شنبه 23 نوامبر 13 | 15:33

نهضت لغو قوانین اسلام هراسانه شکل گرفت

همزمان با برگزاری کنفرانس «اسلام هراسی سلاح سرگرمی جمعی: مشاهدات جامعه شناسانه و راه حل‌ها» در پاریس، نهضت لغو قوانین اسلام هراسانه آغاز به کار کرد.


کنفرانس «اسلام هراسی سلاح سرگرمی جمعی: مشاهدات جامعه شناسانه و راه حل‌ها» عنوان کنفرانسی بود که به دعوت انجمن «هماهنگی علیه نژاد پرستی و اسلام هراسی در فرانسه» CRI در شهرک سن دنی، حومه پاریس برگزار شد.

نهضت لغو قوانین اسلام هراسانه در پاریس شکل گرفت

در این کنفرانس سه جامعه‌شناس و سه فعال سیاسی – اجتماعی مسلمان به ایراد سخنرانی پرداختند، مباحث این کنفرانس در سه قسمت برنامه‌ریزی شده بود و در هر قسمت یک جامعه شناس و یک فعال سیاسی – اجتماعی مسلمان مسئله اسلام هراسی و ابعاد مختلف آن را در جامعه فرانسه مورد بحث و بررسی قرار دادند.

بر اساس این گزارش، در این کنفرانس نهضت جدیدی تحت عنوان «نهضت لغو قوانین اسلام هراسانه» (Abrogation des Lois Islamophobes (ALI معرفی شد و به همین منظور همه کسانی که به حقوق بشر و آزادی‌های بنیادین انسانی اعتقاد دارند، می‌توانند در این نهضت مشارکت کرده و خواهان لغو همه قوانینی شوند که به نوعی مسلمانان را تحت فشارهای سیاسی و اجتماعی قرار می دهند.

مراوده علمی هانری کربن با علامه طباطبایی/معرفی اسلام شیعی توسط هانری کربن در اروپا

همچنین اخوان کاظمی رایزن فرهنگی ایران در پاریس با پروفسور علیرضا عرفه شیعه‌شناس برجسته فرانسوی که همکار و شاگرد هانری کربن است، دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار، عرفه به ذکر خاطرات خود از همکاری و تلمذ در محضر هانری کربن پرداخت و به ویژه بر حالات معنوی وی و شیفتگی همراه با تحسین این محقق مشهور فرانسوی نسبت به اسلام شیعی تأکید کرد.

عرفه در خصوص خدمات هانری کربن بیان داشت: وی نقش بسیار برجسته‌ای در شناساندن اسلام شیعی به جامعه فرانسه و اروپا ایفا کرده و به خصوص در زدودن چهره ناموجهی که از شیعه در اذهان اروپاییان ایجاد شده بود، تأثیر غیرقابل انکاری ایفا کرده است و به همین منظور پیشنهاد خود در زمینه برگزاری یک آیین نکوداشت رسمی از هانری کربن توسط رایزنی فرهنگی ایران در پاریس را مطرح کرد.

در ادامه اخوان کاظمی نیز در این دیدار ضمن تشکر از حضور دکتر عرفه در رایزنی فرهنگی کشورمان در پاریس و با اشاره به مراودات فکری و علمی هانری کربن با علامه طباطبایی در ایران، بر تأثیر معرفی عالمانه اسلام شیعی بر اذهان محققین غربی اشاره کرد و همچنین آمادگی رایزنی فرهنگی را برای برگزاری مراسم بزرگداشت هانری کربن به خصوص با همکاری انجمنی که در فرانسه تحت عنوان «انجمن دوستداران هانری کربن» به نشر افکار وی می‌پردازد، اعلام کرد.

دو طرف همچنین در خصوص ترجمه و تفسیر نهج البلاغه به زبان فرانسه که از چند سال پیش توسط عرفه آغاز شده است، به گفت‌وگو و تبادل نظر پرداختند.

عرفه از جمله اسلام شناسان و اساتید دانشگاه سوربن هست، در حال حاضر بازنشسته شده است، وی سال‌های طولانی همکار و شاگرد هانری کربن بوده و در مرکز ملی پژوهش‌های علمی فرانسه CNRS به تحقیق و پژوهش اشتغال داشته و اکنون به کار ترجمه و تفسیر نهج‌البلاغه به زبان فرانسه مشغول هست.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: