یکشنبه 17 نوامبر 13 | 13:20

«پنجاب» متشنج شد

به دنبال درگیری روز جمعه گروه‌های افراطی پاکستان با عزاداران حسینی در شهر «راولپندی»، دامنه درگیری‌های فرقه‌ای به سایر شهرهای ایالت پنجاب رسید.


بعد از درگیری فرقه‌ای 2 روز پیش در شهر راولپندی واقع در ایالت «پنجاب» پاکستان، دامنه درگیری‌های قومی و فرقه‌ای به سایر شهرهای این ایالت از جمله «ملتان» و «بهاولنگر» نیز کشیده شد.

جمعه گذشته، وقوع درگیری بین عزاداران حسینی در شهر راولپندی با اعضای گروه افراطی «اهل سنت و الجماعت» باعث کشته شدن دست‌کم 10 تن و زخمی شدن بیش از 100 تن دیگر شد.

البته به نظر میرسد که افراد کشته شده از اعضای حزب افراطی اهل سنت و جماعت بوده‌اند.

به گزارش پلیس، هنگامی که هیئت عزاداران حسینی از نزدیک مدرسه دینی «جامعه تعلیم قرآن» وابسته به گروه افراطی «اهل سنت و جماعت» عبور کرد برخی از افرادی که داخل این مدرسه بودند خواهان زودتر به پایان رسیدن مراسم عزاداری شیعیان شدند که همین موضوع موجب بروز درگیری بین عزاداران و اعضای این مدرسه شد.

پس از این حادثه، سرویس مخابرات این شهر قطع و در این منطقه حکومت نظامی اعلام شد.

با این حال، گزارش ها حاکی از آن است که پلیس نتوانسته اوضاع را آرام کند و بنابراین از ارتش درخواست کرده تا با استقرار در چند شهر مهم این ایالت امنیت را برقرار کند.

روز گذشته با اینکه در شهر راولپندی حکومت نظامی برقرار شده بود اما مهاجمان ناشناس به حسینیه قدیمی این شهر آسیب رسانده و به حسینیه «حفاظت علی شاه» خسارت وارد کردند.

همچنین یک حسینیه در منطقه «چشتیان» واقع در شهرستان «بهاولنگر» از توابع ایالت پنجاب به آتش کشیده شود.

صبح دیروز بیش از 10 هزار نفر از معترضان مقابل این حسینیه با یکدیگر درگیر شدند که در نهایت این درگیری با دخالت نیروهای پلیس و ارتش پایان یافت.

گفته می‌شود که سربازان ارتش به علت وخامت اوضاع حفاظت از حسینیه‌های ایالت پنجاب را به عهده گرفته‌اند.

به گزارش رسانه‌ها، شب گذشته شهر ملتان از دیگر شهرهای بزرگ ایالت پنجاب نیز صحنه درگیری‌های خونین بین شیعیان و گروه افراطی اهل سنت و الجماعت بود که بر اثر آن بیش از 7 تن زخمی شدند.

«شیخ رشید احمد» سیاستمدار کهنه‌کار پاکستان در مصاحبه با خبرنگاران ابراز داشت: کسانی که باعث درگیری فرقه‌ای در شهر راولپندی شده‌اند جزو ساکنین این شهر نیستند.

وی افزود: عوامل خارجی مسبب اصلی ایجاد درگیری فرقه‌ای و بحران در پاکستان می‌باشند که مردم باید با هوشیاری توطئه آنان را خنثی کنند.

در همین حال، مقامات دولتی و پلیس از «انور شاه» و سایر رهبران اهل سنت درخواست کرده‌اند که خشم معترضان را فرو نشانند و از ادامه درگیری فرقه‌ای جلوگیری کنند.

هم اکنون ارتش با استقرار در چند شهر این ایالت سعی دارد از ادامه درگیری فرقه‌ای در ایالت پنجاب جلوگیری کند.

در همین حال، شماری از احزاب مذهبی پاکستان در واکنش به حادثه روز جمعه 3 روز عزای عمومی اعلام و عنوان کردند که روز جمعه تظاهراتی در اعتراض به این حادثه برگزار می‌کنند.

پس از این واقعه، دولت پاکستان با برگزاری جلسات متعدد اوضاع امنیتی این ایالت را مورد بررسی قرار داد و تماس‌هایی نیز با رهبران سیاسی و مذهبی این کشور برقرار کرد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: