چهارشنبه 06 نوامبر 13 | 14:04
نوبخت در حاشیه جلسه هیئت دولت خبر داد

یارانه دولت برای کالاهای اساسی ۲ برابر شد

سخنگوی دولت از دو برابر شدن رقم یارانه کالاهای اساسی خبر داد.


محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت و در جمع خبرنگاران با اشاره به مصوبات امروز جلسه هیئت دولت و انتخاب استانداران استانهای اردبیل و چهارمحال بختیاری گفت: در این جلسه مجید خدابخشی به عنوان استاندار اردبیل و قاسم سلیمانی دشتکی به عنوان استاندار چهارمحال و بختیاری انتخاب شدند و همچنین علیرضا جهانگیریان به عنوان رییس سازمان هواپیمایی کشوری در جلسه امروز هیات دولت انتخاب شد.

وی افزود: در این جلسه دستگاه‌های اجرایی کار افرادی که دو شغله هستند با جدیت و ممانعت برخورد کنند و اگر در موارد ضروری برای برخی از مشاغل که نیاز به تجربه است از افراد بازنشسته می‌خواهند استفاده کنند حتما آن مراحل قانونی برای اشتغال به کار مجدد افراد بازنشسته فراهم شود.

وی افزود: در سال‌های گذشته عده‌ای کمی زودتر از سن معمول به بازنشستگی نائل شده‌اند و برخی امکان بازگشت را داشتند که بر استفاده از این افراد نیز در جلسه امروز دولت تأکید شد.

سخنگوی دولت همچنین از دو برابر کردن رقم یارانه‌ها و ما به‌التفاوت کالاهای اساسی از جمله گندم خبر داد و گفت: همانگونه که می‌دانید برای تثبیت رقم کالاهای اساسی به ویژه گندم لازم است که مابه‌التفاوت نرخ قبلی ارز که 1226 تومانی با رقم فعلی که 2477 تومانی را دولت به عنوان یارانه پرداخت شود هرچند در بودجه ۹۲ و اصلاحیه سقف بودجه تقلیل یافت اما دو کار مهم انجام شد.

وی گفت: رقم مربوط به ردیف یارانه ها و مابه‌التفاوت‌ها به دو برابر افزایش یافت و مبالغی را که برای پیش پرداخت های طرح‌های فاینانس تا حد 25 میلیارد دلار تأمین شد، انشاء‌الله با مجوزی که مجلس شورای اسلامی به ما داده است فاینانس طرح‌های عمرانی در سرتاسر کشور آغاز خواهد شد.

نوبخت تأکید کرد: با تزریق بیش از ۹ میلیارد دلار اعتبارات ارزی برای طرح های عمرانی، انشاءالله شاهد ساخت و سازها و اشتغال گسترده‌تری در کشور باشیم.

وی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه قبلا تأکید شده که ما بتوانیم از همه امکاناتی که برای افزایش منابع لازم برای طرح‌های عمرانی است استفاده کنیم بخشی از این منابع نزد ایرانیان خارج از کشور است که در سفر اخیر رئیس‌جمهور به نیویورک در آن ملاقات تعداد زیادی از افراد اعلام آمادگی کردند و طی تماسی با دولت بسیاری از ایرانیان مقیم خارج بعد از ۲۴ خرداد اعلام کردند سرمایه‌های خود را در ایران صرف کارهای توسعه و عمرانی کنند.

نوبخت در ادامه با بیان اینکه طبق قانون دولت باید از جایگاه تصدی و مالکیت خارج شود و آن را به بخش غیر دولتی واگذار کند، تصریح‌کرد: متأسفانه در گذشته این بخشی از این واگذاری‌ها به بخش خصوصی صورت نگرفته است اما طبق مصوبه‌ای که دولت را موظف می‌کرد بیش از ۳۷ هزار میلیارد تومان از سهام شرکت ها را بفروشد ما تأکید داریم باید این واگذاری یعنی اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ ادامه یابد و به بخش واقعی واگذار شود.

وی ادامه داد: سازوکار آن با دقت در واگذاری‌ها از سوی وزارت امور اقتصادی و دارایی تعیین می‌شود.

سخنگوی دولت با اشاره به پرداخت یارانه‌ها به دهک‌های مختلف اظهار داشت: دولت تدبیر و امید یک راه‌ منطقی را که در بردارنده منافع همه ایرانیان باشد در نظر دارد چرا که در مسئله هدفمندی یارانه‌ها که بسیار نیز مهم است همه آحاد مردم با آن در ارتباط هستند.

وی تأکید کرد: ما تا زمان اتمام کار، کارگروه‌های این حوزه مخالف رسانه‌ای شدن آن هستیم چرا که معتقدیم نباید برای مردم دغدغه ایجاد کنیم و در عین حال باید بهترین راه را برای استفاده از این منابع ایجاد کرد.

نوبخت با تأکید بر اینکه در این باره پس از جمع‌بندی، اطلاع‌رسانی صورت خواهد گرفت.

وی درباره رابطه مجلس و دولت افزود: مجلس و دولت به عنوان دو قوه با قبول اصل تفکیک قوا وظایفی دارند.

سخنگوی دولت درباره عدم رأی اعتماد مجلس به برخی از وزرای پیشنهادی گفت: ما از اینکه مجلس به وظایف قانونی خود عمل کند خرسندیم و اعتراضی هم نداریم و در عین حال نظر مجلس برای ما محترم است؛ اما عدم رأی اعتماد مجلس به منزله عدم توافق دو قوه نیست و ما در موارد مختلف می توانیم با حفظ استقلال همکاری کنیم و در بودجه سال ۹۲ سازوکارهای مدنظر دولت شاید عملیاتی‌تر بود ولی آنچه مجلس تصویب کرد برای ما محترم است.

وی ضمن ابراز امیدواری برای تقویت روابط مجلس و دولت تصریح کرد: ما به خاطر رفاه و آسایش مردم و بهبود معیشت آنها نباید با یکدیگر اختلافی داشته باشیم که البته این به معنای صرف نظر از نظرات خود نیست.

وی درباره واکنش ۵۰ نماینده به انتصابات اخیر فرجی‌دانا گفت:‌ گرچه این غیرمنتظره است و بدون تردید ملت زیرک ایران این ها رو مورد مداقه دارد ولی وظیفه دولت این است به سوالات قانونی نمایندگان پاسخ دهد ما منش اعتدال را با دو قوه دیگر ادامه می‌دهیم.

نوبخت درباره برنامه صد روزه دولت خاطر نشان کرد: رئیس‌جمهور به زودی از طریق رسانه‌ها مواردی را که قبلا اعلام کرده بود به اطلاع مردم خواهد رساند.

وی با بیان اینکه بازنشسته‌ها استخدام نمی‌شوند گفت: طبق قانون فردی که بازنشسته می‌شود می‌تواند با تایید و تصویب هیئت وزیران به صورت خاصی با دولت همکاری کند و این به منزله استخدام نیست.

سخنگوی دولت درباره ادامه سفرهای استانی در دولت یازدهم تصریح کرد: آقای رئیس‌جمهور به منظور دیدار با مردم سفر خواهد داشت اما نحوه این سفر و ارتباط باید با توجه به تجارت گذشته بهتر شود و از این رو ما روی این موضوع مطالعه می‌کنیم و انشاء‌الله در آینده اجرا خواهد شد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: