چهارشنبه 20 نوامبر 13 | 10:16

اقبال عماریون به نقد درون‌گفتاری

دبیر اجرایی چهارمین جشنواره مردمی فیلم «عمار» با اشاره به استقبال مردم از بخش «فیلم ما» از رویکرد فیلمسازان به نقد درون‌گفتمانی در فیلم‌های رسیده به این دوره از جشنواره خبر داد.


حامد بامروت‌نژادحامد بامروت‌نژاد با اشاره به فیلم‌های رسیده به دبیرخانه جشنواره مردمی فیلم «عمار» بیان کرد: در بخش مسابقه فیلم ۶۵۳ اثر، در بخش اقلام تبلیغی ۶۲ اثر و در بخش «فیلم ما» ۶۱ اثر تاکنون به دبیرخانه رسیده است.

وی ادامه داد: همچنان که می‌دانید هفتم مهرماه فراخوان ارسال آثار برای چهارمین دوره از جشنواره مردمی فیلم عمار اعلام شد و علاقمندان تاکنون فیلم‌های خود را به دبیرخانه این جشنواره ارسال کرده‌اند. بخش اقلام تبلیغی که دو دوره است در این جشنواره برگزار می‌شود، رقابت بین تیزر، پوس‌تر و عکس فیلم است و ضرورت آن این است که نشان دهد یک محصول برای رقابت به اقلام تبلیغی نیاز دارد.

دبیر اجرایی چهارمین جشنواره مردمی فیلم عمار با اشاره به حجم بالای آثار رسیده بیان کرد: بسیاری از آثار رسیده به جشنواره بعد از تعطیلات تاسوعا و عاشورای حسینی بود و به دلیل اینکه ارسال این آثار همچنان ادامه دارد، ممکن است پایان زمان‌بندی دریافت آثار که تا پایان آبان ماه بود توسط دبیرخانه جشنواره تمدید شود.

بامروت‌نژاد درباره موضوعاتی که بیشترین حجم آثار ارسالی را به خود اختصاص داده‌اند، بیان کرد: همانطور که قابل پیش بینی بود فیلم‌های رسیده بیشتر به تاریخ معاصر ایران، انقلاب و دفاع مقدس و اتفاقاتی که در این ۳۰ سال در جمهوری اسلامی ایران رخ داده است، پرداخته بودند. همچنین نقد درون گفتمانی نیز در این فیلم‌ها رشد قابل توجهی داشت. این رویکردی بود که از دوره دوم جشنواره عمار به موضوعات اضافه شد و تاکنون فیلم‌های زیادی با این مضمون به جشنواره رسیده است.

وی در ادامه در توضیح خود از فیلم‌هایی با موضوع و رویکرد نقد درون گفتمانی عنوان کرد: یکی از موضوعات مورد علاقه دبیرخانه عمار نقد درون گفتمانی بود. اینکه فیلمسازان متعهد علاوه بر نگاهی که به سینمای انقلاب دارند؛ معضلات جامعه و اشکالات و ناکارآمدی‌ها را نیز بیان کرده و نقش مصلحانه و عماری خود را در این فیلم‌ها ارائه دهند. به طور مثال «میراث آلبرتا» یکی از فیلم‌های جشنواره عمار بود که به نقد سیستم آموزشی پرداخته بود و یا مستند «آب شهر» مشکلات آب شهر ساری را طرح کرده بود.

دبیر اجرایی چهارمین جشنواره مردمی فیلم عمار در پایان خاطرنشان کرد: آثار این دوره از جشنواره از حیث تنوع و کیفیت نسبت به سال گذشته پیشرفت خوبی داشته‌اند، مخصوصا در بخش «فیلم ما» که امسال به جشنواره اضافه شد. این بخش برای مبتدیان و علاقمندان به فیلمسازی که امکانات حرفه‌ای برای ساخت فیلم نداشتند، شکل گرفت تا کسانیکه در زمینه ساخت فیلم استعداد دارند ولی امکانات خوبی ندارند بتوانند ایده‌های خود و سوژه‌های مورد نظر را اجرایی کنند.

چهارمین دوره جشنواره مردمی فیلم عمار از ۱۳ تا ۲۱ دی ماه برگزار خواهد شد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: