دوشنبه 18 نوامبر 13 | 17:01

ابهام در سرنوشت پیمان امنیتی‌کابل و واشنگتن

مخالفت رئیس جمهور افغانستاننسبت به بازنگری در پیمان امنیتی با آمریکا امضای این پیمان را در بن بست و هاله‌ای از ابهام قرار داده است.


یک مقام ارشد دولت افغانستان و یک دیپلمات غربی اعلام کردند، حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان حاضر به بازنگری و تجدیدنظر در برخی مفاد اصلی و کلیدی این پیمان امنیتی نشده و این در حالی است که لویه جرگه طی روزهای آینده قصد دارد نظر نهایی خود را در خصوص پیمان امنیتی اعلام کند.

بر اساس این گزارش این مساله که آیا نیروهای خارجی قادر به تفتیش از خانه های مردم افغانستان خواهند بود دستیابی به توافق نهایی امنیتی بین کابل و واشنگتن را در بن بست قرار داده است.ماموریت نیروهای ناتو در افغانستان پس از سال 2014 میلادی به پایان خواهد رسید و در صورت عدم توافق امنیتی آمریکا و سایر کشورهای ناتو باید 75 هزار نیروی خود را از این کشور خارج کنند.

دو سال پیش نیز عدم توافق آمریکا و عراق بر سر پیمان امنیتی موجب شد تا نیروهای آمریکایی خاک عراق را ترک کنند. با گذشت 13 سال از اشغال نظامی افغانستان توسط نیروهای خارجی این کشور هنوز با ناامنی های زیادی روبرو است.آمریکا به شدت نگران این مساله است که با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در آوریل 2014 میلادی دستیابی به توافق امنیتی سخت تر شود.

یک مقام رسمی افغان تاکید کرد، آمریکایی ها می خواهند به هر نحو ممکن اجازه ورود به خانه های مردم افغانستان را داشته باشند ولی حامد کرزی به شدت با این مساله مخالف است.سفارت آمریکا در کابل حاضر به ارائه توضیح در این خصوص نشده است ولی یک دیپلمات آگاه غربی نیز بن بست در مذاکرات کابل و واشنگتن را تایید کرده است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: