دوشنبه 18 نوامبر 13 | 12:31

جاسوسی «پیشخدمت سلطنتی» از دیپلمات‌ها

براساس گزارش هفته‌نامه اشپیگل، سرویس مخفی انگلیس سیستم رزرو هتل‌های تمام کشورها را زیر نظر داشته است. هدف از این اقدام کسب اطلاعات از اقدامات و مکالمات دیپلمات‌های بین‌المللی بوده است.


سرویس مخفی «ستاد ارتباطات دولت» انگلیس (GCHQ) به طور هدفمند سیستم رزرو بیش از ۳۵۰ هتل در سطح جهان را که مورد استفاده دیپلمات‌ها و هیأت‌های نمایندگی دولت‌ها بوده، زیر نظر داشته است.

سرویس اطلاعاتی انگلیس از طریق برنامه به‌شدت سری موسوم به «پیشخدمت سلطنتی» که به صورت گزارش‌های روزانه تهیه می‌شده، از طرح سفرهای دیپلمات‌ها و هیأت‌های نمایندگی کشور‌ها مطلع می‌شده است.

گزارش اشپیگل مبتنی بر اسنادی است که ادوارد اسنودن، همکار پیشین آژانس امنیت ملی آمریکا، منتشر کرده است.

برنامه «پیشخدمت سلطنتی» قادر است به طور خودکار یک کپی از آدرس ایمیل‌ها و رزرو هتل‌ها را کپی کند و به طور هدفمند آدرس‌های شناخته‌شده ایمیلی دولت‌ها با پسوند gov. xx را شناسایی کند.

کسب اطلاع قبلی از محل اقامت دیپلمات‌ها، به «بخش فنی» سرویس مخفی بریتانیا این امکان را می‌دهد تا اقدامات متناسب با آن را تدارک ببیند؛ از جمله شنود مکالمات تلفنی و کنترل کامپیوترهایی که در آن اماکن نصب شده‌اند.

در اسناد «آژانس امنیت ملی» آمریکا آمده است که نتایج فعالیت برنامه سری «پیشخدمت سلطنتی» می‌توانسته پیش‌شرطی برای عملیات مختلف «هیومینت» (Humint) باشد. هیومینت اختصاری است برای «هیومن اینتلیجنس» که به معنای ورود یک جاسوس به صحنه عملیات است.

طی ماه‌های گذشته فاش شد که سرویس مخفی انگلیس همکاری بسیار نزدیکی با آژانس امنیت ملی آمریکا (NSA) داشته است. این سرویس مخفی برنامه جاسوسی گسترده‌ای را عملی می‌کند که هدفش حتی کشورهای عضو اتحادیه اروپاست.

«ستاد ارتباطات دولت» انگلیس (GCHQ) و «آژانس امنیت ملی» آمریکا (NSA) در همکاری با یکدیگر ترافیک اینترنتی را زیر نظر دارند؛ به این صورت که شاخه‌ای از جریان داده‌های کابل شیشه‌ای زیر دریا را منشعب کرده و کل داده‌ها را کپی و ضبط می‌کنند تا در صورت نیاز به آن رجوع کنند.

سرویس مخفی انگلیس توانسته است، با استفاده از همکاران ناآگاه شرکت نیمه‌دولتی خدمات اینترنتی بلژیکی «بلگاکوم» (Belgacom) به نوعی نر‌م‌افزار جاسوسی خود را بر روی سیستم آن‌ها سوار کند.

به گزارش پایگاه خبری دویچه وله، مأموران سرویس مخفی «ستاد ارتباطات دولت» انگلیس (GCHQ) به طور هدفمند به سیستم‌های کامپیوتری شرکت‌هایی حمله می‌کنند که در بازار تلفن‌های دستی، به‌عنوان سرویس‌دهنده، برای شرکت‌های دارای شبکه صورت‌حساب تهیه می‌کنند و به امور محاسبه مالی مکالمات مشتریان آن‌ها رسیدگی می‌کنند.

برچسب‌ها: ، ،

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: