چهارشنبه 24 ژوئن 09 | 16:19

دروغ پردازی برای فرار از انتخاب ملت

يك سايت علمي آمريكايي كه ظاهرا هيچ ارادتي هم به آقاي احمدي‌نژاد ندارد استناد به اين نمودار را بي اساس دانسته است. نويسنده در اين سايت نشان داده است كه بدست آمدن چنين نموداري كاملا طبيعي است و به هيچ وجه وجود تقلب را اثبات نمي‌كند. از همه جالب‌تر اين كه محقق مزبور نشان داده است که نمودار نتايج انتخابات ميان اوباما و مك‌كين در آمريكا هم از مدل خطي مشابهي پيروي مي‌كند.


این روز ها اغتشاش گران و شکست خوردگان از ملت با تمسک به دروغ های گوناگون قصد خدشه وارد کردن در انتخابات بزرگ و عزت آفرین ملت ایران دارند. در زیر یکی از این دروغ ها را بررسی می نماییم:
ادعا:
نمودارها نشان می دهد که نسبت آرای احمدی نژاد به آرای دیگر نامزدها یک روند کاملا خطی دارد! این بسیار غیرعادی است و احتمال بروز تقلب را تقویت می کند.

amar 2

برای دیدن اندازه بزرگ، کلیک کنید

و اما حقیقت:
برای اطمینان از صحت این مسئله، با وارد کردن آمار ارائه شده توسط وزارت کشور در ساعات مختلف و رسم نمودارهای مربوطه، مشاهده شد که آرا به هیچ عنوان از روند خطی پیروی نکرده و این نمودارها ساختگی و دروغ هستند!
اما اینکه فاصله ها پس از اعلام اولیه نتایج تغییر چندانی نکند، امری طبیعی است زیرا اولین آمار ارائه شده توسط وزارت کشور پس از اتمام شمارش حدود یک سوم کل صندوق های رای بوده و تقریب خوبی از آرای دیگر نقاط کشور می باشد و بدیهی است که نباید تغییرات فاحشی در نتایج مشاهده شود.

ادعایی دیگر:

برخی دیگر می گویند چرا نسبت آرای احمدی نژاد به موسوی همواره نزدیک عدد 2 است. یعنی نوسان محدود نسبت آرا را دلیلی بر وجود تقلب در انتخابات می دانند.

و اما حقیقتی دیگر:

یك سایت علمی آمریكایی كه ظاهرا هیچ ارادتی هم به آقای احمدی‌نژاد ندارد استناد به این نمودار را بی اساس دانسته است. نویسنده در این سایت نشان داده است كه بدست آمدن چنین نموداری كاملا طبیعی است و به هیچ وجه وجود تقلب را اثبات نمی‌كند. از همه جالب‌تر این كه محقق مزبور نشان داده است که نمودار نتایج انتخابات میان اوباما و مك‌كین در آمریكا هم از مدل خطی مشابهی پیروی می‌كند.
رجوع کنید به آدرس زیر:

http://www.fivethirtyeight.com/2009/06/statistical-evidence-does-not-prove.html

  1. daneshjoo
    28 ژوئن 2009

    خسته نباشید ، خیلی خوبه، اما می شد از نظر صفحه ارایی و رنگبندی بهتری استفاده کنید تا حداقل مخاطب در نگاه اول جذب بشه و گرنه محتوا خوب است

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.