شنبه 16 نوامبر 13 | 11:26

پیشنهاد تجمیع صندوق‌های بیمه در دولت

وزیر بهداشت اعلام کرد:برای یکپارچه شدن بیمه‌ها باید منابع و پوشش بیمه‌ای به موازات هم رشد کند و در صورت تجمیع صندوق‌های بیمه که در کارگروه سلامت در دولت مطرح شده سیاست‌ها و خرید، در یکجا انجام می‌شود هزینه‌ها هم کاهش می‌یابد.


سید حسن قاضی‌زاده هاشمی گفت: یکپارچه شدن بیمه‌ها در کشور طبق قانون برنامه پنجم توسعه یک تکلیف است و باید یکپارچه شوند البته این کار بر عهده وزارت رفاه است و وزارت بهداشت نیز آن را مطالبه می‌کند.

وی ادامه داد: واقعیت این است ما چند نوع بیمه در کشور داریم بخشی از این بیمه‌ها که مورد رضایت مردم است بیمه‌های تکمیلی هستند که تعدادشان قابل توجه است و طبق آمارهای متفاوت حدود 6 میلیون نفر را پوشش می‌دهد.

وزیر بهداشت گفت: یکسری بیمه‌های دیگر هم که مردم از آنها راضی نیستند و بخش کمی از هزینه‌هایشان را پوشش می‌دهد وجود دارد. حال باید پرسید آیا با یکپارچه شدن بیمه‌ها می‌خواهیم آنهایی که راضی هستند را مانند سایرین ناراضی کنیم و ناراضی‌ها را راضی.

هاشمی افزود: اگر می‌خواهیم افرادی که از بیمه خود رضایت ندارند را راضی کنیم یک رضایت نسبی به دست می‌آید و در این شرایط نیاز است که پول کافی در اختیار وزارت رفاه قرار دهیم یعنی بیمه‌ها منابعی در اختیارشان باشد که بتوانند تعهدات بیشتری را متقبل شوند و سقف و افراد بیشتری را پوشش دهند که این امر مورد حمایت ما است.

وی ادامه داد: اما اگر می‌خواهیم با تجمیع بیمه‌ها 6 میلیون نفری را که از بیمه‌های تکمیلی راضی هستند را ناراضی کنیم و بخواهیم کمبود و فقر را توزیع کنیم ،موافق نیستیم بلکه باید منابع و پوشش بیمه‌ای به موازات هم رشد کند.

وزیر بهداشت تصریح کرد: باید منابع فراهم شود تا وزارت رفاه بتواند بیمه‌ها را یکپارچه کند البته بعضی‌ها نیز معتقدند که لازم است صندوق‌های بیمه‌ای که شبیه به هم کار می‌کنند و حدود 22 صندوق هستند با هم تجمیع شوند تا از این طریق سیاست‌ها و خرید واحد شود و در عین حال هزینه‌ها کاهش یابد.

هاشمی اظهار کرد: با تجمیع صندوق‌های بیمه دیگر نیازی به وجود ساختمان‌های متعدد، مدیریت متعدد و پرسنل بالا نیست.

وی با اشاره به اینکه یکپارچه‌سازی بیمه نیاز فراوانی به منابع دارد گفت: اما اگر به دنبال یکپارچه سازی بیمه هستیم تا زمانی که منابع آن فراهم نشود نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که بیمه‌ها یکپارچه می‌شوند چرا که در غیر این صورت 6 میلیون نفر آسیب می‌بینند.

وزیر بهداشت گفت: با این حال پیشنهاد تجمیع صندوق‌های بیمه و یکپارچه‌سازی بیمه‌ها در جهت پوشش بیشتر مردم را در قالب بسته‌ای در کارگروه سلامت که به تازگی قرار است در دولت تشکیل شود مطرح کرده‌ایم که امیدواریم عملیاتی شود.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: