دوشنبه 18 نوامبر 13 | 15:42
گروگان‌گیرها انگشتان دست راننده ایرانی قطع می‌کنند

چه کسی مسئول حفظ جان رانندگان ایرانی است

رضا تنها قربانی این گروگان‌گیری نیست. در یکسال اخیر ۱۰ راننده ایرانی دیگر نیز در افغانستان ربوده شده‌اند و حتی یکی از آنها به دست گروگان‌گیرها کشته شده است. این موضوع ترس و نگرانی را برای رانندگان ایرانی ایجاد کرده است و حتی تعاملات اقتصادی با افغانستان را دچار مخاطره کرده است.


امنيه هرات به گزارش تریبون مستضعفین جان راننده ایرانی به گروگان گرفته شده در هرات در خطر است.

حدودا سه شنبه هفته پیش رضا سمیعی‌فرد راننده کامیون اف‌هاش که از بندرعباس به مقصد هرات افغانستان در حرکت بود، بعد از تخلیه بار در هرات ربوده شد و از فردای آن روز رباینگان افغانی با همسر او تماس گرفته و برای آزادی وی مبلغ 700 میلیون تومان درخواست کردند.

رضا تنها قربانی این گروگان‌گیری نیست. در یکسال اخیر ۱۰ راننده ایرانی دیگر نیز در افغانستان ربوده شده‌اند و حتی یکی از آنها به دست گروگان‌گیرها کشته شده است. این موضوع ترس و نگرانی را برای رانندگان ایرانی ایجاد کرده است و حتی تعاملات اقتصادی با افغانستان را دچار مخاطره کرده است.

ضرابی، یکی از همکاران سمیعی‌فرد که بار برای هرات برده بود بعد از حاضر نشدن سمیعی‌فرد سر قرار جهت بازگشت به ایران به جستجوی کامیون وی در شهر هرات می‌پردازد و ماشین کامیون سمیعی فرد را پیدا کرده و متوجه ربوده شدن او می شود. ضرابی در افغانستان به کنسولگری ایران، فرمانداری هرات، اداره پلیس و امنیت افغانستان مراجعه کرده و موضوع را اطلاع رسانی می‌کند و سپس به ایران برمی‌گردد.

به گفته ضرابی در ترانزیت کالا به افغانستان این دهمین راننده‌ای است که طی چند سال اخیر در افغانستان ربوده می‌شود و در موارد مشابه 400 میلیون و 200 میلیون درخواست شده بود که بعضی موارد خانواده راننده‌ها موفق به پرداخت پول و آزادی راننده شدند و در مواردی هم نتوانستند پول فراهم کنند و راننده کشته شده است.

جالب اینجاست که در برخی موارد گروگان‌گیرها برای دریافت پول در ایران قرار می‌گذارند و پول را در ایران تحویل می‌گیرند و گروگان را در افغانستان آزاد می‌کنند.

تا کنون بیش از 5 بار با خانواده سمیعی‌فرد از طرف ربایندگان تماس گرفته شده است. خانواده سمیعی فرد بلافاصله نیروی انتظامی جمهوری اسلامی را از موضوع مطلع کرده و پلیس بعد از اطلاع و بررسی پرونده، موضوع را با پلیس بین الملل در میان گذاشته است که هنوز در حال پیگیری است ولی نیروی انتظامی اعلام کرده که این پرونده باید از طریق پلیس بین الملل و وزارت امور خارجه پیگیری شود. خانواده سمیعی فرد موضوع را با دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، وزارت اطلاعات، سپاه پاسداران در میان گذاشتند که این ارگان‌ها هم اعلام کرده‌اند که این پرونده در حیطه اختیاراتشان نبوده و باید به وزارت امور خارجه مراجعه شود.  بعد از چندین بار پیگیری موضوع از وزارت امور خارجه شرق کشور در مشهد هنوز جواب مشخصی به خانواده سمیعی داده نشده و غیر مستقیم توصیه به توافق با رباینگان برای پرداخت پول شده است. این در حالی است که خانواده سمیعی فرد توان پرداخت هزینه آزادی وی را ندارند.

در آخرین تماس ربایندگان با خانواده سمیعی فرد، ربایندگان تهدید کرده اند که اگر هر چه زودتر پول پرداخت نشود انگشت دست ربوده شده را قطع خواهند کرد. جان راننده ایرانی در خطر است، اما هنوز کار جدی برای آزادی او انجام نشده است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: