شنبه 09 نوامبر 13 | 11:38

تدوین طرح 51 ماده‌ای در راستای افزایش جمعیت

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با اشاره به تدوین و ارائه طرح 51 ماده‌ای در راستای افزایش جمعیت در این کمیسیون گفت: با روند فعلی در سال 1425 بیش از 22 درصد جمعیت کشور سالخورده می‌شوند.


عبدالرضا عزیزی اظهار کرد: امروز با دنیایی مدرن مواجه هستیم و برای رشد جمعیت باید برنامه‌ریزی داشته باشیم زیرا باید برای مسائلی چون اشتغال، آموزش، امنیت شغلی، درآمدزایی، درمان و سلامت مردم برنامه‌ریزی دقیق صورت گیرد و با مدیریتی کامل جمعیت افزایش یابد تا بتوان منافع کشور را تامین کرد و این فرصت تبدیل به تهدید نشود.

نماینده شیروان در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: امروز از لحاظ علمی اگر 7 درصد از جمعیت یک کشور بالای 65 سال باشد گفته می‌شود که جمعیت آن کشور به سوی پیری حرکت می‌کند.

به گفته وی، امروز 7 درصد از جمعیت ایران بالای 65 سال بوده و حتی عمده آن‌ها بالای 75 سال هستند که این آمار در سال 1415 به 14 درصد و در سال 1425 به 22 درصد می‌رسد و اگر جمعیت ایران در سال 1425 به این رقم برسد جمعیتی سالخورده را در کشور داریم.

وی ادامه داد: باید نسبت به این موضوع حساس باشیم و برای آن برنامه‌ریزی کنیم البته باید برای همه قشرهای جامعه برنامه‌ریزی داشته باشیم و نیروی انسانی جوان که باعث رشد کشور می‌شوند افزایش یابند.

عزیزی با بیان اینکه کمیسیون اجتماعی نیز برای رشد جمعیت برنامه دارد و فعالیت‌هایی انجام داده است، افزود: پیرو سخنان مقام معظم رهبری در مورد مقابله با تحدید نسل و کاهش جمعیت، کمیسیون اجتماعی مجلس بلافاصله کمیته جمعیت و تنظیم خانواده را در کمیسیون اجتماعی مجلس حذف و کمیته جمعیت و حمایت از خانواده را در این کمیسیون اضافه کرد.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: این کمیسیون طرحی 51 ماده‌ای را نیز در این خصوص تهیه کرده و آن را به صحن علنی مجلس ارائه داده که مجلس آن را به کمیسیون فرهنگی سپرده است و در جلساتی که در کمیسیون فرهنگی در ارتباط با این طرح برگزار می‌شود عضو کمیته جمعیت و حمایت از خانواده کمیسیون اجتماعی شرکت دارد.

برچسب‌ها: ،

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: