چهارشنبه 06 نوامبر 13 | 16:11

اعلام جزییات طرح «نذر کتاب»

در طرح «نذر کتاب»، ناشران و مولفان کتاب‌هایشان را با 50 درصد تخفیف در اختیار ستاد «نذر کتاب» قرار می‌دهند و این ستاد پس از بررسی آثار، عناوین تأیید شده را وارد چرخه نشر کرده و به نسبت میزان فروش آنها، با ناشران و مولفان تسویه حساب می‌کند. در مرحله بعد خیّرین پس از انتخاب کتاب‌های مورد نظر خود از بین آثار تأیید شده، آنها را در اختیار عموم مردم و در اماکن عمومی مثل مدارس، مساجد، کتابخانه‌ها، هیئت‌های مذهبی و سایر اماکن فرهنگی قرار می‌دهند. افراد می‌بایست پس از مطالعه، کتاب‌ها را به محل دریافت، بازگردانده تا توسط شخص دیگری مطالعه شود. پنجمین فرد، صاحب کتاب می‌شود.


نشست رسانه‌ای با موضوع برنامه «نذر کتاب» با حضور رضا حاجی آبادی مدیرمسئول انتشارات هزاره ققنوس و بانی این طرح و همچنین عباس صادقی مدیر توزیع و امور بازرگانی موسسه فرهنگی هنری قدر ولایت صبح امروز چهارشنبه 15 آبان در سرای اهل قلم در تهران برگزار شد.

حاجی آبادی در این نشست خبری با اشاره به پیشینه طرح نذر کتاب گفت: انتشارات هزاره ققنوس در دی ماه سال 88 این طرح را با چهار عنوان کتاب شروع کرد و مابه مردمی که مراجعه می‌کردند این کتاب‌ها را به صورت نذری می‌بخشیدیم. ما فکر می‌کردیم و الان هم فکر می‌کنیم که جای هدیه‌های فرهنگی در ایام عاشورا و مراسم‌هایی که به مناسبت ایام محرم برگزار می‌شود، خالی است و این در حالی بود که همه ما می‌دانیم که اباعبدالله برای احیای فرهنگ قیام کرد.

وی افزود: این طرح به همان شیوه ادامه پیدا کرد و ما با همه سازمان‌ها و نهادهایی که فکر می‌کردیم متولی عرصه فرهنگی کشور هستند، مکاتبه کردیم و از آن‌ها خواستیم که در صورت تمایل در طرح نذری کتاب مشارکت کنند ولی بعدا به این نتیجه رسیدیم که این کار اشتباهی بوده است چون همه امور مربوط به عاشورا و محرم فقط باید به خود مردم سپرده شود و به همین خاطر بود که از سال دوم منصرف شدیم از اینکه از سازمان‌های مختلف دولتی برای مشارکت در این طرح کمک بگیریم و همین شد که با خیرین ارتباط برقرار کردیم.

به گفته بانی طرح «نذر کتاب» شیوه اجرای این طرح به این ترتیب است که ناشران و مولفان کتاب‌های خود را با 50 درصد تخفیف در اختیار ستادی به نام ستاد نذر کتاب قرار داده و ستاد پس از بررسی، موارد تأیید شده را به چرخه نشر وارد کرده و نسبت به میزان فروش با ناشران و مولفان تسویه حساب می‌کند و خیرین از میان آثار تأیید شده، کتاب مورد نظر خود را برای اهداء انتخاب می‌کنند و سپس کتاب‌ها توسط خیرین و یا برگزارکنندگان در اختیار عموم مردم و در اماکن عمومی مثل مدارس، مساجد، کتابخانه‌ها، هیئت‌های مذهبی و سایر اماکن فرهنگی قرار می‌گیرد و افراد می‌بایست پس از مطالعه آن کتاب را به محل دریافت بازگردانده تا مورد مطالعه شخص دیگری قرار بگیرد و البته پنجمین فرد صاحب کتاب خواهد بود.

حاجی آبادی هدف از این طرح را کمک به فرهنگ کتابخوانی و مطالعه عنوان کرد و یادآور شد: ما امیدوار بوده و هستیم که با اجرای این طرح بتوانیم به شیوه ای که در قبل وجود داشته است و این که هر کسی کتابی را که می‌خواند، روی آن حاشیه ای می‌نوشت و آن را برای مطالعه به فرد دیگری می‌داد، برگردیم و به این ترتیب فرهنگ مطالعه تقویت شود.

مدیره انتشارات هزاره ققنوس همچنین با اشاره به اجرای طرح نذر کتاب در سالن یاس نمایشگاه کتاب تهران در سال 1390 با همکاری مجمع ناشران انقلاب اسلامی گفت: بعد از مشکلاتی که برای انجمن ناشران دفاع مقدس به وجود آمد، ما در فاز جدید طرح از همکاری اداره کل فرهنگی شهرداری تهران کمک گرفته ایم خوشبختانه استقبال بسیار خوبی از این طرح صورت گرفت و خوشبختانه رسانه‌ها هم با ما همراهی کردند.

وی تعداد ناشرانی را که در حال حاضر با طرح نذر کتاب همکاری می‌کنند 15 موسسه انتشاراتی عنوان کرد که تازه ترین آن‌ها موسسه فرهنگی هنری قدر ولایت است.

حاجی آبادی همچنین با اشاره به تفاوت‌های ماهوی طرح اهدای کتاب با طرح نذر کتاب یادآور شد: ما و دیگر ناشران عضو طرح نذر کتاب بهترین کتاب‌هایمان را برای این طرح ارائه کرده ایم. بعد از عرضه این کتاب‌ها به ستاد نذر کتاب، کمیته ای متشکل از کارشناسان حوزه کتاب کم و کیف آثار ارائه شده را ارزیابی و بهترین کتاب‌ها را برای ارائه در طرح نذر کتاب معرفی می‌کنند.

بانی طرح مذکور همچنین با دعوت از همه ناشران به ویژه ناشرانی که کتاب‌های دینی برای پیوستن به طرح نذر کتاب و مرتبط با فرهنگ عاشورا چاپ می‌کنند یادآور شد: در ایام سوگواری محرم دادن غذا جسم که اصطلاحا آش نذری گفته می‌شود، لازم است اگر در کنار آن بتوانیم غذای روح را هم که همان کتاب باشد به عذاداران برسانیم، این اقدام موثرتر خواهد بود.

مدیر انتشارات هزاره ققنوس با تاکید بر این که طرح نذر کتاب کاملا مردمی و نیاز به هیچ گونه حمایتی از سوی دولت ندارد خطاب به مسئولان مختلف عرصه‌های فرهنگی به ویژه معاونت فرهنگی وزارت ارشاد گفت: کافیست این دوستان از ما حمایت معنوی بکنند چون متاسفانه تجربه ای که در این خصوص وجود دارد چندان جالب نیست.

حاجی آبادی در توضیح بیشتر این نکته گفت: زمانی که من این طرح را به ستاد هفته کتاب ارائه کردم، بعضی از دوستان در این ستاد چون فکر می‌کردند اسم این طرح یک اسم زیبا و مرتبط با عاشورا است و می‌توانند استفاده خود را از آن داشته باشند، دست داشتند آن را به شکل طرح‌هایی که با عنوان اهدای کتاب اجرا می‌شود، عملی کنند در حالی که اساسا فلسفه طرح نذر کتاب با چیزی که آقایان مدنظر داشتند، متفاوت بوده و هست.

بانی طرح نذر کتاب تاکید کرد: آش ریخته را نباید نذر امام حسین کرد. ما باید تلاش کنیم که از تظاهرات بیرون بیاییم و وارد عرصه عملیات شویم، امیدوارم در محرم امسال در کنار سینه زنی، پرچم زنی و عذاداری کمی هم به فکر فرهنگ و غذای روح مردم که همان کتاب است باشیم.

حاجی آبادی همچنین با اشاره به استقبال از این طرح در چند سال گذشته ابراز امیدواری کرد: طی امسال و سال آتی هم موضوع نذر کتاب در دستور کار نویسندگان و ناشران کشور قرار بگیرد.

در این برنامه همچنین عباس صادقی مسئول توزیع و امور بازرگانی موسسه فرهنگی هنری قدر ولایت با ابراز خوشنودی از پیوستن این موسسه انتشاراتی به طرح نذر کتاب گفت: با توجه به ویژگی‌های این طرح امیدوارم دیگر ناشران هم در آن مشارکت کنند چرا که مطمئن هستم جدا از بحث‌های مادی، آن‌ها مایلند در اجر این کار شریک شوند.

برچسب‌ها: ، ،

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.