شنبه 23 نوامبر 13 | 16:31

تداوم ارائه یارانه‌ها باعث تحریص مردم می‌شود!

معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با بیان اینکه پرداخت یارانه‌ها به مردم میراث گذشته است، اظهار داشت: تداوم ارائه یارانه ها باعث تحریص مردم خواهد شد.


پس از انتقادات بسیار شدید بیژن زنگنه، وزیر نفت از ساز و کار فعلی پرداخت یارانه های نقدی در اواخر مهرماه و انتقادات اخیر منصور معظمی، معاون برنامه ریزی و نظارت بر منابع هیدروکربوری وزارت نفت از این موضوع و اعلام این نکته توسط ایشان که عمل به تکالیف قانونی وزارت نفت در زمینه پرداخت یارانه ها به معنای اجرایی نشدن پروژه های کلیدی صنعت نفت در بخش های مختلف بوده است، این بار عباس کاظمی، معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی به انتقاد از این موضوع پرداخت.

به گزارش خبرگزاری شانا، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران در همایش سراسری مدیران و معاونان مالی و اداری مناطق شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران گفت: تداوم پرداخت یارانه ها به روش کنونی باعث از بین رفتن منابع مالی مورد نیاز برای توسعه زیرساخت های کشور می شود.

کاظمی افزود: از سال ١٣۵١ و با تبدیل نفت یک و نیم دلاری به ١٠ دلار ارائه یارانه به مردم آغاز شد و پولی که می بایست صرف انجام اقدامات زیرساختی می شد به این طریق از بین رفت.

معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با بیان اینکه پرداخت یارانه‌ها به مردم میراث گذشته است، اظهار داشت: تداوم ارائه یارانه ها باعث تحریص مردم خواهد شد.

کاظمی با بیان این که سوء مدیریت در سال های اخیر باعث شده تا در تامین منابع مالی با مشکلات مختلف روبرو باشیم اظهار کرد: تحریم های ظالمانه از یک سو و مشکلات مدیریت از سوی دیگر باعث کاهش درآمدهای نفتی در کشور شده است.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران تصریح کرد: قیمت انرژی در کشور باید منطقی باشد تا مصرف کننده به صرفه جویی روی آورده و پولی که باقی می ماند صرف زیرساخت های کشور شود.

وی با بیان این که تا پایان برنامه توسعه پنج ساله مجموع مصرف سوخت از ١۶۶ میلیون لیتر به ٢٢۵ میلیون لیتر خواهد رسید اظهار کرد: این اندازه مصرف از سوی مردم به رغم وجود گاز و برخی انرژی های تجدیدپذیر است که اصلا منطقی به نظر نمی رسد.

هرچند عبارت تند و غیرمودبانه استفاده شده توسط معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی درباره پرداخت یارانه نقدی به مردم (تداوم ارائه یارانه ها باعث تحریص مردم خواهد شد.)، چند ساعت بعد از انتشار از خروجی خبرگزاری شانا حذف شد ولی این سوال توسط برخی از کارشناسان مطرح می شود که چرا وزارت نفت از عمل به تکلیف قانونی خود (تامین بخش اعظم منابع درآمدی اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها) ناراضی بوده و به انتقادات رسانه ای از این موضوع می پردازد، آیا وزارت نفت مستنداتی برای القای این موضوع که عمل به قانون هدفمند کردن یارانه ها توسط این وزارتخانه، دلیل اصلی یا یکی از مهمترین دلایل مشکلات مالی صنعت نفت در سال جاری است، دارد؟ و اگر اینچنین است، چرا از طریق دولت نسبت به اصلاح این قانون اقدام نکرده و لایحه ای به مجلس شورای اسلامی ارائه نمی کنند؟

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: