دوشنبه 18 نوامبر 13 | 13:22

پرداخت وام بلاعوض به زندانيان ممنوع شد

رئیس ستاد دیه کشوراعلام کرد: بیش از دو هزار زندانی مهریه در زندانهای کشور به سر می‌برند که قادر به پرداخت ۱۱۰ سکه برای آزادی خود نیستند.


اسدالله جولايي صبح دوشنبه در نشست خبري با بيان اينكه در 24 سال گذشته تاكنون 75 هزار زنداني جرائم غير عمد با كمك ستاد ديه كشور و حمايت خيرين از بند آزاد شده اند گفت: در سال 91 9200 زنداني با كمك خيرين و ستاد ديه آزاد شده كه مبلغ بدهي آنها حدود 900 ميليارد تومان بود.

رئيس ستاد ديه كشور با بيان اينكه هم اكنون 8 هزار زنداني جرايم غيرعمد در زندانهاي كشور داريم گفت: براي آزادي اين تعداد زنداني 450 ميليارد تومان اعتبار و كمك مي خواهيم ولي با حمايت هاي مردمي در 6 ماهه نخست سال جاري 3716 زنداني توسط اين ستاد آزاد شدند كه مبلغ بدهي آنها 464 ميليارد تومان بوده است.

2 هزار زنداني مهريه در كشور

جولايي تعداد زندانيان مهريه در كشور را 2 هزار نفر، زندانيان نفقه 350 نفر، زندانيان چك و سفته 4400 نفر و زندانيان ديه را 1250 نفر اعلام كرد و گفت: بر اساس قانون جديد زندانيان مهريه اي كه در زندان به سر مي برند بايد حداقل 110 سكه پرداخت كنند در حالي كه همين تعداد را ندارند.

دولت به بانكها بدهكار است پرداخت وام زندانيان مشكل دارد

رئيس ستاد ديه كشور با انتقاد از بي مهري برخي از بانك ها گفت: اعتبار و بودجه ستاد ديه از سوي دولت و مجلس براي سال 92 حدود 200 ميليارد تومان بوده تا بانك ها بر اساس اين اعتبار براي آزادي زندانيان وام با درصد پايين اعطا كنند ولي بانك ها مي گويند يا اعتبار نداريم و يا اينكه دولت آنقدر به ما بدهي دارد كه نمي توانيم پرداخت كنيم.

وام بلاعوض به زندانيان تعطيل شد

جولايي با اشاره به اينكه با تصويب هيئت مديره ستاد پرداخت وام بلاعوض به زندانيان تعطيل شده است گفت: ما اينجا پول مفت به كسي نمي دهيم و هر زنداني مستحق و جزو جرائم غيرعمد باشد از طريق ارائه تسهيلات بانكي وام بدون بهره يا با بهره 4 درصد دريافت مي كند. البته اگر زنداني مستحق باشد كميته 6 نفره ستاد تسهيلات ويژه اي براي آن درنظر مي گيرد.

بانكها مي توانند بخشي از جوايز خود را براي آزادي زندانيان اختصاص دهند

وي از اجراي يكي از مصوبات دولت براي ارائه تسهيلات به زندانيان خبر داد و گفت: بر اساس قانون و مصوبه دولت بانكها مي توانند 5 درصد از 2 درصد جوايز خود را براي آزادي زندانيان اختصاص دهند كه در اين مورد با سازمان اقتصاد اسلامي و بانك تجارت قراردادي منعقد كرديم و بانكهاي پاسارگاد، ملت، صادرات و ملي هم در نوبت قرارداد قرار دارند. همچنين از رسانه ها مي خواهيم به بانكها اعلام كنند در اين كار خير ستاد ديه را همراهي كنند.

كمك 3 ميلياردتوماني شهروندان از طريق خودپردازها

جولايي همچنين از ارائه كمكهاي مردمي در ماه محرم به ستادهاي ديه خبرداد و گفت: در سال جاري 20 هزار نفر 3 ميليارد تومان از طريق خودپردازهاي عضو شتاب به ستاد ديه كمك كردند. در ماه ايام عاشورا و تاسوعا هم كمكهاي 100 تا 300 ميليون توماني در ستادها ثبت شده است.

وزارت اقتصاد تا پايان اسفند 93 وقت دارد تا لايحه قانون بيمه شخص ثالث را به مجلس ارائه كند

رئيس ستاد ديه كشور با تشريح مشكلات پيش رو در تصويب و اجراي آزمايشي قانون بيمه شخص ثالث در مجلس گفت: مدت زمان اجراي 5 ساله آزمايشي اين قانون 20 شهريور ماه سال جاري به اتمام رسيد و ستاد ديه وقتي ديد كه هيچ سازمان مسئولي اقدامي براي تمديد قانون يا ارائه لايحه اي جديد انجام نداده به سرعت وارد عمل شد و توانست اين قانون را تا يك سال و نيم ديگر توسط مجلس تمديد كند. اگر ستاد ديه اقدام نمي كرد قطعا قانون جديد حذف و با قانون سال 47 بايد كار مي كرديم.

وي افزود: بر اساس مصوبه مجلس تا پايان اسفند ماه سال 93 وزير اقتصاد بايد لايحه اي به كميسيون اقتصادي مجلس ارائه كند تا هر چه زودتر اين قانون ثابت شود.

جولايي همچنين از توزيع كتابچه هاي آموزشي با موضوع تصادفات، ديه، مهريه و نفقه ميان 2 ميليون سرباز و كادر نيروهاي مسلح و فرهنگسراها و شهروندان خبرداد و گفت: همچنين طرح اصلاح قانون عبور و مرور را به وزارت ارشاد و شوراي فرهنگ عمومي ارائه كرده ايم تا ديگر شاهد مرگ سالانه 20 هزار شهروند در تصادفات كشور نباشيم.

برچسب‌ها: ،

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: