یکشنبه 24 نوامبر 13 | 06:35

مخترع وب: جاسوسی اطلاعات بدتر از سانسور

کاری که به گفته برنرزلی سازمان‌هایی مانند آژانس امنیت ملی امریکا و سرویس جاسوسی انگلیس انجام داده‌اند، باعث بروز پرانویا در بین شهروندان شده و ادعای غرب آزاد را به چالش کشانده است. مسدود کردن اینترنت توسط چینی‌ها، خاموش کردن آن علیه جوانان مصری در مجموعه بحث سانسور است ولی آنچه در غرب اتفاق افتاده خودسانسوری است که در نتیجه جاسوسی حکومت‌ها بوجود می‌آید.


تیم برنرز لیبرنرزلی در افتتاحیه وب ایندکس 2013 گفت: جاسوسی اطلاعات توسط حکومت‌ها آزادی وب را تحت تاثیر قرار داده و آسیبی که جاسوسی روی جامعه می‌زند به مراتب بدتر و بیشتر از سانسور اطلاعات است.

به گفته مخترع وب، در حالی که کشوری مانند چین مشغول سانسور اطلاعات علیه شهروندان خود است، امریکا و انگلیس بوسیله سرویس‌های اطلاعاتی خود علیه شهروندان خود و دیگران دست به جاسوسی زده که در نتیجه باعث خودسانسوری شهروندان می‌شود که این موضوع بدتر از سانسور در چین خواهد بود.

کاری که به گفته برنرزلی سازمان‌هایی مانند آژانس امنیت ملی امریکا و سرویس جاسوسی انگلیس انجام داده‌اند، باعث بروز پرانویا در بین شهروندان شده و ادعای غرب آزاد را به چالش کشانده است.

مسدود کردن اینترنت توسط چینی‌ها، خاموش کردن آن علیه جوانان مصری در مجموعه بحث سانسور است ولی آنچه در غرب اتفاق افتاده خودسانسوری است که در نتیجه جاسوسی حکومت‌ها بوجود می‌آید.

در آنچه به‌نام رنک کشورها در آزادی وب تعریف شده امریکا و انگلیس و برخی کشورهای غربی رتبه‌شان تنزل پیدا کرده است.

در وب ایندکس 2013 چهار دسته‌بندی وجود دارد که کشورها بر اساس آن طبقه‌بندی می‌شوند و کشورهایی مانند امریکا به رتبه چهارم و انگلیس به رتبه سوم و استرالیا به رتبه یازدهم تنزل پیدا کرده‌اند.

چهار دسته بندی شامل جهانی بودن دسترسی به اینترنت، آزادی اطلاعات در نهایت آرامش و امنیت، بیان نظرات آزادانه آنلاین توانمندسازی به استفاده از محیط وب برای ترویج تغییرات مثبت است که وب ایندکس بر اساس ان به 81 کشور رتبه داده و آنها را دسته بندی کرده است. ایندکس ترکیبی نیز مجموع 4 شاخصی است که تعریف شده است.

وی در پایان سخنرانی خود گفت: با تمام این اوصاف خوش‌بین هستم و فکر می‌کنم در نهایت مردم خواهند برد و این جاسوسی‌ها علیه شهروندان به پایان خواهد رسید.

برای دیدن عکس در ابعاد بزرگتر روی آن کلیک کنید:

جاسوسی در اینترنت

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: