دوشنبه 11 نوامبر 13 | 11:10

روایتی دیگر از پشت پرده ۱۱ سپتامبر

«یازده سپتامبر ـ آغاز عصری نو در سیاست جهانی»‌ روایتی دیگر از پشت پرده این واقعه و اسلام‌ستیزی آمریکا را بیان می‌کند.


پس از واقعه 11 سپتامبر که بهانه‌ای برای اسلام‌ستیزی و اسلام‌هراسی غرب بود،‌ کارشناسان بر این باورند که آمریکا پس از دوران جنگ سرد و حذف کمونیسم، اسلام‌گرایی را تنها مانع بالقوه و در عین حال بهترین بهانه برای تحکیم سلطه جهانی خود قلمداد می‌نمود و به این جهت تنها به یک بهانه برای اسلام‌ستیزی نیاز داشت و آن بهانه‌ای نبود جر حمله ساختگی 11 سپتامبر.

در سال‌های پس از 11 سپتامبر بسیاری از محققان و اندیشمندان جهان تلاش کردند،‌ تا ابهامات موجود در این پرونده را مطرح کرده و در مقابله با دروغ‌های آمریکا حرکت‌هایی انجام دهند،‌ در ایران نیز کتاب‌ها و گزارش‌های بسیاری منتشر شد که همگی بر این نکته ازعان داشتند که 11 سپتامبر تنها بهانه‌‌ای برای محکم کردن جای پای آمریکا در سیاست جهانی و مقابله با اسلام بود.

 روایتی دیگر از پشت پرده

کتاب «یازده سپتامبر ـ آغاز عصری نو در سیاست جهانی»‌ به همت ناصر قبادیان و جمعی از نویسندگان از سوی نشر دیگر سال 1380 منتشر شده است،‌ این کتاب با این امید فراهم آمده است که درباره وقایع در آمریکا و پژواک آن در جهان و مناسبات سیاسی گزارشی ارائه کند، متفاوت از گزاره‌های رسمی وکلیشه‌ای «جریان اصلی» در سامان اطلاع رسانی «دهکده جهانی» صاحبان اطلاعات.

مقاله‌های ترجمه شده اغلب پیش از حمله هوایی آمریکا به افغانستان نگاشته شده‌اند، اما این امر چیزی از ارزش تحلیل‌ها نمی‌کاهد، هم به این دلیل که انتظار چنین حملاتی از همان ساعت‌های اولیه پس از انفجار در «مرکز تجارت جهانی» در نیویورک و مقر وزارت دفاع آمریکا می‌رفت و هیئت حاکمه آمریکا بر قول خود مبنی بر اجرای چنین تهدیدهایی پای می‌فشرد. تدارک این مجموعه، در کنار ترجمه مقالات آمده است. این بخش بی‌اغراق از میان صدها صفحه مطلب گزینش و تنظیم شده است.

روزشمار وقایع،‌ صبح روز بعد،‌ پاسخ وحشت زده،‌ رویدادها و پی آمدها،‌ گفت‌و‌گو با نوام چامسکی،‌ نوام چامسکی و کریستفر هیچنز ـ گفت‌و‌گو پس از یازده سپتامبر‌، تروریسم، تلویزیون و میل به انتقام‌، راه‌حلی سیاسی مورد نیاز است، ارتباطات تجاری خانواده بوش و اسامه بن لادن، تئاتر خیر و شر، زنان کجایند؟ ، موضوعی برای بحث و اپوزیسیون رو به رشد از جمله عناوین مقالات منتشر شده در این کتاب است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: