شنبه 16 نوامبر 13 | 13:33

کلاهبرداری میلیاردی اخلالگر اقتصادی

خرید و فروش خودروهای مگان به قیمت کارخانه‌ای بهانه‌ای شد تا یکی از اخلالگران اقتصادی به بهانه فروش این خودرو، مبلغ ۹ میلیارد تومان از شهروندان کلاهبرداری کند.


روز سوم مهر امسال تعدادی از شکات و مالباختگان با مراجعه به دادسرای ناحیه 5 تهران و طرح شکایت تحت عنوان کلاهبرداری عنوان داشتند که نزدیک به 700 میلیون تومان از آنها کلاهبرداری شده است.

با تشکیل پرونده مقدماتی با موضوع کلاهبرداری و به دستور شعبه یازدهم بازپرسی دادسرای ناحیه 5 تهران، پرونده جهت رسیدگی در اختیار پایگاه دوم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.

اظهارات مالباختگان

مالباختگان در اظهارات خود عنوان کردند که چندی پیش یکی از بستگانشان با طرح این موضوع که از طریق یکی از دوستانش با فردی ذی نفوذ در ارگان‌های دولتی آشنا شده و این شخص می‌تواند در کمترین زمان اقدام به تحویل خودروی مگان به قیمت دولتی کند، اقدام به پرداخت مبلغی نزدیک به 700 میلیون تومان جهت خرید ماشین کرده اما پس از گذشت نزدیک به دو ماه اطلاع پیدا کرده‌اند که این شخص یک کلاهبردار بوده است.

با توجه به اظهارات مالباختگان، کارآگاهان به تحقیق از فردی به نام علیرضا.ب پرداختند که بنا بر اظهارات تمام مالباختگان اقدام به جمع آوری این مبلغ (700 میلیون تومان) از آنها کرده و خود وی نیز یکی از مالباختگان و شکات پرونده محسوب می‌شود.

علیرضا.ب که مهندس و مدیرعامل یک شرکت تولیدی در تهران است و مالباختگان نیز بواسطه اطمینان کامل به وی، به پرداخت پول اقدام کرده بودند، در اظهارات خود به کارآگاهان گفت: چند ماه پیش، از طریق یکی از دوستان خود با فردی به نام جعفر.ی آشنا شدم که خود را فردی بانفوذ و دارای مسئولیت‌های حساس دولتی معرفی می‌کرد؛ مدتی از این آشنایی گذشت تا اینکه وی مدعی شد که بواسطه ارتباطات کاری که با یکی از شرکت‌های تولید کننده خودرو پیدا کرده، می‌تواند اقدام به ترخیض خودروی مگان با قیمت دولتی کند.

وی ادامه داد: من نیز بلافاصله موضوع را با تعدادی از بستگان نزدیک مطرح و آنها نیز با توجه به شرایط مناسب تحویل خودرو، هریک متقاضی خرید خودرو شده و در مجموع مبلغ 700 میلیون تومان را جمع آوری و از طریق بنده به جعفر.ی تحویل دادیم و قرار بر آن شد تا خودروهای درخواستی در کمتر از یک ماه به ما تحویل تحویل داده شود.

علیرضا.ب در خصوص نحوه اطلاع از کلاهبرداری به کارآگاهان گفت: مدت یک ماه از زمان تحویل پول‌ها گذشت و من طی این مدت برای پیگیری نحوه تحویل گرفتن خودروها به دفتر کار آقای جعفر.ی واقع در خیابان آیت الله کاشانی مراجعه می‌کردم تا اینکه ایشان یک روز مدعی شد که به احتمال گران شدن قیمت خودرو، شرکت تولید کننده خودرو مگان نیز فروش محصولات خود را متوقف کرده و به همین علت امکان تحویل خودروها وجود ندارد و به این بهانه دو فقره چک به من تحویل داد تا پول بستگان خود را به آنها پس بدهم. چند روز بعد، برای وصول چک‌ها به شعبه بانک مراجعه و متوجه شدم که چک‌ها بلامحل هستند که بلافاصله با شماره‌های تماس جعفر.ی تماس گرفته اما گوشی تلفن همراهش خاموش بود؛ به همین علت به دفتر شرکت مراجعه و متوجه شدم که آنجا نیز تعطیل است.

شناسایی کلاهبردار تحت تعقیب دستگاه قضایی

با توجه به تحقیقات بعمل آمده از مالباختگان و شناسایی تعدادی دیگر از مالباختگان که آنها نیز دقیقا به همین شیوه و شگرد مورد کلاهبرداری قرار گرفته بودند، کارآگاهان پایگاه دوم پلیس آگاهی با انجام چهره نگاری و بهره گیری از بانک اطلاعات مجرمین سابقه دار موفق به شناسایی جعفر.ی (40 ساله) به عنوان یکی از مجرمین سابقه دار در زمینه ارتکاب جرایم اقتصادی شدند که از حدود سه سال پیش و از طریق تأمین قرار قانونی میلیاردی از طریق یکی از بستگان خود، از زندان آزاد و متواری شده بود؛ بررسی سوابق جعفر.ی حکایت از آن داشت که وی در سال 87 و به اتهام اخلال در نظام اقتصادی، دستگیر و روانه زندان شده و برابر دستور دستگاه قضایی ممنوع المعامله گشته و به همین علت حق هرگونه فعالیت دولتی، داشتن هرگونه حساب‌های بانکی و اخذ دسته چک و دیگر تسهیلات بانکی را ندارد.

با شناسایی جعفر.ی به عنوان متهم پرونده و با توجه به تحت تعقیب قرار داشتن وی از سوی دستگاه قضایی، تحقیقات ویژه‌ای جهت شناسایی مخفیگاه متهم آغاز و سرانجام با انجام اقدامات پلیسی کارآگاهان موفق به شناسایی آخرین مخفیگاه جعفر.ی در خیابان گاندی شده و این متهم میلیاردی را در مخفیگاهش دستگیر و به پایگاه دوم پلیس آگاهی تهران بزرگ منتقل کردند.

سرهنگ جانپرور، رئیس پایگاه دوم پلیس آگاهی تهران بزرگ با رد هرگونه ارتباط کاری میان شرکت تولید کننده خودرو مگان و متهم پرونده، با اعلام این خبر گفت: با شناسایی تعداد دیگری از مالباختگان و شناسایی متهم از سوی شکات جدید، ارزش مالی این پرونده تا به این لحظه از تحقیقات به 9 میلیارد تومان رسیده که با توجه به احتمال افزایش تعداد مالباختگان همچنان احتمال افزایش ارزش مالی پرونده وجود دارد؛ لذا از کلیه شکات و مالباختگانی که بدین شیوه و شگرد مورد کلاهبرداری قرار گرفته‌اند دعوت می‌شود تا جهت شناسایی متهم و پیگیری شکایات خود به پایگاه دوم پلیس آگاهی تهران بزرگ واقع در خیابان آزادی – خیابان زنجان شمالی مراجعه نمایند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: