یکشنبه 17 نوامبر 13 | 17:14

درقبال امتیازهایی‌که به آژانس‌دادیم چه گرفتیم؟

همه تحلیل‌گران و کسانی که پرونده هسته‌ای ایران را دنبال می‌کنند به خوبی می‌دانند که پرونده هسته‌ای ایران یکپارچه بوده و نمی‌توان مباحث فنی آن را از مباحث سیاسی آن جدا دانست. بلکه باید گفت مباحث فنی همیشه در سایه مباحث سیاسی بوده و هیچ‌گاه هویت مستقلی نداشته است.


تریبون مستضعفین- علی مسعودی

آژانس بین‌المللی انرژی هسته ای

هفته گذشته توافقی میان سازمان انرژی اتمی ایران و آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای در تهران صورت گرفت که طی آن ایران به بازرسان آژانس اجازه بازدید از تاسیسات آب سنگین اراک و معدن گچین را داد.

در میان رسانه‌های حامی دولت این اقدام به عنوان توافقی مناسب و البته گام‌هایی رو به جلو برای مذاکرات آینده در ژنو جلوه داده شد. البته چند روز بعد از آن نیز آژانس در گزارشی اعلام کرد که در سه ماه گذشته ایران فعالیت توسعه‌ای در موضوع هسته‌ای نداشته است. این خبر را نیز برخی از رسانه‌ها به عنوان پاسخ آژانس به اقدام اعتماد ساز ایران تلقی کردند.

همه تحلیل‌گران و کسانی که پرونده هسته‌ای ایران را دنبال می‌کنند به خوبی می‌دانند که پرونده هسته‌ای ایران یکپارچه بوده و نمی‌توان مباحث فنی آن را از مباحث سیاسی آن جدا دانست. بلکه باید گفت مباحث فنی همیشه در سایه مباحث سیاسی بوده و هیچ‌گاه هویت مستقلی نداشته است. از طرف دیگر میان هویت آژانس و گروه 5+1 نیز نمی‌توان تمایزی قایل شد. در این سال‌ها آژانس اهرم فشار آمریکا بوده و همیشه گزارش‌های آژانس بهانه‌های کافی برای اقدامات بعدی را در اختیار آمریکا قرار ‌داده است.

پس درست است که گام برداشتن در مسیر تعامل با آژانس را در راستای مذاکرات با گروه 5+1 در ژنو بدانیم و تمام اقدامات را با نگاه سیاسی تحلیل و بررسی کنیم. اگر این را قبول کنیم باید پرسید ایران در مقابل دو امتیاز ولو کوچک که به طرف مقابل داد، چه چیزی دریافت کرد؟ طبق آنچیزی که دولت وعده کرده بود قرار بود گام‌های متوازن از سوی دو طرف برداشته شود اما به نظر می‌رسد که ایران تمایل دارد گام‌های یک طرفه به منظور اعتمادسازی بردارد.

شاید دو سال ابتدایی پرونده‌ هسته‌ای کشور را فراموش کرده‌ایم. در آن دو سال دولت ایران تلاش کرد تا به صورت یک جانبه دست به اعتمادسازی بزند و در این مسیر حتی پروتکل الحاقی را به صورت داوطلبانه اجرا کرد. اما طرف مقابل کوچکترین امتیازات را به ایران نداد. حتی اجازه باقی‌ماندن چند سانتیریفیوژ جهت فعالیت‌های تحقیقاتی را قبول نکرد.

باید توجه داشته باشیم که مسیر اعتمادسازی یک طرفه مسیری شکست خورده و تجربه شده است،‌ اگر قرار باشد به بهانه‌های مختلف امتیازهایی به طرف مقابل داده شود که در مقابل آن چیزی گرفته نشود، در اندک زمانی تمام داشته‌های ما از دست خواهد رفت. انشالله تیم مذاکره کننده متوجه این ظرایف باشد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: