چهارشنبه 20 نوامبر 13 | 11:51
روزنامه انگلیسی ایندیپندنت:

آمریکا بدنبال توافق مونیخ جدید با ایران است

منابع خبری انگلیسی معتقدند در این مرحله از مذاکرات هسته‌ای، واشنگتن به دنبال به بن‌بست کشیده شدن گفت‌و‌گوها با تهران است تا پس از آن بتواند توافقی شبیه به توافق مونیخ ۱۹۳۸ را با تهران محقق سازد.


منابع انگلیسی بر این باورند، در دور جدید مذاکرات هسته ای ژنو که در هفته جاری برگزار خواهد شد، آمریکا بیشتر به دنبال رسیدن مذاکرات به یک بن بست است تا از این طریق ایران را به قبول توافقی دیگر ناگزیر سازد.
این نشریه انگلیسی در ادامه می نویسد: هم اکنون عربستان سعودی و اسرائیل دو مخالف سرسخت به نتیجه رسیدن مذاکرات 1+5 هسته ای با ایران هستند، کارشناسان انگلیسی در این خصوص معتقدند با توجه به این مساله که آمریکا از ریاض و تل آویو و نارضایتی آنها نگران است، تلاش خواهد کرد این مذاکرات را برای رعایت منافع سعودی ها و اسرائیلی ها به بن بست بکشاند تا پس از آن ایران را به تن دادن به توافق نامه‌ای شبیه به توافقنامه ” مونیخ ” ناگزیر سازد.

در کنفرانس توافق مونیخ سال 1938 غربی‌ها آخرین ‏عقب‌نشینی را در برابر هیتلر انجام دادند وهیتلر هم پیروزمندانه نقشه حمله به لهستان را به اجرا گذاشت وجنگ جهانی ‏دوم آغاز شد.

برخی دیگر از کارشناسان انگلیسی در این باره معتقدند: اگر مذاکرات هسته ای بین 1+5 به نتیجه نرسد، در این صورت آمریکا با تهران توافقی را به عمل خواهد آورد که از هم اکنون مفاد این توافق قابل پیش بینی خواهد بود.

این کارشناسان انگلیسی می افزایند: اگر چنین توافقی بین تهران و واشنگتن بخواهد محقق شود مفاد آن در برگیرنده توقف اکثر برنامه های هسته ای ایران از جمله غنی سازی اورانیوم خواهد بود، اما در مقابل کشورهای غربی هم متعهد خواهند شد بخش از تحریم ها که مبلغی در حدود 13 میلیارد دلار می شود را آزاد کنند، اما تحریم های بخش مالی و نفتی به قوت خود باقی خواهد ماند.

فرانسه هم در دور نخست از مذاکرات هسته ای خود در قالب گروه 1+5 با جمهوری اسلامی ایران از کشورهای غربی و امریکا خواسته بود تحریم ها را برضد ایران گسترش دهند.

این نشریه در ادامه مدعی شد: در آن مذاکرات ایران با متن جدید پیشنهادی مخالفت کرد، همین امر باعث به نتیجه نرسیدن مذاکرات شد، اما تمام مذاکرات با این وجود به هم نخورد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: