چهارشنبه ۱۵ آبان ۹۲ | ۰۹:۳۵

راه‌اندازی سومین پتروشیمی خط اتیلن غرب

با آغاز تولید محصول از واحد پلی‌اتیلنی پتروشیمی ایلام به عنوان یکی از بزرگترین پتروشیمی‌های غرب کشور سومین پتروشیمی در مسیر خط لوله اتیلن غرب رسما در مدار بهره برداری قرار گرفت.


پتروشیمیبا آغاز تولید محصول از واحد پلی‌اتیلنی پتروشیمی ایلام به عنوان یکی از بزرگترین پتروشیمی‌های غرب کشور سومین پتروشیمی در مسیر خط لوله اتیلن غرب رسما در مدار بهره برداری قرار گرفت.

پس از راه‌اندازی فاز اول پتروشیمی کاویان و پلیمر پتروشیمی کرمانشاه، سومین پتروشیمی در مسیر خط لوله اتیلن غرب رسما در مدار بهره برداری قرار گرفت.

از اینرو واحد پلی اتیلن پتروشیمی ایلام با ظرفیت اسمی تولید سالانه 300 هزار پلی اتیلن سنگین از شب گذشته رسما به تولید رسیده است که پیش بینی می شود در صورت تامین خوراک اتیلن کافی تولید تجاری در این مجتمع پتروشیمی تا چند هفته آینده آغاز شود.

این واحد جدید پتروشیمیایی برای تولید پلی اتیلن سنگین به سالانه حدود 300 هزار تن اتیلن نیاز دارد که هم اکنون خوراک این مجتمع از محل پتروشیمی کاویان و مدیریت اتیلن در سطح منطقه عسلویه تامین می‌شود.

از سوی دیگر با توجه به تاخیر در راه اندازی واحد تولید اتیلن پتروشیمی ایلام، برای نخستین بار اتیلن از طریق انشعاب ١٣٥ کیلومتری خط لوله اتیلن غرب دریافت شده و پس از تست نهایی تولید اولیه در پتروشیمی ایلام آغاز شده است.

در این بین مسئولان شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان اینکه به علت عقب بودن ساخت بخش الفینی مجتمع پتروشیمی ایلام باید خوراک از جنوب کشور و عسلویه تامین شده و از طریق خط لوله اتیلن غرب به ایلام برسد، تاکید کرده‌اند: میزان اتیلن ارسالی برای پتروشیمی ایلام به علت دریافت اتان پتروشیمی کاویان که رقم ثابتی نیست، متغیر خواهد بود.

در همین حال جواد کمری مدیرعامل پتروشیمی ایلام اخیرا با بیان اینکه در صورتی‌که خوراک مورد نیاز از سوی پتروشیمی کاویان تامین شود این مجتمع پتروشیمی آمادگی کامل برای تولید را دارد، گفته است: پتروشیمی ایلام ظرفیت دریافت ٤٠ تن اتیلن در ساعت را دارد و اگر پتروشیمی کاویان ٣٠ تن نیز به ایلام از طریق خط لوله اتیلن غرب ارسال کند، فاز اول کاملا آماده است تا در مدار تولید قرار بگیرد.

پیش بینی می شود در صورت تولید تجاری پلی اتیلن در پتروشیمی ایلام، امکان تامین مواد اولیه صنایع تکمیلی پتروشیمی همچون انواع محصولات پلاستیکی، اتیلن گلایکول ها، انواع فیلم پلیمری و خط لوله پلیمری فراهم شود.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: