یکشنبه 17 نوامبر 13 | 12:01

همکاری عربستان و اسرائیل علیه ایران

جدی شدن توافق احتمالی کشورهای 1+5 با ایران و ناامید شدن ریاض و تل آویو از آمریکا در خصوص فشار بیشتر بر جمهوری اسلامی، موجب شده تا عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی برای ضربه زدن به تهران وارد همکاری های نزدیک شوند.


ساندی تایمز در گزارشی می‌نویسد: موساد (سرویس جاسوسی اسرائیل) و دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی عربستان سعودی در حال همکاری بر روی نقشه‌های احتمالی علیه ایران از جمله حمله به تاسیسات هسته‌ای این کشور هستند.

این نقشه‌ها در صورتی که مذاکرات پیش روی کشورهای ۱+۵ و ایران، نتواند برنامه هسته‌ای ایران را آنگونه که باید محدود کند به اجرا گذاشته می‌شوند.

به نوشته این روزنامه انگلیسی، عربستان و رژیم صهیونیستی دارای نگرانی‌های مشترکی در خصوص ایران هستند که موجب شده این دو در کنار یکدیگر قرار بگیرند.

ساندی تایمز به نقل از دیپلمات‌ها می‌نویسد که عربستان سعودی توافق کرده که جنگنده‌های رژیم صهیونیستی برای حمله به ایران بتوانند از حریم هوایی این کشور عبور کنند.

علاوه بر این مورد در صورت حمله احتمالی، عربستان با در اختیار گذاشتن هواپیماهای بدون سرنشین، بالگردهای نجات و همچنین هواپیماهای سوخت رسان، رژیم صهیونیستی را در اجرای این حمله یاری می‌دهد.

بر اساس این گزارش، بدلیل بروز نشانه‌هایی برای توافق در مذاکرات ایران و کشورهای ۱+۵ در ژنو، همکاری موساد با عربستان برای آماده کردن نقشه‌های ضد ایرانی نیز افزایش یافته است.

ساندی تایمز به نقل از یک منبع نا‌شناس می‌نویسد: به محض اینکه توافقنامه هسته‌ای امضا شود گزینه نظامی به روی میز بازمی گردد. عربستان سعودی از این توافق خشمگین بوده و قصد دارد که به اسرائیل هر گونه کمکی را ارائه بدهد.

رژیم صهیونیستی نیز به شدت از این توافق احتمالی خشمگین است و صحبت‌های هفته‌های اخیر «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر این رژیم، به خوبی بیانگر شدت عصبانیت تل آویو از این توافق است. از سوی دیگر نتانیاهو آمریکا و فرانسه را نیز در جریان مخالفت خود با این توافق احتمالی قرار داده است.

در همین رابطه نتانیاهو در مصاحبه‌ای با سی ان ان که قرار است امروز منتشر شود گفته است: برنامه هسته‌ای ایران یک تهدید مستقیم برای بقای اسرائیل است.

این در حالی است که «فرانسوا اولاند» رئیس جمهور فرانسه، که کشورش در مذاکرات قبلی ژنو مانع امضای توافق میان ایران و کشورهای ۱+۵ شد، امروز یکشنبه وارد سرزمین‌های اشغالی می‌شود تا اقدامات ضد ایرانی پاریس و تل آویو با هماهنگی بیشتری پیش بروند.

برچسب‌ها: ، ،

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: