دوشنبه 18 نوامبر 13 | 11:50

جزئیات طرح جدید دولت برای تأمین مسکن

مشاور مالی وزیر راه و شهرسازی از برنامه ساخت سالانه 50 هزار مسکن اجتماعی برای 16 درصد مردم در دولت یازدهم خبر داد و گفت: مابقی مردم می توانند با پس‌انداز مسکن خریداری کنند که در این میان، دولت می‌تواند با تخفیف سود بانکی از آنها حمایت کند، ضمن اینکه وام 6 برابر ودیعه را از اساس تکذیب می کنم. در همین حال، پیش بینی می کنم از اول فروردین بازار مصرف مسکن دوباره جان تازه ای بگیرد.


حسن عبده تبریزی، مشاور وزیر راه و شهر سازی با حضور در برنامه پایش شب گذشته جزئیات طرح جدید دولت برای تأمین مسکن را تشریح کرد.

مشاور وزیر راه و شهرسازی ابتدا با اشاره به مسکن مهر، گفت: در مورد مسکن مهر دولت در دفعات متعددی با توجه به تعهداتی که داده و وزیر راه و شهرسازی هم اعلام کرده‌اند، تعهدات دولت قبل در زمینه مسکن مهر را اجرا می‌کند و در هر مرحله ای که باشد، از ثبت نام تا باقی مراحل به تعهدات دولت قبل پرداخته می‌شود، بنابراین در این 1.2 میلیون واحدی که باید ساخته شود، در هر مرحله ای ساخت تعهدات انجام خواهد شد ولی من بعد چیزی به نام مسکن مهر نخواهیم داشت.

وی افزود : مسکن مهر یک نوع گروه بندی از مسکن نیست که بگوییم یک نوع خاصی از مسکن است، یک اسم عمومی بوده برای یک برنامه خاص. سابقه مسکن مهر به این نحو است که برنامه تحت عنوان برنامه جامع مسکن وجود داشته که در آن مسکن اجتماعی مطرح بوده است. در آن طرح مسکن اجتماعی پیش بینی شده بود که در سال 50 هزار واحد ساخته شود و در یک فرایند تصمیم گرفته شده که در مرحله اول 1.5 میلیون واحد و بعد هم 2 میلیون و 200 هزار واحد ساخته شود. در واقع این تصمیم گیری بر اساس پول پرقدرت است و طبعاً آثار تورمی بالایی دارد و از آن مسیر تأمین مالی شده است که اکنون دیگر از آن مسیر تأمین مالی امکان پذیر نیست. بنابراین مسکن مهر نه تنها به لحاظ نوع تأمین مالی بلکه به لحاظ مشکلات اجتماعی و اتفاقاتی که در ساخت و ساز دارد، نمی‌تواند ادامه داشته باشد.

عبده تبریزی ادامه داد: ما تنها کشوری در دنیا نیستیم که بخواهیم برای اقشار هدف خود مسکن بسازیم و اولین بار هم نیست که مسئله مسکن در کشور دارای یک برنامه است. یک برنامه ای در وزارت مسکن و شهرسازی سابق بوده به نام طرح جامع مسکن، این طرح در حال حاضر در حال به روز شدن است، یعنی همان کارشناسانی که قبلاً روی آن طرح کار کرده بودند و در واقع نظرات آن در طی هشت سال اخیر نادیده گرفته شده بود، این‌ها در حال کار روی آن طرح هستند.

مشاور وزیر راه و شهرسازی اظهارداشت: این طرح مسکن را به بخش‌های مختلفی تقسیم می‌کند، طبیعی است که همه نیاز به کمک دولت ندارند و نیاز به دخالت دولت در همه حوزه‌ها نیست. یکی از این حوزه‌ها که به عنوان مسکن اجتماعی در کشور معروف شده، مسکنی است که بالقوه انسان نمی‌تواند برای آن پس اندازی بکند، در برآوردها این گروه اجتماعی حدود 16 درصد برآورد شده‌اند. این 16 درصد را دولت باید با ارائه زمین و منابع به آن‌ها کمک کند تا بتوانند مسکن خود را تأمین بکنند. معماران و طراحان طرح مسکن اجتماعی دنبال این هستند که این افراد در یک نقطه جمع نشوند تا مشکلات تقسیم بشود.

وی در پاسخ به پرسش مجری برنامه در این خصوص که برنامه دولت در حوزه مسکن اجتماعی ساخت چه تعداد واحد است، گفت: بر اساس طرح جامع مسکن سالانه 50 هزار واحد در قالب طرح مسکن اجتماعی باید ساخته شود و زمین آن هم می‌تواند رایگان باشد.

وی توضیح داد: مثلاً فرض کنید در انگلستان وقتی شهرداری مجوز ساخت به فرد برای چند واحد می‌دهد، آن چند واحد را به عنوان مسکن اجتماعی استفاده می‌کند و افراد را به جاهای خیلی خوبی می‌برد تا یک گروه خاص اجتماعی در یک منطقه شکل نگیرند و مشکلات اجتماعی کمتر شوند.

به گفته عبده تبریزی، گروه دومی که هدف اصلی است طبقه متوسط به پایین است، این‌ها کسانی هستند که می‌توانند پس انداز بکنند و طبعاً هم دولت باید به آن‌ها کمک کند. مثلاً زوج جوانی که صاحب شغلی هستند این‌ها باید کمی پس انداز کنند و دولت نیز باید به آن‌ها کمک کند تا بتوانند مسکن خود را تأمین کنند.

وی اظهارداشت: مسکن یک کالای اجتماعی است که از پس انداز گذشته و آینده خریداری می‌شود، یعنی هیچ کس از پس انداز گذشته در سن جوانی نمی‌تواند مسکن بخرد. دولت‌ها موظفند یک بازاری برای منابع ساماندهی کنند که مردم بتوانند در طول زمان با پیش قسط کم و اقساط طولانی مدت و پایین خانه بخرند. دولت جدید این برنامه را دارد که شرایط بهرتی برای اقشار متوسط و ضعیف فراهم بکند.

مشاور وزیر راه و شهرسازی گفت: مدل‌های این‌ها صندوق پس انداز مسکن است که اکنون وزارت راه و شهرسازی از بانک مسکن درخواست کرده که همه بانک‌ها بتوانند این صندوق‌ها را دایر کنند. بانک مسکن خدمات خوبی در این حوزه دارد و در سال تا 1.5 میلیون نفر را تسهیلات داده اما این تسهیلات کم است و باید مقداری بیشتر شود.

عبده تربیزی متذکر شد: این نکته را ذکر کنم که کسی در مورد چند برابر بودن این‌ها حرفی نزده است. در رسانه‌ها این موضوع آمده بود که وام مسکن 6 برابر شده که این اصلاً صحیح نیست. از آقای وزیر که در حال حرکت بود، این سؤال پرسیده شده که ایشان مثال زده که مثلاً مسکن صندوق پس انداز 6 برابر می‌شود، به هیچ وجه وزیر بدون محاسبه نمی‌تواند این را بگوید.

وی تصریح کرد: دولت در این جا نمی‌تواند با تفاوت پرداخت سود کمک‌های شایانی بکند، یعنی اگر یک نفر بخواهد بیاید سود 25 درصد بانک‌ها را پرداخت بکند طبعاً نمی‌تواند صاحب خانه شود و اقساط برای وی سنگین است، چون قسط بالای یک سوم حقوق خیلی سنگین است.

مشاور وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: در مسکن حمایتی برای طرح جامع آمده دولت می‌تواند وارد شود و در واقع کمک کند. آخرین مورد هم مسکن آزاد است که کسانی که می‌خواهند خانه خود را ارتقا دهند آزاد هستند و دولت در این حوزه دخالت نمی‌کند.

عبده تریزی با بیان اینکه باید بازار فروش مسکن مهر را هم ایجاد کنیم، گفت: هر جایی که یک بازاری وجود دارد اگر شما بازار ثانویه آن را ایجاد نکنید، دچار فساد می‌شود. مثلاً اکنون سهام عدالت دست مردم وجود دارد ما باید به سرعت بازار ثانویه آن را راه بیندازیم یعنی مردم بتوانند بفروشند و این امر قانونی شود چون هر جایی که امکان معامله فراهم نشود بازار آن محصول بی ثبات و رانتی مشود.

وی خاطرنشان کرد: اکنون گزارش‌های فراوانی از شهرک‌های اطراف تهران داریم که ده‌ها آژانس املاک در حال معامله این زمین‌ها هستند طبعاً اگر ما برای این‌ها بازاری ایجاد نکنیم حقوق مردم ضایع می‌شود. باید شرایط فروش مسکن مهر باز باشد تا مردم بتوانند واحدهای خود را بفروشند.

مهمترین محورهای اظهارات حسین عبده تبریزی

مهمترین محورهای اظهارات حسین عبده تبریزی به شرح زیر است:

-دولت یازدهم به تمامی تعهدات باقیمانده از دولت قبل در حوزه مسکن مهر شامل حدود 1.2 میلیون واحد عمل می کند.
-ثبت‌نام جدید برای مسکن مهر کلاهبرداری است.
– جزئیات طرح جامع مسکن به زودی از سوی وزارت راه و شهرسازی اعلام می شود.
– 30 درصد مردم ایران اجاره‌نشین هستند.
– طرح مسکن مهر دارای اشکالات زیادی بوده و قطعا دولت این طرح را با وضعیت فعلی ادامه نخواهد داد. البته دولت به تعهدات فعلی به هر قیمتی عمل خواهد کرد.
-مسکن مهر هم در حوزه زیربنایی و هم در حوزه رونمایی مشکل دار است.
-باید صندوقی برای حمایت از سایر صندوق های مسکن تشکیل شود. بازار ثانویه رهن باید تقویت شود.
-قبل از انقلاب وام های 25 ساله برای خرید مسکن وجود داشت که متاسفانه هم اکنون بانکها از ارائه چنین خدماتی عاجزند.
– بازار سفته بازی مسکن خوابیده است. پیش بینی می کنم از اول فروردین بازار مصرف مسکن دوباره جان تازه ای بگیرد.
– باید بانکهایی غیر از بانک مسکن وارد فرایند پرداخت وام مسکن شوند.
-مالیات بر زمین‌های بایر و تشویق سرمایه گذاران بلندمدت در حوزه مسکن در دست بررسی است.
– تسهیلات ساخت مسکن قطع نشده است. البته به دلیل افزایش معوقات بانکی بانکها در این زمینه دست به عصا شده اند.
– مسکن ارزان قیمت با تورم حرکت می کند. هیچ ثبت نام جدیدی برای مسکن مهر نداریم.

به گزارش مهر، برنامه پایش در نظرسنجی شب گذشته خود سوداور ترین بازار تا پایان سال 92 را به نظرسنجی عمومی گذاشت. طبق این نظرسنجی 63.49 درصد از شرکت کنندگان عنوان کردند که تا پایان سال سودآوری در بازار بورس بیشتر از سایر بازارها خواهد بود.

سئوال نظر سنجی این برنامه به این شرح بود: به نظر شما تا پایان سال 92، سرمایه گذاری در کدام بازار سودآورترخواهد بود؟1- بورس هام 2- طلا 3- مسکن

63.49 درصد از شرکت کنندگان ( 209 هزار و 255 نفر ) به گزینه یک رای دادند، 7 درصد به گزینه دوم و 28 درصد به گزینه یک رای دادند. 345 هزار 21 نفر در نظرسنجی این برنامه شرکت کرده اند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: