شنبه 09 نوامبر 13 | 18:06
​پیام سازنده­ سرود «آمریکا آمریکا ننگ به نیرنگ تو» به هنرمندان جوان انقلابی

«هنر مقاومت» فصلی نو در هنر ایران است

به رسم شکر و سپاس، جوانان متعهدی را که پای در عرصه­‌ی خطیر و پر سنگلاخ هنر انقلاب، به ویژه، موسیقی و سرود گذارده­‌اند با دعای خود بدرقه می­‌کنم و امید دارم که همچنان با بهره­‌گیری هنرمندانه از گنجینه­‌ی غنی و پرگوهری که پشتوانه‌­ی آنهاست، در راهی که پیش­رو دارند، گام­های استوار را با موفقیت، یکی پس از دیگری بردارند.


احمدعلی راغببه گزارش تریبون مستضعفین، احمدعلی راغب سازنده سرود انقلابی و ماندگار «آمریکا آمریکا مرگ به نیرنگ تو» در پیامی خطاب به نسل جوان فعال در عرصه‌های هنر انقلاب بویژه موسیقی نوشت:

به رسم شکر و سپاس، جوانان متعهدی را که پای در عرصه­‌ی خطیر و پر سنگلاخ هنر انقلاب، به ویژه، موسیقی و سرود گذارده­‌اند با دعای خود بدرقه می­‌کنم و امید دارم که همچنان با بهره­‌گیری هنرمندانه از گنجینه­‌ی غنی و پرگوهری که پشتوانه‌­ی آنهاست، در راهی که پیش­رو دارند، گام­های استوار را با موفقیت، یکی پس از دیگری بردارند.

متن این پیام بدین شرح است:

بسمه تعالی

روزهایی که در آن به سر می­بریم یادآور خروش تاریخ ساز ملتی است که با فریادی برآمده از روح و جانی مکدر و خشمگین، ایستاده بر فراز تاریخ تراژدی به بند کشیده شدگان زنجیر استثمار، بانگ ننگ و نفرین خود را در امتداد پژواک «ذلت ناپذیری» حسین (ع) بر هیمنه‌­ی دستگاه ظلم و استکبار دوران، فرود آورد و خواست که تاریخ خود را رقم زده و حامل روح بیدارگر ظلم ستیزی و مقاومت در دوران خود باشد. در این میان، شماری از هنرمندان نیز همراه و همدل با این خروش، بر آن شدند که وجه «زیبای» هنر را از فیض این روح به پاخاسته، بهره مند کرده و نیز با جهد خود، سهمی در ثبت و ماندگاری این حرکت و آن تاریخ، ایفا نمایند. حاصل این هم­نشینی مبارک، خلق آثاری ماندگار در عرصه­‌ی هنر انقلاب و دفاع مقدس – که می‌خواهم نام آن را «هنر مقاومت» بگذارم- شد که فصلی نو از تاریخ هنر این مرز و بوم را به ارمغان آورد.

اینجانب، پس از عمری فعالیت در عرصه‌­ی هنر موسیقی کشور، اکنون افتخار آن دارم که بخش طول و درازی از کارنامه­‌ی هنری خود را درخشان به تلالو هنر مقاومت می­بینم و سرودهایی از ساخته­‌های من نظیر « خجسته باد این پیروزی»، «الله اکبر خمینی رهبر»، «شهید مطهر»، «آمریکا آمریکا ننگ به نیرنگ تو» و … مفتخر است که در فهرست هنر انقلاب و دفاع مقدس، جایگاهی برجسته به خود اختصاص داده و با اقبال و حمایت مردمی که سرودها برآمده از ضمیر خود آنان بود، در طول این سالها، ماندگار باشد.

هر ساله و در چنین روزهایی، زمزمه‌­های مردم و امواج رسانه­ها خاطره­‌ی سرودی را زنده می­‌کند که برای من که سازنده‌­ی آن هستم هنوز و همواره زنده و نوستالژیک است. سرود «آمریکا آمریکا ننگ به نیرنگ تو» که در طلیعه‌­ی پیروزی انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی، پیام انقلاب و خیل عظیم مردم را به سردمداران کاخ سفید در برابر آتش افروزی، نیرنگ و کارشکنی آن روزهایش مخابره می­‌کرد. خوشبختانه این سرود، بلافاصله با اقبال مردم و مسئولین وقت، همراه شد و به واسطه آنکه مضامین حماسی را در قالب موسیقایی با صلابت و البته روان، منتقل می‌­کرد خیلی زود در همخوانی­‌های جمعی مردم به کار گرفته شد. در همه‌­ی سالهای پس از خلق این اثر نیز همواره این نغمه، با لحظات شور و حماسه­‌ی مردم عجین بوده است و چه چیز برای سازنده­‌ی یک موسیقی، خوشایندتر از آنکه اثر او مرزهای تاریخی را در نوردیده و در هر عصری، با مضامینی متناسب با زمانه و زمینه‌­ی خود، همچنان زنده و بالنده باشد؟

اکنون نیز که مشاهده می‌کنم پس از گذشت بیش از سی سال از تولید سرود «آمریکا آمریکا ننگ به نیرنگ تو»، از یک­سو این سرود، با اشعاری زنده و روزآمد، زینت‌­بخش محافل عزای حسینی (ع) است و از سوی دیگر، در میان هنرمندان جوان، شور و انگیزه‌ی خلق آثاری با مضمون مقاومت و ظلم ستیزی را زنده می­‌کند؛ جز سپاس از یگانه‌­ی هنرمند، خالق زیبایی و هنر را روا نمی­‌دانم و به رسم شکر و سپاس، جوانان متعهدی را که پای در عرصه­‌ی خطیر و پر سنگلاخ هنر انقلاب، به ویژه، موسیقی و سرود گذارده­‌اند با دعای خود بدرقه می­‌کنم و امید دارم که همچنان با بهره­‌گیری هنرمندانه از گنجینه­‌ی غنی و پرگوهری که پشتوانه‌­ی آنهاست، در راهی که پیش­رو دارند، گام­های استوار را با موفقیت، یکی پس از دیگری بردارند.

به امید سرفرازی و صدرنشینی هنر اصیل و متعهد

احمدعلی راغب

18 آبان 1392

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: