دوشنبه 18 نوامبر 13 | 16:09
آخرین تحولات سوریه

ارتش آزاد در آستانه فروپاشی است

روند تحولات میدانی سوریه در حالی همچنان به نفع ارتش پیش می‌رود که تشدید اختلافات میان گروه‌های مسلح و جدا شدن تروریست‌ها از یک گروه و پیوستن به گروه دیگر به مساله عادی تبدیل شده تا نگرانی‌ها در اردوگاه ضد سوری به اوج خود برسد.


روزنامه الرای کویت به نقل از کسانی که آنها را فرماندهان حزب الله خواند، نوشت فرماندهان حزب الله اطلاعات بیشتری از روند نبرد القلمون که از چند هفته پیش در مثلث القلمون- الزبدانی و جرود عرسال آغاز شده، فاش کردند.

این منابع گفتند این نبرد تابع معیارها و اصول تاکتیکی متفاوت از آنچه در نبرد القصیر به کار گرفته شد، بوده و برنامه ریزی هجومی فضای جغرافیایی گسترده و شرایط آب و هوایی و نیاز به تضمین جلوگیری از تلفات در نیروها پس از آنکه در نبرد القصیر با تروریست ها، 130 رزمنده مقاومت به شهادت رسیدند، در نظر گرفته می شود. همچنین در نبرد القلمون برای جلوگیری از فرار تروریست ها به اماکن دیگر و جلوگیری از مجبور شدن به جنگ دوباره با این افراد در جبهه های مختلف، محاصره آنها مورد توجه قرار می گیرد که این وضع در القصیر رخ داد و حدود هزار فرد مسلح از آنجا فرار کرده و بیشتر آنها به هزاران فرد مسلحی که اکنون در القلمون هستند، پیوستند.

روزنامه الرای به نقل از این افراد که آنها را فرماندهان حزب الله خوانده، نوشت حزب الله قاطعانه گفته است در سوریه حضور دارد و تا پایان نبرد در آنجا باقی خواهد ماند، حزب الله می خواهد با تروریست های مسلح در سوریه بجنگند نه در لبنان و مسئولیت در لبنان به عهده ارتش لبنان است که مسئول حمایت از مرزها و جلوگیری از ورود افراد مسلح به لبنان است.

به نوشته الرای کویت، فرماندهان حزب الله تاکید کردند حزب الله عزم و تصمیم خود برای ورود به نبرد استراتژیکی در سوریه تا پایان را پنهان نمی کند و پس از آنکه اطراف مقام سیده زینب(س) تحت حمایت قدرتمندانه رزمندگان عراقی قرار دارد، نیروهای کماندویی و ویژه وابسته به حزب الله به داخل سوریه منتقل شدند تا وارد نبرد در چندین جبهه از شمال حلب تا غوطه شرقی و غربی و عملیات پایان دادن به محاصره نبل و الزهراء و نبرد حومه حمص و حومه دمشق و اطراف القلمون تا درعا شوند.

اعتراف النصره به شکست سنگین تروریست ها در نبرد مهین

از سوی دیگر تروریست ها به شکست سنگین خود در نبرد مهین با ارتش سوریه اعتراف کرده اند. جبهه النصره از طریق یکی از سرکردگان خود به نام ابومعن الانصاری اعلام کرد عقب نشینی از روستای مهین در حومه حمص شامگاه پنجشنبه گذشته به طور کامل انجام شد.

نکته قابل توجه اصرار ابومعن برای تاکید بر این بود که ارتش سوریه توانسته است انبارهای مهین را از بخش اعظم موشک های ضد زره خالی کرده است و افراد مسلح(به زعم این تروریست، انقلابیون) تنها مقدار بسیار ناچیزی سلاح از این انبار غنیمت گرفته اند که این اظهارنظر پاسخی به ادعای برخی گروه های مسلح است که مدعی دستیابی به هزاران موشک به ویژه موشک های کنکورس و کورنیت شده اند که این سرکرده تروریست ها به صراحت اعتراف می کند گروه های مسلح تنها به مقدار بسیار اندکی از سلاح های این انبار دست یافته اند.

وی درباره دلایل عقب نشینی النصره گفت برخی گروه ها حاضر به گشودن جبهه جدید در مناطق دیگر برای کاهش فشار بر مهین نبودند که این امر نیروهای ارتش را قادر ساخت این منطقه را محاصره کنند.

این سرکرده تروریست های النصره به تلفات و خسارت های سنگین تروریست ها اعتراف می کند و می گوید علت خسارت های سنگین گروه های مسلح، استفاده ارتش سوریه از موشک های کورینت بود. نکته جالب اینکه تروریست ها در تویتر مخترع این موشک ها را لعن کردند که خسارت ها و تلفات سنگین به آنها در نبرد مهین وارد کرد.

شکست تروریست ها در نبرد مهین در مقابل ارتش سوریه سبب بروز درگیری و اتهام زنی میان آنها شده است و هر یک از آنها دیگری را مسئول شکست می داند.

ابومعن از سرکردگان جبهه تروریستی النصره می گوید آخرین گروهی که عقب نشینی کرد جبهه النصره و دولت اسلامی (داعش)و گردان الخضراء بودند و گردان های ارتش آزاد پس از آنکه توانستند مقداری مهمات از انبار مهین بردارند، عقب نشینی کردند.

این سرکرده تروریست ها می گوید ما نتوانستیم انبارها را خالی کنیم زیرا انتقال مهمات و سلاح هایی که در این منطقه(مهین) وجود داشت به بیش از یک ماه کامل نیاز داشت.

تروریست های النصره چند خودرو مهمات را به سرقت برده بودند که البته در حملات هواپیماهای ارتش سوریه منهدم شد. از سوی دیگر ابومعن هلاکت یک تروریست اماراتی به نام جاسم الشحی ملقب به ابوصهیب اماراتی را تایید کرد. به گفته ابومعن، تروریست اماراتی در کنار تروریست های النصره در مهین می جنگید که به هلاکت رسید.

منطقه استراتژیک قلمون در محاصره ارتش سوریه

رسانه های عربی اعلام کردند ارتش سوریه، منطقه استراتژیک قلمون را در محاصره خود قرار داده است. به گزارش تسنیم، روزنامه النهار نوشته است ارتش سوریه یک روستای مهم در منطقه کوهستانی قلمون را به محاصره خود در آورده است که گروه های مسلح از این منطقه برای عبور از لبنان استفاده می کنند و این منطقه، دمشق را به مراکز دولت در طول ساحل مرتبط می کند.

ارتش سوریه از راهبرد محاصره تروریست ها به سبب پایین بودن هزینه های مالی و انسانی آن بهره می برد. دمشق اعلام کرده است تروریست ها مردم مناطق مسکونی را به عنوان گروگان بازداشت کرده است.

با این حال نیروهای ارتش سوریه به کمک شهروندان برای خارج شدن از مناطقی که تروریست ها به ارتکاب جنایت می پردازند، شتافته است.

النهار تاکید می کند پیشروی نیروهای ارتش سوریه در قلمون جدیدترین رویداد در تحولات نظامی به شمار می رود و گروه های مسلح را در وضعیت تدافعی قرار داده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری سوریه، نیروهای ارتش بر بخش های بیشتری از مناطق جنوب شرقی منتهی به حلب واقع در شمال مسلط شده اند.

پاکسازی هشت روستا در حومه قامشلی از وجود تروریست ها

ارتش سوریه در ادامه موفقیت های میدانی خود توانست تروریست های مسلح را از هشت روستا بیرون براند و امنیت و آرامش را برای مردم این مناطق به ارمغان بیاورد.

بر اساس گزارش پایگاه خبری آسیا، ارتش سوریه پس از درگیری های شدید با گروه های تروریستی توانست هشت روستای حومه قامشلی شامل ” البجاریه ، هیاهی ، خرمر ، شرامه ، البولاذیه ، الرکابیه ، خزنه ، المرزه را پاکسازی کند.

فرار تروریست های النصره از الحسکه / تشدید جنگ میان دو بازوی القاعده

پایگاه خبری آسیا در گزارش به وضع میدانی استان الحسکه سوریه پرداخته و نوشته است تغییرات بزرگ و خطرناکی در استان الحسکه به دور از چشم رسانه ها در حال رخ دادن است.

این رسانه نوشت داده ها به این اشاره می کند که تغییراتی که استان الحسکه شاهد است ممکن است به نوعی با پیامدهای پخش نوار صوتی اخیر ایمن الظواهری سرکرده القاعده مرتبط باشد که سبب شعله ور شدن مجدد آتش اختلافات میان داعش(گروه تروریستی دولت اسلامی عراق و شام) و جبهه تروریستی النصره و جنگ رسانه ای دو طرف در پایگاه های ارتباط اجتماعی شده است.

این رسانه آورده است تغییر مهمتر که رخ داده، عقب نشینی جبهه النصره از استان الحسکه است عقب نشینی این گروه از روستاهای راس العین در خلال حملات گروه های حمایت مردمی صورت گرف که گفته می شود بیانگر طرح جدید جبهه النصره در توزیع تروریست های خود میان استان های مختلف سوریه است.

بخشی از تروریست های النصره اخیرا با جدا شدن از این گروه به داعش پیوسته اند. بر خلاف انتظار، نوار صوتی ایمن الظواهری سرکرده القاعده نه تنها سبب تشویق اعضای داعش برای پیوستن به جبهه النصره نشد، بلکه نتیجه معکوس داشت و برخی اعضای النصره به داعش پیوستند تا دلیل دیگری بر تشدید اختلافات و جنگ میان دو بال القاعده باشد.

ضربه قوی تری که جبهه النصره در الحسکه دریافت کرد، اقدام ابواحمد الشامی به اصطلاح امیر آن و ابوعبدالله دستیار وی در الحسکه به جدایی از النصره و بیعت با داعش در پی عقب نشینی تروریست های النصره از جنگ با کردها بدون اینکه حتی یک گلوله به سمت آنها شلیک کنند، به شمار می رود که سرکردگان جبهه النصره، جدایی الشامی را خیانت خوانده اند.

با عقب نشینی جبهه النصره از الحسکه، داعش به قوی ترین گروه تروریستی مسلح در استان الحسکه تبدیل شده است و نکته جالب اینکه اولین اقدام داعش، تغییر نام استان الحسکه به “ولایت البرکه” اعلام شده است. سرکردگان گروه تروریستی داعش همچنین منطقه راس العین را از الحسکه که نام ولایت البرکه بر آن گذاشته اند جدا کرده و به الرقه که نام آن را ولایت الرقه گذاشته اند به زعم خود ملحق کرده اند.

درگیری و جنگ میان گروه های مسلح به شهر دیرالزور هم کشیده شده است تا جایی که تروریست های النصره با افراد گروه مسلح موسوم به ارتش آزاد درگیر شده اند و بسیاری از اعضای ارتش آزاد کشته و یا بازداشت شده اند .

برخی رسانه ها از فرار دسته جمعی تروریست های داعش از الرقه خبر داده اند. از سوی دیگر رسانه ها گزارش دادند گروه موسوم به احرارالشام، سیف الجربا را به عنوان سرکرده افراد خود در الحسکه تعیین کرده است.

ادامه ناکامی گروه موسوم به ارتش آزاد و احتمال فروپاشی قریب الوقوع آن

روند تحولات میدانی سوریه همچنان به نفع ارتش این کشور به پیش می رود که تشدید اختلافات و دودستگی میان گروه های مسلح و جدا شدن تروریست ها از یک گروه و پیوستن به گروه دیگر به یک مساله عادی و فراگیر تبدیل شده است تا نگرانی ها در اردوگاه ضد سوری به اوج خود برسد.

در این زمینه رسانه های عربی از ادامه سریال جدایی افراد از گروه موسوم به ارتش آزاد و پیوستن آنها به گروه های تکفیری تروریستی مخصوصا داعش یا جبهه النصره که به دروغ خود را جهادی نامیده اند، خبر داده است که روند جدایی از ارتش آزاد، اصلی ترین گروه مسلح مخالف نظام سوریه را در آستانه فروپاشی کامل قرار داده است.

به نقل از پایگاه خبری آسیا، گروه های موسوم به لواء الفاروق، التوحید الاسلامی، طارق بن زیاد در دیرالزور با جدا شدن از ارتش آزاد با جبهه تروریستی النصره و الجولانی سرکرده آن به اصطلاح بیعت کرده اند.

در حومه لاذقیه هم چند گروه مسلح از جمله العزه لله و النصر من الله به داعش پیوستند. گروه مسلح موسوم به اسود الخلافه هم به گروه تروریستی موسوم به داعش پیوسته است. این گروه از تروریست های خارجی که بیشتر آنها مصری هستند در حومه لاذقیه تشکیل شده و تعداد اعضای آن به صدها نفر می رسد.

با نگاهی به اوضاع میدانی سوریه و تشدید اختلافات و تنش میان گروه های تروریستی مسلح و ادامه سریال جدایی و پیوستن تروریست ها از گروهی به گروه دیگر، کفه ترازو را به نفع ارتش سوریه سنگین تر کرده است که طی روزهای اخیر به موفقیت های بزرگی در نبرد با تروریست ها برای پاکسازی کامل سوریه از وجود آنها و بازگرداندن آرامش و ثبات به کشور دست یافته است و عزم جدی ارتش برای پیروزی در نبرد بزرگ القلمون نشان می دهد جبهه ضد سوری و مزدوران آنها در وضعیت تدافعی و سردرگمی و آشفتگی به سر می برند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: