شنبه 16 نوامبر 13 | 11:38

روایت دپیلمات آمریکایی از اشغال عراق

این کتاب به قلم یکی از دیپلمات‌های آمریکایی نوشته شده و ضمن بازگویی بخشی از واقعیات جنگ عراق، ناتوانی آمریکا در دستیابی به اهداف خویش در این کشور پس از اشغال و سقوط صدام را نشان می‌دهد.


کتاب «پایان عراق» نوشته پیتر گالبرایت با ترجمه محمدزمان راستگو و فرج‌الله اردیزی از سوی مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شد.

این کتاب که یکی از موضوعات طرح تدوین تاریخ انقلاب اسلامی است که در مرکز اسناد انقلاب اسلامی تهیه شده، به قلم یکی از دیپلمات‌های آمریکایی نوشته شده و ضمن بازگویی بخشی از واقعیات جنگ عراق، ناتوانی آمریکا در دستیابی به اهداف خویش در این کشور پس از اشغال و سقوط صدام را نشان می‌دهد.

aragh04-final

به اعتقاد نویسنده، آمریکا که در زمان کوتاهی توانست عراق را به اشغال خود درآورد، برای دوران پس از اشغال هیچ برنامه‌ای نداشت، واقعیت آن است که دولت آمریکا به دنبال تحقق هیچ یک از شعارها و اهداف اعلام شده نبود. پس از گذشت چندسال از این حادثه، دیگر هیچ تردیدی وجود ندارد که هدف آمریکا نابودی سلاح‌های کشتار جمعی و مبارزه با تروریسم نبود بلکه هدف اصلی این کشور سلطه هر چه بیشتر بر منطقه حساس و استراتژیک خاورمیانه برای دستیابی به اهداف سیاسی و نیز تسلط بر منابع نفتی عراق برای تأمین انرژی مورد نیاز خود بود. این مسأله در کنار بی‌کفایتی و سوء‌مدیریت دست اندرکاران این جنگ، پیامدهای اسفباری را برای این کشور به ارمغان آورد.

پایان عراق در شمارگان 1500نسخه و 364 صفحه و به قیمت 11 هزار و 200 تومان منتشر شده است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: