراف The Telegraph، نوشت: به نظر می‌رسد گزارش‌های رسانه‌های غربی، لغو یک جشنواره فیلم ایرانی کمتر شناخته شده به نام «افق نو» را با کنفرانس «جهان بدون صهیونیزم» که در سال ۲۰۰۵ تشکیل شد و در آن احمدی‌نژاد از محو اسرائیل «از روی نقشه» سخن به میان آورد، اشتباه گرفته‌اند.

کار‌شناسان می‌گویند این ناهمخوانی در این گزارش‌ها سوالات جدیدی را راجع‌به اعتبار پوشش رسانه‌ای غرب در مورد ایران به وجود می‌آورند.

430192_719

تلگراف و دیگر مطبوعات گزارش دادند که وزارت خارجه ایران «جشنواره افق نو» ۲۰۱۳ را لغو کرده است.

این گزارش می‌نویسد: وقتی این کنفرانس برای نخستین بار در سال ۲۰۰۵ برگزار شد، احمدی‌نژاد اظهار نظر معروف خودش مبنی بر اینکه اسرائیل باید «از روی نقشه محو شود» را ابداع کرد.

اما با توجه به خود وب‌سایت افق نو، کنفرانس افق نو نخستین بار در سال ۲۰۱۲ برگزار شد، و به نظر می‌رسد به کنفرانس «جهان بدون صهیونیزم» هیچ ارتباطی ندارد.

430233_132

بنا به اطلاعات منتشر شده توسط اولین کنفرانس سالانه این برنامه، افق نو در تلاش است تا با ارائهٔ مبانی آکادمیک به مناظرات عمیق در مورد جنبه‌های گوناگون سینمای جهان پرداخته و برای ترغیب مواجهه با این واقعیات در جامعه می‌کوشد.

برنامهٔ جهان بدون صهیونیزم با تلاش سازمان اتحادیه اسلامی دانش‌آموزان بنا شد، در حالی که کنفرانس افق نو، بنا بر گفته مطبوعات مرتبط، توسط مرکز فیلم مستند و تجربی و سازمان سینمایی ایران برگزار شده است.

وب‌سایت افق نو، برای این برنامه، فهرستی را برای فیلم‌های مورد نظر در موضوعات مختلفی چون، جنبش تسخیر وال استریت، امپریالیسم، و اسلام‌هراسی اعلام داشته است.

در این گزارش گاف دیگری هم رخ داده: احمدی‌نژاد در نخستین جشنواره افق نو در ۲۰۱۲ صحبت کرده بود اما سخنرانی وی زیاد مورد توجه رسانه‌ها قرار نگرفت اما صرفا سخنرانی وی باعث به خطا افتادن تلگراف شده است.

430193_624

گاف دیگر، تاریخ لغو جشنواره است. با توجه به وب‌سایت افق نو کنفرانس ۲۰۱۳ افق نو، قرار بود از ۳ تا ۷ سپتامبر برگزار شود اما این گزارش مخدوش می‌نویسد برگزارکنندگان گفته‌اند که این کنفرانس یا در اواخر سپتامبر و یا در اوایل اکتبر برگزار خواهد شد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: