یکشنبه 17 نوامبر 13 | 10:09

سخنان روحانی در دفاع از وزیر پیشنهادی ورزش

رییس‌جمهور گفت: دولت خودش را در کنار مجلس، پیکره‌ای از نظام می‌داند و همه این اعضای نظام جمهوری اسلامی ایران در کنار یکدیگر باید بار سنگینی را به دوش بگیرند.


حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی که برای دفاع از چهارمین وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان در صحن علنی مجلس حضور پیدا کرده بود، در ابتدای سخنان خود با عرض تسلیت به مناسبت ایام سوگواری اباعبدالله‌الحسین (ع)، اظهار کرد: همه مردم عزیز ایران در این ایام بهتر از سال‌های گذشته در مراسم عزاداری اباعبدالله‌الحسین (ع) شرکت کردند و همه اقشار مختلف حتی اقلیت‌های دینی در این مراسم حضور داشتند. برای همه از خداوند تقاضای مزد و پاداش و اجر فراوان داریم.

وی اضافه کرد: امیدوارم از فضای معنوی این ایام همه ما استفاده کامل را برده باشیم و ان‌شاءالله با بهره‌گیری از این معنویت و با استفاده از مکتب عاشورا همه مردم به وظایف فردی و اجتماعی خود عمل کنند.

دولت و مجلس در کنار هم باید بار سنگینی را به دوش بگیرند

رییس‌جمهور در ادامه با اشاره به چهارمین حضور خود در مجلس برای دفاع از وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان، گفت: چون برای چهارمین بار در مجلس شورای اسلامی برای معرفی وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان حضور پیدا می‌کنم فکر می‌کنم که مطالب کمی تکراری باشد، چراکه نسبت به اهمیت مقوله ورزش و جوانان قبلا نکاتی را عرض کردم.

روحانی ادامه داد: همان‌طور که قبلا نیز تاکید کردم، دولت خودش را پیکره‌ای از نظام در کنار مجلس می‌داند و همه این اعضای نظام جمهوری اسلامی ایران در کنار یکدیگر باید بار سنگینی را به دوش بگیرند.

دولت به حقوق قانونی مجلس توجه دارد

وی تصریح کرد: دولت به حقوق قانونی مجلس توجه دارد و اینکه نمایندگان به یک وزیر پیشنهادی رای اعتماد بدهند یا ندهند، حق قانونی آنها می‌داند اما در عین حال در کنار همه حقوق قانونی که ما در اختیار داریم و وظایفی که بر دوش داریم شرایط کشور، جامعه، منطقه و بین‌الملل تقاضا و ایجاب می‌کند که بیش از پیش در کنار یکدیگر باشیم، دست به دست هم بدهیم و به آن اولویت‌هایی که مورد نظر مجلس، مردم و دولت است، بپردازیم.

رییس‌جمهور در ادامه صحبتهای خود در مجلس، یادآور شد: این دولت در زمان تحلیف ریاست جمهوری لیست وزرا را تقدیم مجلس کرد تا هیچ تأخیری در انجام وظیفه خود نداشته باشد و از این حیث مورد تحسین مقام معظم رهبری، مردم شریف ایران و نمایندگان مجلس شورای اسلامی قرار گرفت. امروز به مرز سه ماه از زمان فعالیت دولت رسیده‌ایم و امیدوارم امروز دولت بعد از سه ماه تکمیل شود و ما بتوانیم بهتر به وظیفه خود عمل کنیم.

با وحدت و همدلی، مشکلات مردم را حل‌وفصل خواهیم کرد

وی با اشاره به اینکه “خواسته مردم، حل مشکلات معیشتی،‌ مسائل اجتماعی، موضوع تحریم،‌ اشتغال، مسائل سیاست خارجی و موضوعات فرهنگی و اجتماعی است”، اظهار کرد: شما نمایندگان مجلس شورای اسلامی بهتر می‌دانید که برای حل این مسائل جز همکاری نزدیک دولت و مجلس راه دیگری وجود ندارد و همه باید دست به دست هم دهیم و از این مشکلات عبور کنیم.

روحانی خاطرنشان کرد: تردیدی ندارم که با وحدت، یکپارچگی و همدلی، مشکلات جامعه و مردم را حل و فصل خواهیم کرد و حتی در سیاست خارجی در صورتی دولت موفق خواهد بود که بیگانگان وحدت و اتحاد و یکپارچگی ما را مشاهده کنند که در این وحدت بیش از همه به دولت و مجلس توجه می‌شود.

دولت مصمم به تعامل و همکاری با مجلس است

رییس‌جمهور با بیان اینکه “دولت مصمم به تعامل و همکاری با مجلس شورای اسلامی است و تردید ندارم که اراده مجلس نیز بر همکاری است”، تصریح کرد: دولت و مجلس دغدغه‌های واحد‌، هدف‌های مشترک و همچنین معمولاً راهکارهای مشترک مد نظر دارند.

در ماه آینده تلاش ما برای آماده کردن بودجه است

وی ادامه داد: در ماه آینده تلاش ما برای آماده کردن بودجه است که در این باره هم در میدان تعامل و همکاری مجلس و دولت باید بتوانیم بودجه‌ای در خور ملت و کشور برای سال آینده آماده کنیم. امیدواریم بودجه سال آینده را در این زمان تهیه کنیم و مجلس ان‌شاءالله آن را تصویب کند.

نگاه دولت به مسأله ورزش، تخصصی است

روحانی با اشاره به اینکه “در برنامه دولت تدبیر و امید آمده است و قبلاً هم گفته‌ام که ورزش یک فعالیت نشاط‌آفرین، سلامت‌بخش،‌ انسجام‌آفرین و حتی زمینه بسیار مناسب برای کاهش هزینه‌های دولت در اداره کشور و ایجاد ثروت ملی است”، افزود: نگاه دولت به مسأله ورزش یک نگاه تخصصی است و در سایه ورزش می‌توانیم غرور، افتخار ملی،‌ انسجام و پیشرفتمان را شاهد باشیم.

رییس‌جمهور با بیان اینکه “در سایه توسعه ورزش می‌توانیم شاهد سلامت جسمی و روحی و اجتماعی در کشورمان باشیم”، تصریح کرد: در سایه ورزش می‌توانیم به توسعه اقتصادی هم نگاه کنیم چون صنعت ورزش زمینه برای اشتغال در جامعه است.

آسیب‌های اجتماعی در سایه توسعه ورزش کاهش خواهد یافت

وی همچنین با بیان اینکه “دولت هم به ورزش حرفه‌ای و هم به ورزش قهرمانی و همچنین ورزش عمومی توجه خواهد داشت”، به بسیاری از آسیب‌های اجتماعی امروز کشور اشاره کرد و گفت: بخش بزرگی از این آسیب‌ها در سایه توسعه ورزش کاهش خواهد یافت و اگر بگویم ورزش عاملی برای امنیت اجتماعی یا حتی عامل مؤثری در امنیت ملی است، سخنی به گزاف نگفته‌ام.

رییس‌جمهور در ادامه سخنان خود در دفاع از وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان، به اهمیت مساله جوانان در کنار مساله ورزش در این وزارتخانه اشاره کرد و گفت: گرچه این دو در کنار یکدیگر بار وزارتخانه ورزش و جوانان را سنگین کرده است ولی دولت خود را متعهد می‌داند که قانون مجلس را در زمینه این وزارتخانه اجرا کند.

توجه به مساله جوانان بسیار حائز اهمیت است

روحانی با اشاره به اینکه “توجه به مساله جوانان بسیار حائز اهمیت است”، اظهار کرد: جامعه ما یک جامعه جوان است یا به تعبیر برخی از افراد، بسیار جوان است. ما باید به دغدغه‌هایی که مربوط به جوانان جامعه است توجه کنیم؛ البته وزارتخانه‌های مختلف این مسئولیت را بر دوش دارند از جمله وزارتخانه‌های آموزش و پرورش، آموزش عالی، وزارت ارشاد و کار. در کنار اینها، قسمتی از وظایف تمام بخش‌های اقتصادی دولت نیز مربوط به جوانان جامعه است ولی این وزارتخانه وظایف خاصی نسبت به جوانان بر عهده دارد.

اشتغال، منزلت اجتماعی و مسکن، از مشکلات اصلی جوانان است

وی افزود: در روزگاری، معضل اصلی جوانان ما تحصیل و داشتن تحصیلات عالیه بود و شاید ما از آن مشکلات عبور کرده باشیم و امروز مشکل اصلی برای نسل جوان ما مساله اشتغال، مساله منزلت اجتماعی و مسائل فرهنگی و اجتماعی و نیز مسائلی از قبیل رفع مشکلات مسکن و ازدواج است و در واقع بسیاری از این مشکلات هم به همان مشکل اصلی یعنی اشتغال برمی‌گردد. در این زمینه همه وزارتخانه‌های دولت و بخش‌های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و حتی در بخش سیاسی و امنیتی، مسئولیت سنگینی را کم و بیش بر عهده دارند.

رییس‌جمهور با اشاره به وظایف وزارت ورزش و جوانان تاکید کرد: وزارتخانه ورزش و جوانان باید با کمک سایر وزارتخانه‌ها به مساله جوانان و حل مشکلات آنها بپردازد؛ بنابراین برای بر عهده گرفتن مسئولیت سنگین این وزارتخانه فردی صاحب‌نظر، متخصص و مدیر را به مجلس شورای اسلامی پیشنهاد شده است.

دکتر گودرزی متخصصان فراوانی را در حوزه ورزش تربیت کرده است

روحانی با اشاره به ویژگی‌های محمود گودرزی – وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان – از جمله در زمینه تخصص، دانش و فعالیت دانشگاهی در این حوزه، گفت: آقای دکتر محمود گودرزی دارای تألیفات متعدد و مقالات فراوانی است. ایشان سال‌ها در دانشگاه مشغول به اشتغال بوده‌اند، لااقل در دو زمینه ورزشی مقام مربیگری دارند، متخصصان فراوانی زیر دست این استاد تربیت شده‌اند و در نتیجه با آشنایی خود می‌توانند افراد صاحب‌نظر و متخصص را در این زمینه به کار بگیرند.

وی با اشاره به در پیش بودن مسابقات آسیایی و جام جهانی فوتبال گفت: با توجه به در پیش بودن این مسابقات ضروری است که هرچه زودتر این وزارتخانه دارای مسئول دائمی شود تا بهتر بتوانیم برای این مسابقات برنامه‌ریزی لازم را انجام دهیم.

رییس جمهور با بیان اینکه “آقای دکتر گودرزی سابقه حضور در نهادهای انقلابی و جبهه را دارد”، اظهار کرد: امیدواریم که ایشان با حضور خود در این وزارتخانه فضای انقلابی را بیش از گذشته به وزارتخانه ورزش و جوانان بیاورند و این وزارتخانه با سلامت بیشتر و با استقرار اخلاق بیشتر و فتوت و مردانگی که در این زمینه تمام ورزشکاران ما پیرو راه امیرالمومنین (ع) هستند، امور را به پیش ببرد.

گودرزی می‌تواند به اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام ورزش کمک کند

روحانی در ادامه به تجربیات وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان در زمینه مدیریت اقتصادی اشاره کرد و گفت: ان‌شاءالله ایشان با توجه به سوابق خود در زمینه‌های اقتصادی بتوانند بخش اقتصادی ورزش را نیز سامان دهند. اکنون پروژه‌های بسیاری در زمینه ورزش ناتمام مانده است، پروژه‌هایی که ارزش آن تا شش هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود و باید این پروژه‌ها باید به بهترین شکل به اتمام برسند.

وی خطاب به نمایندگان مجلس اظهار کرد: امیدوارم با حضور ایشان و رای شما به آقای گودرزی بتوانیم به ورزش کمک کنیم و به جوانان امید و نشاط بیشتری بدهیم و ان‌شاءالله امروز شاهد این باشیم که دولت تکمیل شود تا به وظایف سنگین خود عمل کند.

برچسب‌ها: ، ،

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: