شنبه 09 نوامبر 13 | 15:51

دلایل استیضاح فرجی دانا به روایت آلیا

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس با ذکر دلایل استیضاح وریر علوم از سوی نمایندگان از تهیه و امضاء طرح استیضاح فرجی دانا خبر داد.


فاطمه آلیا نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نمایندگان برای استیضاح رضا فرجی دانا وزیر علوم، تحقیقات و فناوری جدی هستند، گفت: البته استیضاح آخرین راهکار مجلس برای حل مشکل است اما به نظر می رسد که نمایندگان راهکارهای دیگر را استفاده کرده و به نتیجه نرسید‌ه‌اند.

وی افزود: تذکر و سوال از وزرا در مرحله قبل از استیضاح قرار دارد که در همین راستا نمایندگان به فرجی دانا هم تذکر داده و هم از وی در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس سوال کردند.

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس با اشاره به انتصابات فرجی دانا در این وزارتخانه گفت: انتصاب جعفر میلی منفرد بعنوان معاون آموزشی، انتصاب جعفر توفیقی بعنوان مشاور وزیر و انتصاب سعید سمنانیان بعنوان رئیس مرکز هیئت‌امنای وزارت علوم باعث نگرانی نمایندگان مجلس شده است.

آلیا با بیان اینکه پس از معرفی میلی منفرد به مجلس برای تصدی وزارت علوم از سوی روحانی رئیس جمهور، نمایندگان به وی رای نداده بودند، تصریح کرد: از طرف دیگر نمایندگان حتی نسبت به سرپرستی توفیقی در این وزارتخانه حساسیت نشان داده بودند چرا که معتقد بودند وی در فتنه ۸۸ نقش داشت.

وی افزود: برخی نمایندگان معتقدند که سمنانیان در دولت خاتمی در دانشگاه تربیت مدرس دارای مسئولیت بود که بعد از آزادی محسن کدیور از زندان برای وی جشن آزادی در این دانشگاه برگزار کرد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: فرجی دانا قبل از رای اعتماد به نمایندگان قول داده بود که در صورت وزیر شدن از افرادی تند و کسانی که در فتنه نقش داشتند در وزارتخانه استفاده نکند اما در حال حاضر این انتصابات نشان می دهد که وی به وعده های خود عمل نکرد.

آلیا ارائه آمار غلط در خصوص دانشجویان ستاره دار را یکی دیگر از موارد ناضایتی نمایندگان از عملکرد وزیر دانست و گفت: وزیر اعلام کرد که ما چند هزار دانشجوی ستاره دار داشتیم و می خواهیم به وضعیت آنها رسیدگی کنیم که این آمار هم غلط بود چرا که بسیاری از این دانشجویان یا در آشوبهای فتنه ۸۸ مشغول آتش زدن اموال عمومی بوده و یا از لحاظ نمره علمی مشکل داشتند.

وی تصریح کرد: با توجه به موارد فوق نمایندگان ابتدا از اولین ابزار نظارتی خود یعنی تذکر به وزیر استفاده کردند که ما شاهد تذکر ۸۲ نماینده به وی در صحن مجلس در همین ارتباط بودیم.

نماینده تهران خاطرنشان کرد: البته برخی از نمایندگان هم در نطق میان دستور خود نسبت به عملکرد وزیر اعتراض کردند و در نهایت به ابزار نظارتی دیگر یعنی سوال از وزیر روی آوردند که برخی از نمایندگان از وی در کمیسیون آموزش و تحقیقات در همین ارتباط سوالاتی را بیان داشتند.

آلیا اضافه کرد: توضیحات وزیر در خصوص سوالات مذکور برای نمایندگان قانع کننده نبود که در نهایت نمایندگان تصمیم گرفتند تا سوال را در صحن مجلس مطرح کنند و در نهایت به آخرین ابزار نظارتی یعنی استیضاح وی روی بیاورند.

وی تصریح کرد: استیضاح وزیر در مجلس تهیه و حتی به امضای جمع زیادی از نمایندگان مجلس رسیده که در روزهای آینده مطرح خواهد شد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: