دوشنبه 11 نوامبر 13 | 07:08
آیا رژیم صهیونیستی مخالف رابطه ایران و آمریکاست؟

هاشمی رفسنجانی: اسرائیل هم به رابطه ایران و آمریکا کمک می‌کند

«اگر ما بخواهیم، اسرائیلی‌ها هم کمک می‌کنند. برای اینکه می‌دانند که اگر یک رابطه معمولی باشد، آمریکا می‌تواند روی کم کردن خصومت ما تاثیر بگذارد. اسرائیلی‌ها هم آینده‌نگر هستند.»


هاشمی رفسنجانی

حسین قاسمی*- در هفته‌ها و روزهای اخیر برخی افراد و گروه‌های به اصطلاح حامی دولت، مخالفین و منتقدین حزب‌اللهی مذاکره با آمریکا را، همسو با رژیم صهیونیستی معرفی می‌کنند. آن‌ها در یک جنگ روانی غیرمنصفانه و پرحجم برای تخریب جریان حزب‌الله این اقدام را انجام می‌دهند. هدف این افراد و جریان‌ها از ساختن چنین فضایی، بالابردن هزینه برای منتقدین و در‌‌نهایت مجبور کردن آن‌ها به سکوت است.

حال سوال این است که آیا رژیم صهیونیستی مخالف روابط ایران با امریکا است؟

روزنامه کیهان به قلم جناب اقای حسین شریعتمداری در یادداشت ۱۰ مهرماه خود این مطلب را رد کرده ومخالفت‌ها و هیاهوی نتانیاهو را جنگ زرگری می‌داند و می‌نویسد: «به وضوح می‌توان دید تظاهر مقامات رژیم صهیونیستی به عصبانیت «نعل وارونه» است و هدف از آن، اولاً فریب اذهان عمومی در داخل و ثانیاً ترغیب و تشویق دولتمردان محترم به ادامه روال کنونی است! وگرنه با شرحی که گذشت نتانیاهو باید از خوشحالی در پوست خود نگنجد و با دم خود گردو بشکند!»

و در‌‌ نهایت معتقد است: «عصبانیت اسرائیل از مذاکره ایران و آمریکا یک عملیات فریب است»

پس از این مطلب روزنامه کیهان، بد وبیراه گفتن تیم تخریب به آقای شریعتمداری به اوج رسید و ایشان را همسو با نتانیاهو و… معرفی کردند.

البته شریعتمداری و کیهان نیز در تمام ماه‌های گذشته به انحاء مختلف به این مطالب پاسخ داده‌اند و حریف را مطلوب رژیم صهیونیستی معرفی نموده‌اند. مثلا در یادداشت «بازی در تیم گرگ‌ها» امده است: «در جریان فتنه ۸۸، نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی با صراحت اعلام کرد که «اصلاح‌طلبان بزرگ‌ترین سرمایه اسرائیل در ایران هستند»! و شیمون پرز، رئیس جمهور رژیم کودک‌کش اسرائیل گفت «اصلاح‌طلبان به نمایندگی از اسرائیل با رژیم اسلامی ایران می‌جنگند»!»

آیا واقعا همسویی وجود دارد و رژیم صهیونیستی مخالف روابط ایران با آمریکاست؟ پاسخ را از زبان آقای هاشمی می‌دهیم. آیت الله هاشمی رفسنجانی صراحتاً می‌گوید اسرائیل مخالف رابطه ما با امریکا نیست و حتی کمک هم می‌کنند. درمصاحبه‌ای که ایشان با اقای دکتر صادق زیباکلام داشته‌اند (کتاب هاشمی بدون روتوش – چاپ اول ۱۳۸۷صفحه ۲۰۴) چنین آمده است:

زیباکلام: من معتقدم – نه اینکه اسرائیلی‌ها نمی‌گذارند بلکه با مشکلی که ما با اسرائیلی‌ها داریم، خود به خود نخواهند گذاشت که ما یک رابطه حداقلی با امریکا داشته باشیم.

هاشمی رفسنجانی: «اگر ما بخواهیم، اسرائیلی‌ها هم کمک می‌کنند. برای اینکه می‌دانند که اگر یک رابطه معمولی باشد، آمریکا می‌تواند روی کم کردن خصومت ما تاثیر بگذارد. اسرائیلی‌ها هم آینده‌نگر هستند.»

زیباکلام: پس شما دارید یک نظریه دیگری مطرح می‌کنید. معتقدید که اتفاقا اگر ایران چرخش و تمایلی به آمریکا نشان دهد، اسرائیلی‌ها تلاش خواهند کرد که این تمایل گسترده شود، چراکه معتقدند بهبود روابط ایران و آمریکا همانند نوری در انتهای تونل برای اسرائیلی‌ها خواهد بود و گرمی میان تهران و واشنگتن نهایتاً بر روی نگاه ایران به اسرائیل تاثیرخواهد گذارد

هاشمی رفسنجانی: قطعاً اسرائیلی‌ها مسئله را این‌گونه می‌بینند.

زیباکلام: اگر نبینند؟

هاشمی رفسنجانی: این را شما می‌گویید ما اینگونه نمی‌فهمیم.

پس باید به نویسنده کیهان حق داد که مخالفت‌های نتانیاهو را عملیات فریب ونعل وارونه بنامد…

* تحلیل‌گر سیاسی – فرماندار اسبق شیراز

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: