یکشنبه 10 نوامبر 13 | 15:27

آمازون ایرانی راه اندازی می‌شود

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی با اعلام پیشنهاد سه اثر برای ثبت در حافظه جهانی یونسکو، از راه اندازی سایت آمازون ایرانی با همکاری ناشران در بیست ویکمین دوره هفته کتاب خبر داد.


«اسحاق صلاحی» روز یکشنبه در نشست خبری با محوریت برنامه های این سازمان به مناسبت بیست ویکمین دوره هفته کتاب به شعار این رویداد با عنوان «کتاب آیینه فرهنگ و فرزانگی» اشاره کرد و گفت: این شعار بیان کننده هویت ایران است.

وی افزود: از شاخص های توسعه، میزان نشر، سرانه مطالعه و نقش مطالعه در حوزه توسعه یافتگی است؛ اکنون در عرصه گذر قرار داریم و برای ورود به یک عرصه تمدنی جدید نیازمند تلاش جدی هستیم.

صلاحی مهمترین برنامه این مجموعه در هفته کتاب را برپایی سیزدهمین همایش حامیان نسخ خطی عنوان کرد و گفت، این همایش 28 آبان ماه برگزار می شود.

وی افزود: قرار بود براساس روال، این همایش در یکی از استان ها برگزار شود اما به دلیل جابجایی مسوولان و استانداران، موفق به برپایی آن در یکی از استان ها نشدیم و در نهایت آن را در تهران برگزار می کنیم.

صلاحی ادامه داد: در این همایش از دو شخصیت برجسته و فعال در حوزه نسخ خطی تجلیل خواهد شد که مرحوم آیت الله سیدعبدالعزیز طباطبایی یزدی و محمد دبیر سیاقی از استان قزوین از آن جمله اند.

وی گفت: همچنین «ارج نامه ای» مرتبط با این دو شخصیت رونمایی خواهد شد.

صلاحی افزود: تاکنون 119 جلد کتاب، 248 مقاله و 18 پایان نامه به دبیرخانه همایش ارسال شده که پس از داوری نهایی دو گروه برجسته و شایسته تقدیر در این روز معرفی و تقدیر خواهند شد.

رییس کتابخانه ملی همچنین به برپایی سه کارگاه با موضوعات سازماندهی اطلاعات به سبک جدید، مرمت نسخ خطی و اسناد، کارگاه آشنایی با شابک با همکاری خانه کتاب و آسیب شناسی کتاب و کتابخوانی اشاره کرد و گفت: آسیب شناسی کتاب و کتابخوانی از مطالبات جدی رهبر معظم انقلاب در حوزه افزایش سرانه مطالعه است که طی این هفته با حضور اساتید و کارشناسان مورد بررسی قرار می گیرد.

صلاحی گفت: همچنین سه نمایشگاه با موضوع اسنادی کتاب و کتابخانه، کودک ونوجوان از منظر نسخ خطی و چاپ سنگی و اسناد محرم در ایران به مناسبت این هفته برگزار می شود.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی همچنین به برپایی چند افتتاحیه در ایام بیست ویکمین دوره هفته کتاب اشاره کرد و گفت: افتتاح تالار دیجیتال مرکز سازمان در سیستان و بلوچستان و کارگاه مرمت نسخ خطی در کتابخانه ملی و مدیریت قزوین از آن جمله است.

بیست ویکمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی از 25 آبان تا دوم آذر ماه در سراسر کشور برگزار می شود.

برچسب‌ها: ،

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: