سه‌شنبه 05 نوامبر 13 | 11:35

برای آمریکا‌شناسی این کتاب‌ها را بخوانید

در روزهای استکبار ستیزی، به معرفی برخی کتاب‌هایی می‌پردازیم که در آن به واقعه‌ی سیزدهم آبان، فعالیت‌های ضد آمریکایی، جنش‌های آمیرکایی ستیز و… اشاره شده است.


به گزارش تریبون مستضعفین در روزهای استکبار ستیزی، به معرفی برخی کتاب‌هایی می‌پردازیم که در آن به واقعه‌ی سیزدهم آبان، فعالیت‌های ضد آمریکایی، جنش‌های آمیرکایی ستیز و… اشاره شده است.

 پایگاه خبری آگه‌نیوز در سلسله گزارش‌هایی به معرفی کتب ضداستکباری پرداخته است که در ادامه بخشی از آن را با هم مرور می‌کنیم

2119

تاریخ شفاهی دانشجویان پیرو خط امام: دانشجویان و گروگان‌ها

حسین جودی – مرکز اسناد انقلاب اسلامی

پیروزی انقلاب اسلامی اگرچه نفوذ آمریكا را در ایران تحلیل برد، ولی منجر به زوال كامل قدرت و دخالت‌های آن نشد و بقایای عوامل آمریكا در درون مملكت مشغول توطئه بودند؛ به ‌خصوص اینكه با روی كار آمدن دولت موقت استكبار به آن امیدوارتر شد. در این شرایط دولت موقت كه امور كشور را در دست گرفته بود، متأثر از دیدگاه نهضت آزادی كه از قضا اكثر اعضای دولت از یاران سابق بازرگان انتخاب شده بودند، چندان به پاكسازی ادارات و استقرار جمهوری اسلامی نمی‌پرداختند و مطالبات امام و مردم انقلابی برآورده نشده بود.

تساهل دولت بازرگان در برخورد با حركت‌های تجزیه‌طلبانه‌ی داخلی كه كشور را به سوی اغتشاش می‌برد و عدم اتخاذ مواضع انقلابی در مقابل استكبار جهانی، دانشجویان مسلمان را بر آن داشت تا با حركتی انقلابی اعتراض خود را به عملكرد دولت موقت نشان دهند. دانشجویان چند دانشگاه تهران تحت عنوان «دانشجویان پیرو خط امام» لانه‌ی جاسوسی آمریكا را تسخیر كردند و به افشای عملیات این سفارتخانه در قبال انقلاب و نظام اسلامی پرداختند.

مجموعه حاضر شامل مصاحبه‌هایی است با چندین تن از دانشجویان پیرو خط امام كه هر یك با رجوع به حافظه‌ی خود و فراخوار پرسش‌هایی كه از آنها شده است، به بازگویی حوادث لانه و حال و هوای آن روزها پرداخته‌اند. علت تسخیر لانه‌ی جاسوسی به دست دانشجویان، تركیب دانشگاه‌های شركت‌كننده در این واقعه و نحوه‌ی تعامل آنها با همدیگر، برخورد مسئولان نظام با دانشجویان و حوادث تلخ و شیرینی كه در درون لانه‌ی جاسوسی می‌گذشت در مصاحبه با آنها روشن شده است. مطلب بسیار مهم دیگری كه در خلال مصاحبه‌ها به آن اشاره شده طرز عملكرد و موضع‌‌گیری برخی از اشخاص است كه اتفاقاً بعد از اتمام جریان گروگان‌گیری در مسئولیت‌های مختلف نظام اسلامی بودند و در نحوه‌ی انتشار اسناد لانه‌ی جاسوسی دست داشتند.

آمریکا ستیزی چرا؟

روزه گارودی – کانون اندیشه جوان

هدف اصلی این کتاب، نگاهی به چگونگی پیدایش و پایایی این ‌نظام سلطه‌گر است.

نویسنده‌ی کتاب با ذکر دو نکته‌ی اساسی، مبنای نگاه خود به پدیده‌ی آمریکاستیزی را تشریح می‌کند. اول آن‌که «آمریکاستیزی» و «بیگانه‌ستیزی» دو مفهوم جدا از یکدیگرند؛ چرا که اولی یک مکتب جهانی و دومی نوعی احساس ملی‌گرایانه ‌است. و دیگر آن‌که دلیل این مبارزه آن است که امروز آمریکا قصد دارد با تکیه بر قدرت سیاسی، نظامی و اقتصادی خویش، خود را بر دنیا تحمیل نماید؛ که البته تنها راه آمریکا برای دست‌یابی به این هدف عوامل داخلی و رهبران خود فروش هر جامعه است.

این کتاب با نثری روان و گویا و در حجمی کم، به خوبی درک روشنی از آن‌چه که «بهشت موعود عصر روشن‌گری» نامیده می‌شود، برای خواننده به ارمغان می‌آورد. ضمن آن که ریشه‌های پیوند تئوریک و عاطفی  ایالات متحده آمریکا با رژیم صهیونیستی و نیز شباهت‌های شکل‌گیری هر دو آن‌ها به خوبی فهم می‌شود.

2131

نیروی دلتا

چارلی بکویث/ دونالد ناکس/ رضا فاضل زرندی

انتشارات امیرکبیر

مولف کتاب «چارلی بکویث» فرمانده عملیات نافرجام طبس است.

این کتاب از جمله خاطراتی است که به طور مفصل به مسئله آزاد سازی گروگانهای آمریکایی در ایران پرداخته است که 1983 پس از واقعه طبس در آمریکا منتشر شد.

در این کتاب طرح‌های مختلفی برای آزاد سازی گروگان‌ها مورد ارزیابی و بررسی قرار گرفته است.

در این کتاب خواننده با ماموریت‌ها و مانورهای سخت نظامی آشنا خواهد شد. انگیزه وی از نوشتن کتاب نیروی دلتا بیان خاطراتی از نحوه شکل گیری نیروی دلتا و تشریح عملیات حمله به سفارت آمریکا در ایران بخاطر آزاد سازی گروگانها است. کتاب در 47فصل و461صفحه مصور تدوین شده است.

از فصل 31به بعد به اشغال سفارت آمریکا در تهران اختصاص یافته است و به مرور به نحوه طرح و شکل گیری عملیات نجات گروگان‌ها پرداخته شده است.

تسخیر: اولین روایت مکتوب از درون سفارت تسخیر شده آمریکا در تهران

معصومه ابتکار/ فریبا ابتهاج شیرازی

انتشارات اطلاعات

كتاب حاضر نخستين روايت يك ايرانى است كه شاهد اشغال سفارت  آمريكا در تهران بوده است.«تسخير» داستان خاطرات، ماجراها و وقايع ناگفته تسخير لانه جاسوسى در تهران در قالبى ساده و روان است كه براى نخستين بار پرده از تبليغات سوء و غير واقعى رسانه‌‏هاى غربى عليه انقلاب اسلامى ايران برداشته و اهداف دانشجويان مسلمان پيرو خط امام از اين اقدام را در تصويرى واقع‌‏بينانه شامل نقاط قوت و ضعف آن تبيين مي‌‏نمايد.

جنبش وال استریت و روزهای ناآرام آمریکا

اسدلله افشار

انتشارات سفیر اردهال

موضوع این کتاب، تبیین علل قیام مردم آمریکا علیه نظام سرمایه‌داری است. کتاب حاضر، در بیست فصل تدوین گردیده و تلاشی است در راستای بازخوانی علل شکل‌گیری «جنبش وال‌استریت» و تبیین علل قیام مردم آمریکا علیه نظام سرمایه‌داری. عناوین برخی فصول مندرج در کتاب، عبارتند از: آشنایی با وال استریت؛ جنبش اشغال وال استریت نشانه‌ای از ناخوشی اقتصاد جهان؛ ماهیت تظاهرات اعتراضی در وال‌استریت؛ شکسته شدن استخوان‌های لیبرالیسم؛ جنبش وال استریت، بحران جهانی اقتصاد و ارزیابی کارآیی نظام سرمایه‌داری؛ واقعیت نظام اقتصادی امریکا؛ نگاه سیاسی سیاست‌بازان آمریکایی به جنبش وال‌استریت؛ و بررسی کارنامة جنبش وال استریت و سابقة بحران‌های اقتصادی در آمریکا و اروپا.

2149

تاریخ ناگفته و پنهان آمریکا

هارون یحیی / ترجمه نصیر صاحب‌خلق

انتشارات هلال

کتاب “تاریخ ناگفته و پنهان آمریکا” برگرفته از اثر بزرگ و جامع “عدنان اکتار” اندیشمند و نویسنده ترک، معروف به ” هارون یحیی” است. این اثر، دربرگیرنده نکات ناگفته تاریخ دولت کشوری است که داعیه برگزیده بودن داشته و درصدد تغییر نظام جهانی بر اساس مدلی انگلوساکسونی و آمریکایی است.

این کتاب داستان آمریکا است. داستانی که یا اصلا و یا به تمامی گفته نشده است. در مورد اینکه “آمریکا چگونه کشف شد؟” سخن های بسیاری نگفته اند؛ اما اینکه چرا کشف شد و با چه هدفی این اقدام انجام پذیرفت، ناگفته ها بسیار است؛ ناگفته هایی مثل انگیزه های قومی کشف آمریکا، یهودی بودن “کریستف کلمب”، حامیان یهودی او در دربار پادشاه اسپانیا و انگیزه های قومی، توراتی و کابالایی کشف آمریکا، کشتار اقوام سرخ پوست و یا بومیان آمریکا و انگیزه های توراتی این امر، فجایع انسانی به بار آمده توسط “کریستف کلمب” و مهاجران پیوریتان بعد از او در آمریکا و…..

کتاب حاضر که دارای دو فصل است: فصل اول با نام “بسوی دنیای جدید”، در مورد کلمب و تلاش ها و اهداف و موانع سر راهش و رسالت پیوریتان ها و رموز کابالایی و روز یهودی شدن آمریکا و فساد بنی اسرائیل در روی زمین صحبت می کند. در فصل دوم به نام “نظام حاکم بر آمریکا” عناوینی مانند نظم نوین جهانی، آمریکا و یهودیان، آیپاک سلطان واشینگتن، لابی و کاخ سفید، دعوای کندی و اسرائیل، کارتر در میان یهودیان، ریگان در کاخ سفید، موساد به دنبال ترور جورج بوش ، دو سازمان برای رهایی یهودیان از تحقیر، بسوی آرماگدون و ….. را مشاهده می کنید.

 

ما آمريكا را زير پا مي گذاريم

محمد صائبی

انتشارات دانش و اندیشه معاصر

هدف از نگارش كتاب «ما آمریکا را زیر پا می‌گذاریم» اين است كه خوانندگان ضمن آشنايي با تاریخ واقعی و مستند، به نقش مؤثر ملی­گرایان، توده‌ای‌ها و صهیونیسم بین‌المللی در پیروزی کودتای آمریکا 28 مرداد، تحولات سیاسی اقتصادی، نظامی و فرهنگی ایران در دوران محمدرضا پهلوی، مبارزات بی‌امان امام خمینی(ره) علیه شاه، آمریکا و اسرائیل پي‌ببرند.

مباحثي نظير عوامل سقوط شاه، عوامل پیروزی انقلاب اسلامی، ظهور و سقوط دولت موقت، تصرف سفارت آمریکا در تهران، شکست نظامی آمریکا در طبس، بحران گروگان‌های آمریکایی در تهران، کودتای نوژه، توطئه کردستان و نقش عوامل بیگانه، از عنوان بخش‌هاي اين نوشتارند.

موضوعاتي نظير جنگ هشت ساله عراق علیه ایران، جنگ نفت، جنگ شیمیایی، جنگ خلیج فارس، پذیرش قطعنامه 598، فاجعه هواپیمایی ایرباس ایرانی، جنگ تبلیغاتی غرب تحت لوای آیات شیطانی، اعتراف صدام به شکست و بالاخره نقش فعال سازمان‌های جاسوسی و اطلاعاتی شرق و غرب را از ديگر موضوعات بررسي شده در اين كتاب می باشد.

 

تحلیل عملیات روانی امریکا علیه ایران

مهدی ذوالفقاری

انتشارات دانشگاه امام صادق (ع)

کتاب «تحلیل عملیات روانی آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران» در شش فصل تنظیم شده است.

«کلیات»، «تاریخچه عملیات روانی در عمل»، «مفهوم‌شناسی عملیات روانی»، «تاریخچه فعالیت‌های هسته‌ای ایران»، «ادبیات نظری تحقیق» و «شیوه‌های عملیات روانی آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران» عناوین فصول شش‌گانه این اثر را تشکیل می‌دهند.

آن‌چه که از مطالعه این اثر بر می‌آید این مطلب است که ایالات متحده با استفاده از تصویرسازی در فضای مجازی و با بهره‌برداری از رسانه‌های تصویری درصدد ارایه تصویری خطرناک، غیرمنطبق با واقع و ناامن‌کننده محیط بین‌الملل از جمهوری اسلامی ایران است. آن‌چه که توسط نگارنده در این کتاب به آن پرداخته شده است تحلیل و بررسی روش‌های مورد استفاده توسط آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران است

 

امپراتوری هالیوود

نیل گابلر / الهام شوشتری زاده

انتشارات عابد

شاید در ذهن بسیاری از علاقه‏مندان به سینما این سوال باشد که بزرگترین سازنده فیلم در حال حاضر، یعنی هالیوود، چگونه تاسیس شد؟ هدایت آن را چه کسانی بر عهده گرفتند؟ و از کجا به کجا رسید؟

بی شک یکی از راههای یافتن جواب این سوالات این است که به بررسی زندگی مدیران آن بپردازیم. مدیرانی که کودکی خود را در فقر و تنگدستی حاکم به دهکده‌های یهودی‌نشین روسیه، لهستان، مجارستان و آلمان گذرانده و شرایط دشوار زندگی آنها را به جوانانی ستیزه جو و بی‌رحم تبدیل کرده بود، همراه با گروهی از هم کیشان خود، در پی فرصت‌های جدید کسب و کار راهی آمریکا شدند.

 در این کتاب با بررسی اسناد مختلفی به روشن کردن زوایای تاریک و پنهان صاحبان یهودی کمپانی های معروف هالیوود پرداخته شده است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: