شنبه 16 نوامبر 13 | 12:02
عراقچی خبر داد؛

حضور ظریف و اشتون در مذاکرات هفته جاری

مذاکره‌کننده ارشد تیم هسته‌ای کشورمان با بیان اینکه در تماس تلفنی بنده با هلگا اشمید درباره هماهنگی‌ها و تدارکات لازم در مورد مذاکرات و جلسه مقدماتی اشتون و ظریف گفتگو شد، اظهار داشت: به هر حال مذاکرات سختی در پیش خواهیم داشت البته حصول توافق بستگی به این دارد که حسن‌نیت در طرف مقابل وجود داشته باشد.


«سید عباس عراقچی» در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه مذاکرات هفته جاری در سطح معاونان وزیران خارجه است یا وزیران خارجه گفت: مذاکرات به روال معمول خود با «حضور محمدجواد ظریف» و «کا‌ترین اشتون» آغاز می‌شود و اینکه وزرای امور خارجه در این دور نیز حضور یابند به خودشان بستگی دارد و تاکنون برنامه‌ای در این خصوص اعلام نشده البته ممکن است وزرا بنابر تصمیم خودشان در نشست حضور یابند.

وی با اشاره به گفتگوی تلفنی‌ خود با هلگا اشمید، معاون رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا و نماینده ۱+۵ در مذاکرات با ایران تصریح کرد: در تماس تلفنی بنده با هلگای اشمید پیرامون هماهنگی‌ها و تدارکات لازم در مورد مذاکرات و جلسه مقدماتی اشتون و ظریف گفتگو شد.

مذاکره‌کننده ارشد تیم هسته‌ای کشورمان در پاسخ به این پرسش که آیا امکان حصول توافق در این دور وجود دارد، اظهار داشت: به هر حال مذاکرات سختی در پیش خواهیم داشت البته حصول توافق بستگی به این دارد که حسن نیت در طرف مقابل وجود داشته باشد.

عراقچی خاطرنشان کرد: در دور قبلی به دلیل عدم اتفاق نظر در طرف غربی این امکان (حصول توافق) به وجود نیامد، به هر حال نمی‌توان در مورد نتیجه پیش‌بینی کرد و باید این را بگویم که در این دور، مذاکرات سختی را پیش رو خواهیم داشت.

گفتنی است؛ دور بعدی مذاکرات ایران و ۱+۵ چهارشنبه و پنج‌شنبه هفته جاری (۲۹ و ۳۰ آبان) در مقر سازمان ملل در ژنو برگزار می‌شود.

در مذاکرات ژنو ۲ که از ۱۶ تا ۱۸ آبان برگزار شد دو طرف به توافق نهایی نزدیک شدند اما در ‌‌نهایت با کارشکنی فرانسه متن پیشنهادی که مورد توافق اولیه دو طرف قرار گرفته بود تغییر کرد و این امر موجب شد تا با وجود حضور وزیران خارجه کشورهای ۱+۵ در ژنو، توافقی میان دو طرف صورت نگیرد.

شایان ذکر است؛ «محمدجواد ظریف»، با اشاره به ۳ روز مذاکرات سخت و فشرده ایران و ۱+۵ در ژنو، گفت: کار ما زیاد بود اما اختلافات درونی در داخل گروه ۱+۵ موجب می‌شد تا وقت آن‌ها بین خودشان گرفته شود، از این رو ما بیشتر مجبور بودیم تا در داخل هیئت خودمان صحبت کنیم.

وی ادامه داد: در مذاکرات سه جانبه‌ای که با اشتون و کری داشتیم همواره تلاش بر آن بود تا یک موضع هماهنگ میان گروه غربی به وجود آید.

ظریف تصریح کرد: مذاکرات بسیار فشرده، سنگین و چالشی بود ولی به هر حال قسمتی از کار به شمار می‌رفت، من از روز اول گفته‌ام که کار دشواری پیش رو داریم، بسیار سخت و نیازمند دقت و حوصله است که ما با همین دقت و حوصله شروع کردیم و ان‌شاءالله به همین شکل نیز ادامه خواهیم داد.

وزیر امور خارجه کشورمان با تاکید براینکه آنچه که می‌خواهیم صرفا حقوق مردم ایران است، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران هیچ‌گاه به دنبال سلاح هسته‌ای نبوده چراکه آن‌ها را متضاد و علیه امنیت خود می‌داند؛ بنابراین دلیلی ندارد که نتوانیم به یک نتیجه قابل قبول دست یابیم.

ظریف با اشاره به عدم توافق نهایی میان گروه ۱+۵ در دور اخیر مذاکرات هسته‌ای کشورمان در ژنو، افزود: در مذاکره با کشور‌ها تقسیم کار از یک سو و دیدگاه‌های متفاوت از سوی دیگر وجود دارد که در این دور از مذاکرات نوع رفتار برخی از بازیگران که صراحتا با هرگونه توافق و تفاهم مخالفت می‌کردند، بسیار متفاوت بود و جالب آنکه ناگزیر بودند تا از همین اندازه فرصت برای دست‌یابی به یک موضع واحد استفاده کنند.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان روز آخر مذاکرات اخیر را پرفشار‌ترین روز کاری هیئت ایرانی برشمرد و تصریح کرد: روز آخر مذاکرات روز سنگینی بود چراکه مجبور بودیم تا ساعت دو نیمه شب بیدار بمانیم، من توقع نداشتم چراکه آن‌ها ساعت ۷ و ۸ بین خودشان جلسه‌ای برگزار کردند و ساعت ۱۱ از من دعوت کردند تا با وزرای ۱+۵ یک جلسه انجام دهم.

ظریف ادامه داد: مذاکرات روز جمعه که به ۵ ساعت طول کشید مذاکرات سنگینی بود، همچنین جلسه روز شنبه ساعت ۲۲: ۳۰ تا ۱۲: ۳۰ بامداد با وزرای خارجه ۱+۵ نیز جلسه بسیار سنگینی به شمار می‌رود.

وزیر امور خارجه کشورمان در واکنش به ادعاهای مکرر نتانیاهو علیه برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران، اظهار داشت: نیازی نیست که من به وی پاسخی بدهم چراکه این فرد همواره از سال ۷۰ ادعا می‌کرده ایران تا ۶ ماه دیگر بمب هسته‌ای می‌سازد اکنون پس از گذشت ۲۲ سال این شش ماه هنوز فرا نرسیده است.

ظریف ادامه داد: وضع بعضی‌ها از چوپان دروغگو هم بد‌تر است، آن‌ها کاسبان وحشت‌اند، فکر می‌کنم که دنیا می‌داند نتانیاهو می‌خواهد با ایجاد رعب و وحشت سیاست‌های ضد انسانی خود را در فلسطین اشغالی به پیش برد.

وی با بیان اینکه زرادخانه هسته‌ای رژیم صهیونیستی بزرگ‌ترین تهدید نظام عدم اشاعه در دنیاست، تاکید کرد: این تهدید امری واقعی است که با سر و صدا نمی‌توان آن را کتمان کرد، هرچند برخی از کشورهای غربی ناگزیرند به دلیل بازی‌هایی که آن‌ها در سطح رسانه‌ها انجام می‌دهند به فشارهای لابی صهیونیستی پاسخ دهند، اما همه به خوبی می‌دانند این سرو صدا‌ها تنها یک بازی تبلیغاتی و رسانه‌ای است که هیچ جایگاهی در واقعیت ندارد.

رئیس دستگاه دیپلماسی در پایان خاطرنشان کرد: برنامه هسته‌ای ایران برنامه‌ای صلح‌آمیز بوده و رژیم صهیونیستی در موقعیتی نیست که بخواهد در مورد آن قضاوت کند همچنین باید کار زیادی برای خلع سلاح هسته‌ای این رژیم منحوس انجام شود تا خاورمیانه به عنوان منطقه عاری از سلاح هسته‌ای که پیشنهاد همیشگی ایران بوده تحقق پیدا کند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: