دوشنبه 18 نوامبر 13 | 16:44

چگونه رادارهای اسراییل هنگام سخنرانی سیدحسن‌نصرالله کور شدند؟

در حالیکه اسرائیل ادعا کرده است هواپیما‌هایش می‌توانند طی ۲۱ دقیقه آماده شوند، به پرواز درایند و حمله کنند؛ حزب‌الله لبنان بار دیگ قابلیت‌های بالای خود را نشان داد و توانست روی دستگاه‌های الکترونیکی و رادارهای اسرائیل هنگام سخنرانی سیدحسن‌نصرالله دبیرکل این حزب، پارازیت بیندازد.


پايگاه اينترنتي روزنامه الراي کويت در گزارشي نوشت: سيد حسن نصرالله دبير کل حزب‌الله لبنان دو بار در تاريخ سيزدهم سپتامبر (نهم محرم ) به مدت 61 دقيقه و در روز عاشورا به مدت 18 دقيقه در جمع مردم حضور يافت.

منابع آگاه از رفتار حزب الله و ذهنيت آن به الراي گفتند هر کس در ظهور علني و مستقيم نصرالله دقت کند به ويژه در بار دوم مي بيند که حسن نصرالله پشت تريبون قرار گرفت و هيچ مانع شيشه‌اي در مقابل وي نبود در حاليکه سياستمداران لبناني در گردهمايي هاي مردمي از اين حفاظ شيشه اي استفاده مي‌کنند. علاوه براين يک ليوان آب و جايي براي گذاشتن کاغذ و يادداشت روي تريبون بوده است.

اين منابع درباره روايت اسرائيلی درباره علت حمله نکردن به حسن نصرالله طي حضور علني اش در جمع مردم گفتند عذر اسرائيلي به مثابه عذر بدتر از گناه است. زماني که تل‌آويو در توجيه آن گفت حزب‌الله توانست روي دستگاه‌هاي الکترونيکي اسرائيل و رادارها هنگام سخنراني 18دقيقه‌اي‌اش پارازيت بيندازد .در حاليکه اسرائيل ادعا کرده است هواپيماهايش مي توانند طي 21 دقيقه آماده شوند ، به پرواز درايند و حمله کنند.

اين منابع گفتند اگر اين توجيهات درست باشد پس بدين معني است که حزب‌الله مي تواند از حيث الکترونيکي در هر جنگ احتمالي با اسرائيل پيروز شود و کاري کند جنگنده‌هاي اسرائيل يا با يکديگر برخورد کنند يا اينکه نتوانند از جاي خود برخيزند زيرا بدون رادار کور مي شوند. اين امر در دانش نظامي به معني مختل کردن و از کار انداختن مرکز فرماندهي و دادن مجال به حزب‌الله براي پايان بخشيدن به جنگ در نخستين روز آن است.

اين منابع افزودند اگر جنگنده هاي اسرائيل به 21 دقيقه زمان نياز دارند تا به ضاحيه جنوبي برسند پس چرا صداي غرش آن طي 18 دقيقه سخنراني نصرالله بر فراز صور يا صيدا شنيده نشد ؟ چرا تل آويو جنگنده‌هايش را در سيزدهم اين ماه زماني که 61 دقيقه نصرالله پشت تريبون قرار داشت به بالا سر وي نفرستاد؟

اين منابع گفتند اسرائيل نمي خواست به نصرالله حمله کند و اين امر چند علت داشت:

نخست آمريکا در صدد ورود به هيچ جنگي نيست يا از هيچ جنگ اسرائيلي حمايت نمي کند و اين امر به دلايل داخلي است و همچنين تمايل ندارد شاهد چرخيدن توپ آتشين در خاورميانه باشد.

دوم اينکه آمريکا در مذاکره با ايران بر سر برنامه هسته اي به مرحله پيشرفته اي رسيده است. بنابراين اگر چه اسرائيل اعلام کرد تمايل دارد نزديک شدن آمريکا و ايران به يکديگر را به شکست بکشاند اما خطر نمي‌کند و منطقه را به سوي جنگ نمي‌کشاند در حاليکه مي‌داند واشنگتن اين بار از اسرائيل حمايت نخواهد کرد.

سوم اينکه حزب‌الله براساس رفتارهاي تاکتيکي‌اش عمدتا به اسرائيل اين امکان را مي‌دهد تا ميزان آمادگي حزب‌الله را با وجود مشارکت در جنگ سوريه در عمل ملاحظه کند.

الراي نوشت: اين منابع درباره انگيزه‌هاي واقعي نصرالله براي حضور در جمع مردم گفتند رهبر حزب الله به گونه اي نشان داد که در درجه نخست به خطر اسرائيل اهميتي نمي‌دهد با اينکه اسرائيل تهديد کرد قصد کشتن وي را دارد. وي همچنين خواست به طرفداران و اطرافيانش بگويد با وجود تهديدهاي تکفيري‌ها من در ميان شما هستم. اين منابع بعيد ندانستند نصرالله با دو بار حضور پي‌درپي خواست به اطرافيانش و مقاومت براي مقابله با تهديدهاي تکفيري‌ها روحيه بدهد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: