سه‌شنبه 12 نوامبر 13 | 12:21

فیلم: نمایشی از مقاومت شیعیان «سیده‌زینب»

«سربازان زینب(س)» مستندی به کارگردانی طه فروتن است که زندگی شیعیان ساکن منطقه «سیده‌زینب» دمشق و محافظان حرم حضرت زینب(س) را روایت می‌کند.


«سربازان زینب» مستندی به کارگردانی طه فروتن است. این مستند درباره شیعیانی است که برای دفاع از حرم حضرت زینب(س) به این منطقه آمده اند و ساکن شده اند.

«سربازان زینب» سعی دارد زندگی مردمانی را نشان دهد که حتی باوجود حملات مکرر به منطقه سیده زینب حاضر به ترک منطقه نیستند. آنها معتقدند که آنها محافظ حرم زینب نیستند بلکه حضرت زینب است که از آنها محافظت می‌کنند. برخی از آنها سلاح به دست گرفته و با تروریستهای تکفیری مقابله می‌کنند و برخی با تخصص خود به شیعیان کمک می‌کنند.

سیدطه دندانپزشکی است که وقتی متوه کمبود نیروی متخصص در منطقه سیده زینب شد به آنجا آمد و شروع به درمان مردم کرد. او می‌گوید اگر لازم باشد روزی اسلحه به دست می‌گیرد و با تروریستها می‌جنگد.

نذیر محسن محسن می‌گوید من به چچشم خود خمپاره هایی را دیدم که به سوی منطقه سیده زینب پرتاب می‌شد اما به این منطقه اصابت نمی‌کرد. او معتقد است حضرت زینب از آنها محافظت می‌کند و هوای شیعیانش را دارد. او با افتخار می‌گوید در طول همه روزهایی که از بحران می‌گذرد حتی یکبار هم مغازه اش را نبسته و همواره در دکان عطاری‌اش را باز نگه داشته است.

حسین و حسن نیز دو برادر هستند که سلاح برادر شهید و پدر مجروحشان را برداشته‌اند و خانه به خانه و کوچه به کوچه به دنبال تروریستهای سلفی می‌گردند. هرچند که این دو برادر سن چندانی ندارند اما در مقابل تروریستهای مسلح می‌ایستند تا از حرم حضرت زینب(س) و شیعیان ساکن منطقه سیده زینب محافظت کنند.
تدوین و نویسندگی متن «سربازان زینب» را طه فروتن بر انجام داده است. سید علی فاطمی و محمدباقر شاهین، تصویربرداران و محمدحسین محمودیان، گوینده متن هستند. سعید صادقی مجری طرح و مرتضی شعبانی تهیه‌کننده این اثر هستند. «سربازان زینب» در مرکز مستند حقیقت تولید شده است.

[jwplayer mediaid=”243152″]

دانلود

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: