شنبه 09 نوامبر 13 | 16:38

واکنش‌های داخلی آمریکا نسبت به «ژنو»

مقامات کاخ سفید اعلام کردند تا زمان دستیابی به توافقی موقت در زمینه ی برنامه ی هسته ای، تحریم های نفتی و بانکی باقی خواهد ماند تا اطمینان حاصل شود که ایران قصد ساخت سلاح هسته ای ندارد. اما بعضی از اعضای کنگره با این اقدام هم مخالف هستند.


متحدین کلیدی کاخ سفید در کنگره به همراه دیگر قانون گذاران و رهبران دیگر کشورها منتظر توافق احتمالی بین واشینگتن و تهران هستند. ایران و شش کشور در حال مذاکره بر سر رسیدن به یک توافق احتمالی هستند این توافق می تواند شامل لغو برخی از تحریم های مخرب اقتصادی غرب، در مقابل توقف موقت فعالیت های هسته ای ایران باشد. مقامات کاخ سفید اعلام کردند تا زمان دستیابی به توافقی موقت در زمینه ی برنامه ی هسته ای، تحریم های نفتی و بانکی باقی خواهد ماند تا اطمینان حاصل شود که ایران قصد ساخت سلاح هسته ای ندارد. اما بعضی از اعضای کنگره با این اقدام هم مخالف هستند.

نماینده مایک مک کول، رئیس کمیته ی امنیت داخلی مجلس نمایندگان در این رابطه می گوید «ایالات متحده باید به تلاش هایش علیه ایران ادامه دهد و تا زمانی که سران این کشور برنامه ی تسلیحات هسته ای شان را به طور کامل از بین نبرده اند، نباید تحریم ها لغو شود» نماینده آدام کینزینگر (جمهوری خواه از ایلینوی) عضو کمیته ی روابط خارجی مجلس نمایندگان معتقد است «براساس جزئیاتی که از این توافق منتشر شده است، این اقدامات همانند سوراخ کردن سد می باشد. کاخ سفید در حال زدن تیر به خودی است»

نماینده الیوت انجل (دموکرات از نیویورک) که موافق رویکرد دیپلماتیک دولت در این موضوع می باشد، از اقدامات دولت، ابراز نگرانی کرده است. وی می گوید «براساس گزارش های منتشر شده، من نگرانی بسیاری درباره ی این توافق دارم، چون نمی تواند فعالیت های هسته ای ایران را متوقف کند» سناتور تد کروز (جمهوری خواه از فلوریدا) هم این توافق را برای آمریکا خطرناک می داند. وی در این باره می گوید «آن طور که معلوم شده است ایران براساس این توافق هیج سانتریفیوژی را کم نمی کند و اورانیوم غنی شده اش را هم به بیرون از کشور منتقل نمی کند»

این درحالی است که کمیته ی امور بانکی سنا به دنبال تصویب تحریم های جدید علیه ایران می باشد. سناتور تیم جانسون (جمهوری خواه از ویسکانسین) رئیس کمیته امور بانکی سنا به رویترز گفته است که سناتور هری رید، رهبر اکثریت سنا هم موافق بحث در این رابطه می باشد. اما رید در این رابطه گفته است که این لایحه تا زمانی که مذاکرات ژنو تمام نشده است، به صحن سنا نخواهد آمد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: