سه‌شنبه 19 نوامبر 13 | 16:15
معاون وزیر صنعت:

انبارها پر از کالا است،خیال مذاکره‌کنندگان راحت

مدیر عامل شرکت بازرگانی از قطعی شدن واردات 3.6 میلیون تن گندم خبر داد و گفت: انبارهای کشور مملو از ۱۲ قلم کالای اساسی است و از این جهت به تیم مذاکره کننده ایران می‌گویم با خیال راحت مذاکره کنند.


عباس قبادی، در خصوص ذخایر کالاهای اساسی گفت: 12 قلم کالای اساسی که از جمله می‌توان به گندم، جو، ذرت، کنجاله، گوشت قرمز، مرغ، برنج، شکر، کره و شیر خشک اشاره کرد در شرایط بسیار مناسبی قرار دارد و در بسیاری از این 12 قلم مخازن ما از ذخایر پر است.

وی با تأکید بر اینکه معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی در ریاست جمهوری همکاری خوبی با این شرکت دارد، گفت: انتظار داریم بانک مرکزی هم تعامل بیشتری با شرکت بازرگانی دولتی در خصوص تأمین ذخایر کالاهای اساسی داشته باشد.

قبادی در پاسخ به این سؤال که از 7 میلیون تن واردات گندم چه میزان تاکنون وارد شده است، اظهار داشت: تاکنون 3.6 میلیون تن گندم خریداری کرده‌ایم که 2 میلیون تن آن وارد کشور شده است و این خریدها تا رسیدن به سقف 7 میلیون در صورت تأمین ارز توسط بانک مرکزی و تأمین ریال توسط معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ادامه خواهد داشت.

معاون وزیر صنعت در پاسخ به این سؤال که مشکلات تأمین نهاده‌های دامی و نهاده‌های مورد نیاز مرغداری‌ها حل شده است یا خیر؟ گفت: تأمین نهاده‌های دامی در شرایط مناسبی قرار دارد و در خصوص کنجاله و ذرت ذخایر شرکت بازرگانی دولتی ایران بالغ بر 3 ماه است.

وی افزود: ذخایر گوشت مرغ نیز فراتر از 5 هزار تن رسیده است و این ذخایر به صورت گردشی ادامه دارد و پیش‌بینی ما این است که تا ماه مبارک رمضان سال آینده هم در تأمین مرغ مشکلی نخواهیم داشت.

وی همچنین گفت: ذخایر گوشت قرمز نیز بیش از 1500 تن است که عمدتاً از محل تولید داخلی خریداری شده است.

معاون وزیر صنعت با تأکید بر اینکه، شرایط خوبی در ذخایر کالاهای اساسی حاکم است گفت: پر بودن انبارها از ذخایر کالاهای اساسی پشتوانه مناسبی برای حضور در مذاکرات است چرا که اگر وضعیت ذخایر کالاهای اساسی خوب باشد، مذاکره کنندگان می‌توانند قوی‌تر و محکم‌تر در مذاکرات حاضر شوند و این نوید را به مقامات سیاسی کشور می‌دهیم که به لحاظ تأمین کالا هیچ مشکلی در کشور وجود ندارد.

قبادی گفت: تعیین قیمت 1050 تومان برای خرید تضمینی گندم مناسب است و امیدواریم که در سال زراعی آینده خرید تضمینی گندم را به حد قابل قبولی برسانیم.

وی در خصوص تغییر قیمت نان گفت: دولت مصمم است تا قیمت نان تا پایان سال هیچ گونه افزایشی نداشته باشد، اما باید برای یارانه‌ای که در حال حاضر به گندم اختصاص می‌یابد تدبیر مناسب شود.

مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: قیمت تمام شده هر کیلوگرم گندم برای شرکت ما بالغ بر 900 تومان است اما به قیمت 465 تومان به کارخانجات آرد تحویل داده می‌شود لذا باید در بودجه سال آینده برای این موضوع فکر لازم را بکنیم تا مشکلی در این خصوص نداشته باشیم هر چند که آقای نوبخت در این زمینه همکاری خوبی با شرکت بازرگانی دولتی ایران دارد.

وی در واکنش به این سؤال که مردم انتظار ارزانی در کالاهای اساسی و به ویژه مواد پروتئینی دارند، اما قیمت مرغ در میانگین 6800 تومان مانده است گفت: به نظر ما با توجه به افزایش قیمت نهاد‌ه‌ها در بازار قیمت مرغ منطقی است، چرا که قیمت تمام شده آن در حدود 6500 تومان است.

وی افزود: وقتی همه کالاهای اساسی به جز گندم از ارز مبادله‌ای استفاده می‌کنند، باعث شفافیت در بازار شده و برخی رانت‌ها را از بین می‌برد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: