یکشنبه 17 نوامبر 13 | 16:07
نهاوندیان خبر داد

ارائه برنامه صد روزه دولت در هفته اول آذر

دولت در هفته اول آذر گزارش برنامه صد روزه خود را ارائه می‌کند.


محمد نهاوندیان – رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران – امروز در جمع خبرنگاران ضمن امتناع از پاسخگویی به تعدادی از سوال های خبرنگاران درباره حذف یارانه دهک‌های بالای جامعه گفت: این موضوع ایده درستی بود که همه کارشناسان از آن حمایت کردند.

وی ادامه داد: در اجرای هدفمندی‌ یارانه‌ها مشکلاتی پیش آمد که براساس آن باعث شد منابع حاصل از افزایش قیمت‌های حامل‌های سوخت درجه کامیابی نداشته و توزیع مصارف به دقت انجام نشود.

وی افزود: همه به این نتیجه رسیدند در نحوه اجرای قانون هدفمندی‌ یارانه‌ها باید اصلاحاتی صورت گیرد. اصلاح یک زمان با اجبار انجام می‌شود ولی یک زمان چون تبدیل به امری اجتماعی می‌شود به اختصاص آن در میان آحاد جامعه تمایزاتی قائل می‌شود.

نهاوندیان با تاکید بر این‌که حذف یارانه دهک‌های بالای جامعه با پیشنهادات بروکراتیک مورد قبول دولت نیست، خاطرنشان کرد: راه قابل اتکا و پایدار برای اصلاح هدفمندی‌ یارانه‌ها کمک خود مردم است. یارانه باید به کسانی اختصاص یابد که به وجه آن نیاز دارند. لذا دیگران باید خود داوطلبانه انصراف بدهند تا دولت بتواند به نیازمندان داخلی رسیدگی کند.

رییس اتاق ایران با اشاره به این‌که اصلاح دیگر در قانون هدفمندی‌ یارانه‌ها این است که ما از منابع خود در جهت تولید و توانمندسازی استفاده کنیم خاطرنشان کرد: داشتن شغل با درآمد مناسب برای افراد توجیه‌پذیرتر این است که این شغل نباشد ولی ماهانه پولی را دریافت کند.

وی در پاسخ به این سوال که شما پیش از این درباره سدهای غیر استاندارد کشور مطالبی را مطرح کرده‌اید تعداد این سدها چند عدد است گفت: وزیر نیرو دراین باره گزارش مستندی ارائه کرده است.

نهاوندیان درباره گزارش صندوق بین‌المللی پول درباره رشد منفی اقتصاد ایران و احتمال کاهش آن در آینده اظهار کرد: ما نیازی به گزارش صندوق بین المللی پول نداریم خود مردم هم نسبت به مسائل اقتصادی متوجه شده اند که از شتاب تورم کاسته شده است. همچنین گزارش های منابع رسمی ما نیز نشان می دهد که از شتاب نرخ تورم کم شده است.

رییس اتاق ایران با تاکید بر این‌که‌ تورم سیر افولی خود را آغاز کرده و پیش‌بینی می‌شود در ماه‌های آینده پایین‌تر هم بیاید، اظهار کرد:‌ سطح عمومی قیمت ها باید به یک حد قابل قبول برسد و همزمان با آن حرکت‌های رونق افزایی را آغاز کنیم.آمارهای رسمی موید این اطلاع است که تورم رو به کاهش است.

وی درباره تحریم های جدیدی که دیروز اتحادیه اروپا بر علیه ایران اعمال کرده است گفت: بحث مذاکرات جدی و دقیق است و تیم مذاکره کننده با بررسی همه جانبه مسیر را دنبال می کند.

رییس اتاق ایران در ادامه بیان کرد: نشانه‌هایی که در مذاکرات قبلی دیده شده نشان دهنده اختلاف نظر بین کسانی است که قبلا در مورد ایران یک سخن بودند.

به گفته وی، تحرک دیپلماتیک در ایران آثار خود را نشان داده و امیدواریم با گام‌هایی که برداشته شده اولا به تحقق نتیجه برد برد نزدیک شده و اگر هم بدخواهان مانعی ایجاد کنند نتیجه اتمام حجت حاصل شده براساس گفته‌های مقام معظم رهبری است که به هر حال توفیق با منطق و رویکرد ایران حاصل می‌شود.

ارائه گزارش برنامه صد روزه دولت در هفته آینده

نهاوندیان در پاسخ به این سوال که برنامه صد روزه دولت رو به اتمام است و آیا دولت گزارشی ارائه می دهد یا خیر؟ اذعان کرد: گزارش در هفته اول آذر ماه ارائه می‌شود.

رییس اتاق ایران درباره معوقات بانکی گفت: بحث تامین منابع در مسیر کارآفرینی باید انجام شود و تخصیص بهینه منابع اولویت سیستم بانکی است.

وی افزود: بدهی معوق بانکی ناشی از موارد قابل توجهی از تخصیص‌های غیر کارشناسانه بوده و حتما اصلاحات لازم در این روند در دستور کار خواهد بود.

رییس اتاق ایران در پاسخ به این سوال مبنی بر این که نرخ ارز در بودجه سال آینده 3200 تومان پیش بینی شده است؟ بیان کرد: درباره این موضوع سخنگوی دولت باید پاسخگو باشد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: