چهارشنبه 20 نوامبر 13 | 16:38

مردی که پرتره 100 شهید لبنانی را کشید

یک سال پس از درگذشت جهانبخش صادقی هنرمند معلول، مستند زندگی وی در قالب یک مونولوگ از زبان یک هنرجو خطاب به استادش در مستند «نقش جهان» که جمعه از شبکه دو پخش می‌شود، روایت خواهد شد.


محمد فلاخویی‌نژاد تهیه‌کننده و کارگردان «نقش جهان» درباره تولید این مستند گفت: سال گذشته برای ساخت مستندی از جهانبخش صادقی به بیمارستان شهدای تجریش رفتم که وی به علت نارسایی کلیه در آن بستری بود. آن شب تاسوعا وقتی پیش او رسیدم که فوت کرده بود.

وی افزود: این مستند داستان زندگی صادقی از بدو تولد تا روز فوت او است. او متولد یکی از روستاهای کرمان با نام گوغر است و خانواده فقیر و تهیدستی داشته است. این هنرمند در شب میلاد امام حسین (ع) در ۱۶ سالگی که به عنوان شاگرد در نانوایی کار می‌کرده، از نردبان بالا می‌رود تا سردر آنجا را آزین بندی کند، همزمان یک راننده تاکسی به او می‌زند و این اتفاق ۸۵ درصد معلولیت و قطع شدن نخاع وی تا پایان عمر را به دنبال دارد.

این مستندساز ادامه داد: صادقی پس از این به تهران می‌رود و در بهزیستی با دانشجویان هنری که به معلولان سر می‌زنند، آشنا و کم کم زندگی هنری او آغاز می‌شود. ما در این مستند خصوصیات اخلاقی وی را نشان داده‌ایم و ساختار مستند از زبان یک هنرجو است که ما فقط صدای سخن گفتن او با استاد را در قالب یک مونولوگ می‌شنویم. در این بین تصویر و کلام هنرمند فقید پخش می‌شود و مصاحبه‌هایی نیز با دوستان، شاگردان و خانواده او داشته‌ایم.

فلاخویی‌نژاد یادآور شد: این نکته در زندگی صادقی جالب است که وی در شب ولادت امام حسین (ع) معلول می‌شود و در شب شهادت او فوت می‌کند. در زندگی نیز علاقه زیادی به سیدالشهدا داشته است و ایام محرم به کرمان و سیرجان می‌رفته و خرج می‌داده است. دادن جهیزیه دختران و کار پیدا کردن برای پسر‌ها هم از دیگرهای کارهای خیر او است.

کارگردان «نقش جهان» با بیان اینکه در خارج از کشور صادقی را بیشتر از ایران می‌شناسند، اظهار کرد: وی در کشورهای عربی نمایشگاه‌های مختلفی برگزار کرده بود و حتی مقامی از عربستان از او خواسته بود با زندگی در آن کشور و نقاشی کردن برای آن‌ها، زندگی او و خانواده‌اش را تأمین کنند، اما صادقی نپذیرفته بود. او هرگز ازدواج نکرد و خواهر و برادرش از او مراقبت می‌کردند.

وی تأکید کرد: در مروری که بر زندگی این هنرمند در مستند ۴۵ دقیقه‌ایمان داشته‌ایم، به علاقه او به حزب الله لبنان نیز اشاره کرده‌ایم. او در لبنان نمایشگاه گذاشت و با سیدحسن نصرالله هم قرار ملاقات داشت. وی از ۱۱۰ شهید حزب الله لبنان نقاشی کشید و این تابلو‌ها را به خانواده شهدا هدیه کرد. با درگذشت صادقی پیکر او را به سیرجان بردند و دفن او با مراسم کلنگ زنی فرهنگسرای جهانبخش صادقی همزمان شد. قرار است در این فرهنگسرا آثار این هنرمند در قالب یک نمایشگاه دائمی نمایش داده شود و محفلی برای آموزش فرهنگ و هنر باشد.

IMG10111269

مجید گلزاریان تصویربردار و تدوینگر این مستند است، محبوبه کلانتری نگارش متن و تحقیق را برعهده داشته و فروغ انصاری نیز گوینده متن است.

«نقش جهان» تولید گروه مستند شبکه دو جمعه اول آذر ساعت ۱۹ از شبکه دو پخش می‌شود.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: