شنبه 23 نوامبر 13 | 11:05

نفت ۱۱۱ دلار شد

به دنبال افزایش تقاضا و پیشرفت کمتر از انتظار در مذاکرات هسته‌ای، قیمت جهانی نفت با افزایش ۴ دلاری طی دو روز گذشته مواجه شد و به ۱۱۱ دلار و ۵ سنت در پایان معاملات جمعه رسید.


با وجود این که ذخایر استراتژیک آمریکا افزایش یافته و مذاکرات هسته ای ایران پیشرفت داشته است قیمت نفت برنت دریای شمال در آخرین روز معاملات هفته گذشته نزدیک به یک دلار افزایش یافت. این نفت روز پنج شنبه نیز با نزدیک به 3 دلار افزایش قیمت مواجه شده بود.

هر بشکه نفت برنت دریای شمال در روز جمعه با 97 سنت افزایش قیمت مواجه شد و در برابر 111.05 دلار معامله شد. اما قیمت نفت وست تگزاس اینترمدییت آمریکا همزمان با افزایش میزان تولید نفت در آمریکا و بالا رفتن میزان ذخایر این کشور 60 سنت کاهش یافت و به 94.84 دلار در هر بشکه رسید.

به گزارش بلومبرگ پیشرفت محدود و کمتر از انتظار در مذاکرات هسته ای ایران علت اصلی افزایش قیمت نفت برنت به بالاترین رقم در 6 هفته گذشته بوده است. دستیابی به هرگونه توافق می تواند منجر به کاهش تحریم ها و افزایش عرضه نفت ایران به بازار شود.

برخی منابع از احتمال موافقت آمریکا با کاهش فشارها به مشتریان نفت ایران برای کاستن از سطح واردات نفت از ایران خبر داده اند که این به معنای کاهش سطح تحریم نفتی ایران و عرضه نفت بیشتر به بازار است.

افزایش تقاضا و رشد قیمت بنزین در آمریکا و مشاهده علائمی از ادامه تقویت اقتصادی آمریکا از دیگر دلایل رشد قیمت نفت طی روزهای اخیر بوده است.

جان کیلداف تحلیلگر بازار نفت اظهار داشت: «ما در آمریکا شاهد افزایش عرضه نفت بوده ایم.» وی ادامه داد: «نفت وست تگزاس اینترمدییت تحت فشار قرار دارد. بازار در مورد به نتیجه رسیدن مذاکرات با ایران تردید زیادی دارد و این به صورت نامتناسبی به افزایش قیمت نفت برنت کمک می کند.»

شکاف قیمت بین نفت برنت و نفت خام آمریکا برای سومین روز متوالی افزایش یافت و به بیش از 16 دلار رسیده که بیشترین فاصله قیمت از روز 14 مارس تاکنون است این شکاف قیمت در طی دو هفته گذشته 5 دلار و 69 سنت افزایش یافته است.

برچسب‌ها: ،

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: