یکشنبه 17 نوامبر 13 | 16:21

ایران اولِ خاورمیانه در پرداخت یارانه سوخت شد

صندوق بین المللی پول میزان پرداخت یارانه سوخت از سوی دولت ایران را معادل ۱۲.۷ درصد تولید ناخالص داخلی این کشور برآورد و اعلام کرد ایران از این نظر در منطقه خاورمیانه اول اما از نظر اختصاص هزینه برای بخش آموزش هشتم شده است.


صندوق بین المللی پول با بررسی وضعیت پرداخت یارانه سوخت در 19 کشور خاورمیانه اعلام کرد ایران در این زمینه پیش‌‌تاز است و به‌نسبت تولید ناخالص داخلی خود بیشترین یارانه سوخت را می‌پردازد.

بر اساس این گزارش کل یارانه پرداختی از سوی دولت ایران بابت مصرف سوخت معادل 12.7 درصد کل تولید ناخالص داخلی این کشور است که بالاترین رقم میان کشورهای منطقه به شمار می‌رود.

پس از ایران،‌ عراق قرار گرفته است که یارانه پرداختی بابت سوخت در عراق معادل 11.8 درصد تولید ناخالص داخلی این کشور است. الجزایر با رقم 11 درصدی در رتبه سوم قرار گرفته است.

کشورهای مصر با 10.9 درصد،‌ عربستان با 10.5 درصد، لیبی با 9.2 درصد،‌ بحرین با 8.8 درصد، کویت با 8 درصد، اردن با 7 درصد، و عمان با 6.9 درصد به‌ترتیب در رتبه‌های چهارم تا دهم منطقه از نظر پرداخت یارانه سوخت به‌نسبت تولید ناخالص داخلی خود قرار گرفته‌اند. کشورهای یمن، امارات، لبنان، قطر، تونس، موریتانی، سودان،‌ مراکش و جیبوتی نیز در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند.

جیبوتی کمترین رقم یارانه سوخت را به شهروندان خود پرداخت می‌کند. کل یارانه سوخت پرداختی در این کشور معادل 0.6 درصد تولید ناخالص داخلی این کشور برآورد شده است.

صندوق بین المللی پول در ادامه به ارائه میزان صرف هزینه از سوی کشورهای خاورمیانه برای بخش آموزش پرداخته است. بر اساس این گزارش ایران که رتبه نخست منطقه در زمینه ارائه یارانه سوخت را به خود اختصاص داده از نظر صرف هزینه برای بخش آموزش در رتبه 8 قرار گرفته است.

هزینه‌هایی که دولت ایران صرف بخش آموزش می‌کند معادل 4.8 درصد کل تولید ناخالص داخلی این کشور برآورد شده که از 7 کشور منطقه کمتر است. عربستان با وجود جمعیت کمتر و اقتصاد بزرگ‌تر از ایران در رتبه نخست منطقه قرار گرفته است. میزان هزینه‌های آموزشی دولت عربستان معادل 7.9 درصد تولید ناخالص داخلی این کشور اعلام شده است.

پس از عربستان،‌ جیبوتی با 7.6 درصد و تونس با 7 درصد به‌ترتیب در رتبه‌های دوم و سوم از نظر نسبت هزینه‌های آموزشی به تولید ناخالص داخلی خود قرار گرفته‌اند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: