چهارشنبه 06 نوامبر 13 | 14:51

شگردهای القاعده برای فریب جوانان در اینترنت

با پیشرفت راه های ارتباطی در دنیا از طریق شبکه ها و سایت های اینترنتی، شگردها و راه های مختلفی نیز برای فریب جوانان و جذب آنها جهت انجام کارهای تروریستی در دسترس القاعده قرار گرفته است.


گروههای مسلح در سوریه از آغاز درگیری‌ها و جنگ با انتشار تصاویر کشته شدگان خود در اینترنت و به ویژه شبکه‌های اجتماعی مانند فیسبوک و تویی‌تر، تلاش می‌کنند که جوانان را فریب داده و جذب خود کنند.

گروههای مسلح در سوریه همچنین از شبکه اینترنت برای جمع آوری پول و کمک استفاده می‌کنند.

این گروه‌ها بشارت «شهادت» عناصر خود را در شبکه اینترنت همراه با انتشار تصاویر آن‌ها را درحالی که تبسم بر لب دارند، منتشر می‌کنند. این تصاویر بخشی از روند کاری آن‌ها و ابزاری بسیار موثر برای گمراه کردن و جذب جوانان به شمار می‌رود.

سایت ایلاف «به نقل از» استفان استالنسکی «مدیر اجرایی انستیتوی تحقیقات تبلیغاتی و رسانه‌ای خاورمیانه نوشت: این کشته شدگان در نظر برخی از جوانانی که به تصاویر نگاه می‌کنند، قهرمان شمرده می‌شوند.

انتشار تصاویر افراد مسلح کشته شده در سوریه، و تبلیغات برای آن‌ها یکی از موارد استفاده گسترده گروههای مسلح از شبکه‌های اجتماعی در اینترنت، از آغاز جنگ در سوریه در سال ۲۰۱۱ میلادی به شمار می‌رود.

به گفته پژوهشگران، افراد و گروههای مسلح از مدت‌ها پیش برای رساندن پیام یا انتشار فیلم‌های عملیات نظامی از شبکه اینترنت استفاده کرده‌اند، اما در کنار این موضوع گروههای مسلح در سوریه در شبکه‌های اجتماعی از جمله تویی‌تر و انستا گرام و فیلکر برای ابداع شیوه‌های جدید به منظور جذب نیرو و جمع آوری پول و بحث و گفت‌و‌گو و هماهنگی راهبردی با یکدیگر در حال رقابت هستند.

گروههای مسلح و حامیان آن‌ها معتقدند که توییتر فقط یک وسیله برای ارتباط برقرار کردن نیست بلکه یک دستگاه خود‌پرداز اینترنتی است که در جمع آوری کمک‌ها یا حتی مزایده‌های الکترونی درخصوص خودرو‌ها و وسایل اهدا شده بکار می‌رود.

برخی گروه‌ها نیز از خدمات اسکایپ برای مصاحبه با افراد داوطلب عضویت در این گروه‌ها یا تبادل آرا درخصوص تاکتیک‌های نظامی استفاده می‌کنند؛ و برخی نیز از شبکه یوتیوپ یا فیس بوک برای ترویج موفقیت‌های خود در صحنه‌های جنگ و یا مستند سازی بهره می‌برند.

جسد فرد کشته شده در برخی از تصاویر به گونه‌ای نشان داده می‌شود که به نظر می‌رسد تبسم بر لب دارد، یا به آسمان اشاره می‌کند.

فرماندهان گروههای مسلح در سوریه امروز می‌توانند فوری به طرفداران خود دسترسی یافته با آن‌ها به طور مستقیم سخن بگویند.

برخی گروههای حامی مخالفان مسلح در کویت مثلا از شبکه توی‌تر برای سازماندهی گسترده برنامه جمع آوری پول استفاده کرده‌اند و خودرو‌ها و املاک و جواهرات اهدایی را در شبکه اینترنت به مزایده گذاشته‌اند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: