یکشنبه 10 نوامبر 13 | 10:28
آخرین تحولات ژنو/ کنفرانس مطبوعاتی مشترک ظریف و اشتون

۲۹ آبان، دور بعدی مذاکرات هسته‌ای

محمدجواد ظریف و کاترین اشتون با حضور در کنفرانس مطبوعاتی مشترک اعلام کردند دور بعدی مذاکرات ایران و ۱+۵ از ۲۹ آبان ماه در ژنو آغاز خواهد شد.


IMAGE635196708521684826 (1)کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه و محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در اولین ساعات روز یکشنبه با حضور در کنفرانس مشترک مطبوعاتی اعلام کردند دور جدید مذاکرات ایران و 1+5 از 29 آبان ماه جاری در ژنو برگزار خواهد شد.

کنفرانس مطبوعاتی مشترک محمدجواد ظریف و کاترین اشتون، بامداد امروز یکشنبه پس از پایان سه روز مذاکرات سخت و فشرده انجام شد.

در ابتدای این کنفرانس مطبوعاتی، اشتون به مذاکرات ایران و 1+5 اشاره کرد و گفت: ما یک جلسه طولانی داشتیم و امروز سه روز است که درگیر مذاکرات سازنده هستیم.

مسئول سیاست‌ خارجی اتحادیه اروپا افزود: پیشرفت‌های زیادی حاصل شده اما تفاوت‌هایی نیز وجود دارد و من می‌خواستم از وزرایی که آمدند و به ما پیوستند و همچنین از میزبان سازمان ملل تشکر کنم.

ظریف نیز در این کنفرانس با اشاره به روند مذاکرات سخت ژنو گفت: نشستی 2 ساعته‌ای که ما در آن شرکت کرده‌ایم جلسه خوبی بود و مهم اراده سیاسی و حسن نیت برای خاتمه دادن به این فاز و اجرای مرحله اول توافقاتی که در خصوص مسائل هسته‌ای حاصل خواهد شد، است.

وزیر خارجه کشورمان گفت: ما این اراده را داریم که در نشست بعدی گام‌های رو به جلو بعدی را برداریم، این 3 روز خیلی خوبی و بسیار مثمرثمر بود.

وی خاطرنشان کرد: من خیلی خوشحالم، البته ما تفاوت‌های خودمان را داریم و به همین خاطر بود که در این مذاکرات شرکت کردیم زیرا اگر این تفاوت‌ها نبود تا ساعت یک صبح مذاکره نمی‌کردیم.

همچنین ظریف در جمع خبرنگاران داخلی گفت:‌ کار بسیار دشواری را شروع کردیم و از روز اول هم می دانستیم در مذاکرات چند جانبه هم نمی توان پبش بینی کرد. ممکن است که مذاکره به طول بیانجامد. روند مناسبی است و حرکت خوبی است.

وی در ادامه افزود: مردم ما اعتماد زیادی به برخی از کشورهای طرف مذاکره ندارند و آنها باید اعتماد مردم را جلب کرد. من فکر می کنم مردم خیلی مسائل بین المللی را با دقت و هوشیاری موضوعات پیگیری می کنند و این دقت و صبر و تحمل بسیار مهم است. خوش بینی های زیادی وجود دارد. روند مذاکرات ادامه می یابد و با صبر و متانت و واقع بینی کار پیش می رود.

وزیر خارجه کشورمان افزود: امیدواریم که با جدیت و کار کارشناسی همکارانم کار پیش برود. ساعت های زیادی برای این کار صرف کردند و در برابر هر زیاده خواهی مقاومت نشان دادیم. قصد داریم در دنیا در سطح بین المللی با منطق حرف بزنیم. ما با این دیدگاه وارد بحث می شویم. آن چه که باعث شده در ماه های اخیر بدخواهان جمهوری اسلامی در انزوا قرار بگیرند معرفی چهره واقعیی مردم ایران است، گفتمان مبتنی بر اعتدال و تعامل سازنده است. در مسیر رسیدن به توافق پیشرفت‌های خوبی داشته‌ایم. وارد جزئیات شده ایم و این هفته هم صحبت می کنیم یعنی باید سه گام با هم پیش برود، شما نمی توانید گامی را بدون اطمینان بردارید.

ظریف در جمع خبرنگاران گفت: جزئیات مهمی هم وجود دارد که روی آن صحبت می کنیم. این که ایران چه می طلبد یا آنها چه می طلبد یا درباره چه مواردی توافق وجود دارد. هم‌اکنون در مرحله بحث هستیم و اختلاف نظر وجود دارد که اگر اختلاف نظر نبود اینجا نبودیم. بی اعتمادی جدی است. هم مذاکره کننندگان هم مردم و هم مسئولان منتقد جدی این مسأله هستیم. هرقدمی که برداشته می‌شود باید اعتماد ساز باشد.

وی در ادامه افزود: الان داریم درباره کل یک طرح صحبت می کنیم. ممکن است که درباره نکاتی توافق نکرده باشیم اما در مذاکره قاعده این است که باید در تمام موارد توافق کرد. به نظر می رسد 10 روز آینده فرصتی است که گروه 1+5 بیشتر فکر کند. این روند 8 سال در جهت دیگری حرکت می کرده و قرار نبوده به نتیجه برسد در طرف ایرانی جز حسن نیت هیچی نبوده اما میزان بی اعتمادی بسیار بالا بوده است. طبیعی است که باید مذاکره کنندگان میان خود نگرانی ها را رفع کنند. موضوعات مهمی مطرح شده و تحریم یکی از این موضوعات بوده است.

وزیر خارجه کشورمان گفت: در این نشست بحث های بسیاری صورت گرفت و حتی این احتمال وجود داشت که به نتیجه برسیم و البته درباره توافقات هم نمی توانیم صحبت کنیم مگر این که در باره همه چی به توافق رسیده باشیم. درباره آب سنگین اراک باید گفت که این پروژه جزو موضوع هسته ای ایران است و این که چه خواسته هایی داشته باشند و چه خواسته هایی نداشته باشند مهم است و در عین حال آمادگی رفع نگرانی دیگران را داریم. ما تصور دستیابی به سلاح را به نفع خود نمی دانیم. ایران همه جا گفته است که موضوع مذکرات ما صرفا موضوع هسته ای است و هیچ موضوع دیگری را در این مذاکرات مطرح نمی‌کنیم. هدف هم فقط حل موضوع هسته ای حل و فصل آن است. که به نظر ما یک گام بسیار مهمی در جهت رفع بی اعتمادی ها است.

ظریف افزود: البته با آمانو روش دیگری را دنبال کرده ایم و مذاکرات خوبی هم در وین پیش رفته است و مذاکرات در تهران با حضور آمانو نهایی می شود. امیدواریم که آژانس بتواند نقش اعتماد بخشی ایجاد کند. این نقش را تنها زمانی ایفا می کند که به دقت بحث فنی را دنبال کند و ما لوازم را برای آژانس مهیا می کنیم.

وی درباره علت عدم توافق در این نشست تاکید کرد که باید تمام متن مورد توافق قرار گیرد.

ظریف در باره نقش لابی ها ی صهیونیستی برای منحرف کردن بحث مذاکرات گفت: ما امیدواریم که هیئت ها براساس منافع ملی خود و آن چه که کمک به حل این مشکل می کند تصمیم بگیرند. رژیم صهیونیستی ان‌پی‌تی را نپذیرفته و ادعاهایی را مطرح می کند که چندان مهم نیست.

وی درباره احتمال تاثیرگذاری عملکرد فرانسه در روزهای اخیر در روابط میان دو کشور گفت ما روابط خوبی با فرانسوی ها داشته ایم و در مذاکرات خود نیز به این اشاره کرده ایم. فرانسه نقش پیش تازی را در مذاکرات گذشته داشته است و امیدواریم که این نقش ادامه یابد.

ظریف در پاسخ به سؤالی مبنی بر این که در مقابل برخی که احتمالا شکست مذاکرات را مطرح می کنند بخشی از تفاهم‌ها را تشریح کنید گفت: در این دوره تفاهم به قدری بوده که مصاحبه مشترک کرده ایم. این امر نشان دهنده پیش رفت مذاکرات است. امیدواریم که در ایران صدای اسرائیلی را نشنویم. اسرائیل دنبال این ادعا [شکست مذاکرات] است و می کوشد که شکست مذاکرات را مطرح کند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: