سه‌شنبه 19 نوامبر 13 | 17:05

پیام ویدئویی چند زبانه ظریف+فیلم

وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران با انتشار پیامی ویدئویی در صفحه توئیتر خود، اهداف ایران در پیگیری برنامه هسته‌ای را تشریح کرد و گفت هیچ قدرتی در جهان نمی‌تواند سرنوشت دیگران را تعیین کند.


«محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با انتشار پیامی ویدئویی در صفحه توئیتر خود، هدف ایران از پیشبرد برنامه هسته‌ای را تشریح کرد. در این پیام که به 5 زبان (فارسی، انگلیسی، ترکی، فرانسه و عربی) منتشر شده، آمده است:

«عزت چیست؟ احترام چیست؟ آیا باید برای این‌ها مذاکره کرد؟ آیا می‌توان روی آن‌ها قیمت گذاشت؟ تصور کنید شما نبایست کاری را که همه انجام می‌دهند، انجام دهید. کاری را که همه مجاز به انجام آن هستند. آیا شما کوتاه می‌آیید؟ یا بر موضع خود پافشاری می‌کنید؟ ما همه در اراده خود آزاد هستیم و توان تعیین سرنوشت خود را داریم. این به معنای لجبازی یا در نظر نگرفتن نقطه نظرات دیگران نیست. اراده آزاد در وجود همه ما است، در ذات ماست. این ماهیتِ مطالبات جمعی ما ایرانیان در قرن اخیر بوده است. ما پی در پی دست در دست یکدیگر نهاده‌ایم، تا در برابر استبداد بایستیم و برای آزادی اراده، احترام مطالبه کنیم.

[jwplayer mediaid=”244405″]

ایرانی‌ها تفاوتی با دیگر مردم این کره خاکی که از آن بهره‌مندیم، ندارند. ما نیز خواهان احترام به عزت خویش هستیم. برای ما ایرانی‌ها انرژی هسته‌ای پیوستن به یک باشگاه یا تهدیدآفرینی برای دیگران نیست. انرژی هسته‌ای یک جهش، یک حرکت به سوی تعیین سرنوشت خویش است، به جای اینکه به دیگران اجازه دهیم برای ما تصمیم بگیرند.

برای ما، انرژی هسته‌ای به معنای تامین آینده فرزندانمان است؛ برای ایجاد تنوع در اقتصادمان؛ برای جلوگیری از هدر رفتن نفتمان و پیرامون تولید انرژی پاک. این حرکتی است رو به جلو برای ملت ایران همانند دیگران، در یک عرصه نوین که با صلح، پیشرفت و کامیابی تعریف شده است.

حال اگر به شما بگویند که چنین انتخابی ندارید چه می‌کنید؟ آیا کوتاه می‌آیید؟ حقوق اعطاکردنی نیست. و چون اعطا نشده، پس مصادره نیز نخواهد شد. این به معنای رسیدن به بن‌بست نیست. راهی به جلو وجود دارد. مسیری سازنده در جهت تعیین سرنوشت خودمان، حرکتی به سوی پیشرفت، برای حفاظت از صلح. حرکتی رو به جلو. تنها انتخاب بین تسلیم یا رو در رو شدن نیست.

تابستان گذشته مردم ما تعامل سازنده را به وسیله صندوق‌های رأی انتخاب کردند و از این راه آن‌ها به دنیا یک فرصت تاریخی برای تغییر مسیر دادند. استفاده از این فرصت یگانه نیازمند یک موضع برابر و انتخاب یک مسیر بر پایه احترام متقابل و به رسمیت شناختن عزت همه انسان‌ها و بیش از آن به رسمیت شناختن این واقعیت است که هیچ قدرتی، هرچند مقتدر، نمی‌تواند سرنوشت دیگران را تعیین کند. این دیگر یک گزینه نیست. ما همه باید سرنوشت مشترکمان، چالش‌های مشترکمان و فرصت‌های مشترکمان را هوشیارانه درک کنیم. ما همچنین باید باور داشته باشیم که تحمیل، پایدار نیست و باور داشته باشیم که با هزینه دیگران نمی‌توان پیشرفت کرد و باور داشته باشیم که یا با همدیگر می‌بریم یا با همدیگر می‌بازیم. تعادل رمز موفقیت است.

گفت‌و‌گوی صادقانه و اعتماد واقعی همه منوط به موضع برابر، احترام متقابل و منافع مشترک است. و بیش از هر چیز، عزت برای همه. ما این را به مردم خود و به دنیا قول دادیم و همیشه به قول خود پایبندیم. مردم ایران مصمم به کاوش در این مسیر هستند. بیایید در پایان دادن به یک بحران غیرضروری و آغاز افق‌های جدید با هم همراه شویم. من «جواد ظریف» هستم. و این پیام مردم ایران است.»

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: