جمعه 08 نوامبر 13 | 14:00

این ۴ کتاب را بخوانید

«درس‌های عاشورا»، «آفتاب در مصاف»، «چهار گفتار» و «۷۲سخن عاشورایی» از جمله آثاری است که بر مبنای بیانات رهبر انقلاب تدوین شده‌اند. ایشان در بیانات خود در این منابع به صورت عمیق به چرایی قیام امام حسین(ع) و نقش خواص پرداخته‌اند.


آثار متعددی در خصوص چرایی قیام عاشورا، عبرت‌هایی که باید از این واقعه گرفت، نقش اقشار مختلف نسبت به این حرکت امام حسین(ع)، شرح ماوقع این واقعه بزرگ و… نوشته شده که شاید بتوان قدمت آن را از زمان شهادت امام(ع) و یارانشان دانست، اما در این میان بسیاری از آثاری که نوشته‌ شده‌اند یا تنها یک بعد از وجوه مختلف عاشورا را مورد بررسی قرار داده‌اند و یا گاه با اغلاطی همراه هستند که شناخت دقیق آن و تشخیص سره از ناسره از سوی مخاطبی که بر همه منابع اشراف ندارد، دشوار به نظر می‌رسد.

در این میان هستند آثاری که کاربردی‌تر به این واقعه نگاه کرده‌اند و با مقایسه دوران حاضر با زمان امام(ع)، نقش هر یک از اقشار جامعه را بررسی کرده‌اند. در این میان چهار کتاب از بیانات مقام معظم رهبری در خصوص واقعه عاشورا می‌تواند راهگشای این موضوع و پرسشی برای این پاسخ باشد که بعد از این همه سال بعد از شهادت امام حسین(ع) نقش هر یک از ما در قبال اسلام و سیره ائمه(ع) چیست؟ آیا تنها گریستن بر مصائب اهل بیت(ع) دین ما را به این بزرگواران ادا خواهد کرد یا باید با عبرت‌هایی که از سرگذشت پیشینیان می‌گیریم، راه دیگری را انتخاب کنیم؟ نقش خواص در این میان چیست؟ با چه راهی می‌توان با الهام از واقعه عاشورا و قیام حضرت سیدالشهدا(ع) امروز نیز از میان غبارهای موجود مسیر مستقیم و راه هدایت را شناخت؟ و هزاران پرسش دیگر از این قبیل.

با توجه به فرارسیدن ایام عزاداری سالار شهیدان، حضرت اباعبدالله(ع)، چهار کتاب از آثاری که با محوریت بیانات سازنده مقام معظم رهبری نوشته و منتشر شده‌اند، معرفی خواهند شد؛ آثاری که در آنها به پرسش‌های مذکور با دیدی عمیق و جامع پاسخ داده شده که عناوین آنها به شرح ذیل است:

«درس‌های عاشورا»

این اثر گزیده بیانات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درباره درس‌های مکتب عاشورا و دربرگیرنده رهنمودهای ایشان درباره عبرت‌های عاشوراست. این نوشتار به صورت موضوعی تدوین شده و بعد از نمایه‌زنی و تیتربندی مطالب در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته است. «درس‌های عاشورا» یکی از آثار موضوعی استخراج شده از کتاب مرجع «آفتاب در مصاف» است که بیانات رهبری از سال 1357 تا 1390 را درباره امام حسین(ع) در بر می‌گیرد.

«تنوع و جاودانگی درس‌های عاشورا»، «وجوب قیام برای اصلاح جامعه اسلامی»، «لزوم شناخت وظیفه اصلی»، «انجام به موقع تکلیف»، «مقابله با جدایی دین از سیاست» و «سه ویژگی برجسته و تعیین‌کننده اباعبدالله (ع)» از جمله مباحث مطرح شده در این کتابند.

در بخشی از این نوشتار، به نقل از خطبه‌ نماز جمعه رهبر معظم انقلاب در عاشورای سال 1374 آمده است: «اگر این حادثه (عاشورا) را دقیق در نظر بگیرید، شاید بشود گفت انسان می‌تواند در حرکت چندماهه حضرت ابی‌عبدالله (علیه السلام) از آن روزی که از مدینه خارج شد و به طرف مکه آمد، تا آن روزی که در کربلا شربت گوارای شهادت نوشید، بیش از صد درس مهم برشمارد. نخواستم بگویم هزارها درس؛ می‌شود گفت هزارها درس هست، ممکن است هر اشاره‌ آن بزرگوار یک درس باشد. اما این‌که می‌گویم بیش از صد درس، یعنی اگر ما بخواهیم این کارها را مورد مداقه قرار دهیم، از آن می‌شود صد عنوان و سر فصل به دست آورد که هر کدام برای یک امت، برای یک تاریخ و یک کشور برای تربیت خود و اداره جامعه و قرب به خدا درس است.»

«درس‌های عاشورا» را که نخستین مجموعه موضوعی «آفتاب در مصاف» است، انتشارات دفتر حفظ و نشر آثار آیت‌الله العظمی خامنه‌ای در 264 صفحه روانه کتابفروشی‌ها کرده‌ است.

«آفتاب در مصاف»

کتاب «آفتاب در مصاف» شامل مجموعه تمام گفتارها و مطالب رهبر فرزانه انقلاب از سال 1357 تا 1390 درباره وجود مقدس امام حسین(ع) و تحلیل وقایع پیش و پس از عاشورای سال 1361 هجری است.حجت‌الاسلام روح‌الله فاطمی نسب افزود: بهره‌گیری از فهرست تفضیلی و موضوعی، نمایه لفظی، نمایه آیات، نمایه روایات، نمایه کلمات بزرگان و کتابنامه جامع و همچنین ارائه مستندات کتاب در قالب لوح فشرده به همراه کتاب از ویژگی‌های بارز و منحصر به فرد این مجموعه است.

همزمان با نزدیک شدن به ایام محرم، این کتاب که علل و ابعاد حادثه عاشورا برگرفته از بیانات رهبر معظّم انقلاب اسلامی است، سال جاری توسط دفتر حفظ و نشر آثار معظم له منتشر شد. کتاب در 1040 صفحه شامل مجموعه تمام گفتارها و مطالب معظمٌ ‌له از سال 1357 تا 1390 درباره‌ وجود مقدس امام حسین (ع)‌ و تحلیل وقایع پیش و پس از عاشورای سال 61 هجری است که به روش سیر تاریخی تدوین شده است.

بهره‌گیری از فهرست تفضیلی و موضوعی، نمایه لفظی، نمایه آیات، نمایه روایات، نمایه کلمات بزرگان و کتابنامه جامع و همچنین ارائه مستندات کتاب در قالب لوح فشرده به همراه کتاب از ویژگی‌های بارز و منحصر به فرد این مجموعه است.

این اثر در قالب کتاب مرجع به گونه‌ای سامان یافته که بتواند مبنای پژوهش محققان این حوزه قرار گیرد، تا با مراجعه به آن بتوانند با توجه به دیدگاه‌های رهبری در این موضوع تحقیقات خود را گسترش دهند.

علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه کتاب می‌توانند به سایت اینترنتی این انتشارات به نشانی www.khameneibook.ir مراجعه و یا با شماره تلفن 66483695ـ021 تماس بگیرند.

«چهار گفتار»

این کتاب شامل چهار سخنرانی حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای است که با توجه به موضوع مشترک تمامی آن‌ها یعنی تحلیل زمینه‌ها و عوامل مؤثر در بروز حادثه‌ عاشورای سال 61 قمری اینک به صورت مجموعه‌ای منتشر شده است. این گفتارها که در سال‌های 71، 74، 75 و 77 ایراد شده است.

علیرضا مختارپور قهرودی نویسنده و کارشناس فرهنگی پیش از این در یادداشتی با عنوان «چهار نکته درباره‌ی چهار گفتار» در معرفی این کتاب نوشته است:

«کتاب «چهار گفتار» مجموعه‌ی چهار سخنرانی حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب است که بین سال‌های 1371 تا 1377 هجری شمسی ایراد شده است. معظم‌له در طول سال‌های مبارزه در دوران پهلوی و از پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون، در بسیاری از مقاطع به بیان نکات مورد نظر خود درباره‌ زندگی، شرایط دوران و قیام سیدالشهدا علیه‌السلام پرداخته‌اند؛ خصوصاً در ایام ماه شعبان که سالروز ولادت آن حضرت است و ایام محرم و صفر که ماه‌های عزاداری و بزرگداشت شهدای کربلا است. در میان بیانات متعدد و فراوانی که بدان ذکر شد و هر یک از جنبه‌ای خاص به موضوع پرداخته شده است، چهار سخنرانی‌ای که اینک در کتاب چهارگفتار جمع‌آوری و منتشر شده است را می‌توان محور اصلی یا خطوط کلی و اساسی تبیین حادثه‌ی عاشورا از نگاه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای دانست. مروری بر فهرست مطالب این چهار گفتار نشان‌دهنده‌ی اهمیت موضوع است. یکی از دلایل اصلی این اهمیت تأکید مکرر صاحب گفتارها بر لزوم توجه و اهتمام محققین و پژوهشگران در موضوعات مطرح شده و تحقیق در عمق و ابعاد دیگر حادثه‌ی عاشورا است.»

وی در ادامه می‌نویسد: «موضوع مهم و خواندنی دیگر در چهار گفتار موضوع خواص و نقش خاص و ویژه‌ی آنان در انحراف یا اصلاح جامعه است و طی آن نقش بسیار مخرب و مهلک خواصی که با بی‌بصیرتی و عدم شناخت صحیح و عدم انجام به موقع تکلیف، عملاً زمینه‌ساز شهادت سیدالشهداء و یاران بی‌نظیرش شدند با مستندات تاریخی متعدد و متقن مورد بحث قرار گرفته و دنیاطلبی، بی‌بصیرتی، ترجیح مادیات بر معنویات، گسترش افراد افزون‌خواه، پیروی از شهوت‌ها، دور شدن از ذکر و دعا و مناجات به عنوان ویژگی‌های خواص آن روزگار و به‌طور کلی عوامل انحطاط جامعه‌ی اسلامی در طول پنجاه سال پس از بعثت پیامبر گرامی اسلام صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم ذکر شده و مورد تبیین قرار گرفته‌اند.»

«72سخن عاشورایی»

این کتاب در 296 صفحه، گزیده‌ای از بیانات حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ا‌یدرباره‌ی مسائل مختلف مربوط به نهضت حسینی را ارائه کرده که از خرداد 1368 تا تیرماه 1390 در محافل و مجالس گوناگون ایراد و در قالب 72 سخن جمع‌آوری شده است. همچنین در بخش پایانی این کتاب دعاهایی که معظم‌له با محوریت «حماسه‌ی عاشورا» در سخنرانی‌های مختلف فرموده‌اند جمع‌آوری و ارائه شده است.

در بخشی از پیشگفتار این کتاب آمده است: «در میان همه‌ی تلاش‌های گذشتگان در بهره‌گیری از برکات و آثار نهضت امام حسین(ع) نام امام خمینی(ره) همچون ستاره‌ای فروزان می‌درخشد؛ چرا که آن امام راحل با استفاده دقیق و روزآمد از معارف حسینی و با طرح شعار برخاسته از فلسفه‌ی عاشورا یعنی «پیروزی خون بر شمشیر» توانست انقلاب ملت مسلمان ایران را رهبری و به پیروزی برساند و به تبلیغ عملی و نشان‌دادن جلوه‌ی حقیقی فلسفه قیام عاشورا اقدام کند.»

کتاب «72 سخن عاشورایی» به همت علیرضا مختارپور قهرودی جمع‌آوری و تدوین شده است و دارای یک فهرست تفصیلی است که بر اساس ترتیب زمانی رخدادها تنظیم گردیده است. این کتاب همچنین دارای یک فهرست مطالعه موضوعی در ذیل عناوینی چون: زندگی و ابعاد شخصیت امام حسین(ع)، اهداف و فلسفه قیام، درس‌ها و عبرت‌های عاشورا، اهمیت ماه محرم و برگزاری مجالس عزاداری و ذکر مصیبت است.

در بخشی از کتاب به نقل از بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در جمع علما و روحانیون در سال 71 آمده است: «روزی در همین کشور ما، مبارزات ضداستعماری و ضداستبدادی و ضد دستگاه کفر و طاغوت مطرح بود. اما بعضی این تکلیف را تشخیص نمی‌دادند و به کارهای دیگر چسبیده بودند. احیانا اگر کسی تدریسی داشت، اگر تالیفی داشت، اگر یک حوزه کوچک تبلیغی داشت، اگر هدایت جمع محدودی از مردم در کارهای دینی بر عهده او بود، فکر می‌کرد اگر به آن مبارزه بپردازد، آن کارها معطل خواهد ماند! مبارزه به آن عظمت و به آن اهمیت را ترک می‌کرد، برای اینکه از این کارها باز نماند! یعنی اشتباه در شناختن آنچه لازم بود. آنچه مهم بود و آنچه اهم بود. حسین ابن علی علیه‌السلام در بیانات خود فهماند که برای دنیای اسلام در چنین شرایطی، مبارزه با اصل قدرت طاغوتی و اقدام برای نجات انسان‌ها از سلطه شیطانی و اهریمنی این قدرت، واجب‌ترین کارهاست.»

این کتاب در شمارگان 10000 نسخه و با قیمت 50000 ریال روانه کتابفروشی‌ها شده است.

برچسب‌ها: ، ،

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: