یکشنبه 24 نوامبر 13 | 10:20

دلار در حال احتضار است

یک اقتصاددان امریکایی در تحلیل خود، نقش دلار امریکا به عنوان یک ارز پشتیبان را رو به زوال و قلدری مالی این کشور را رو به پایان دانسته است.


دکتر پل کریگ رابرتس Paul Craig Roberts ، ستون‌نویس و سردبیر سابق «وال استریت ژورنال» (The Wall Street Journal) و «بیزینس ویک» (Business Week) در تحلیل خود برای وب‌سایت شبکه پرس تی‌وی نوشت: «نقش دلار به عنوان ارز پشتیبان رو به پایان است؛ امری که از پایان امپریالیسم مالی و قلدری مالی امریکا حکایت دارد.»

کریگ رابرتس خاطر نشان کرد، احتزار فزاینده دلار از سوی بسیاری از کشورها برای مهار عدم موازنه تجاری، طرح چین برای کاهش بیشتر ارزش دلار و توجه آن به استفاده از یوآن در قرارداد آتیه (فیوچرز) نرخ نفت در «بورس آتیه شانگهای» نشان‌دهنده سطح تنزل موقعیت دلار به عنوان ارز پشتیبان است.

این اقتصاددان امریکایی می‌افزاید: «ضربه به دلار، افزون بر ضربات ناشی از برون‌مرز-سپاریِ شغل‌ها و شرط‌بندی‌های فاش‌شده در کازینو قمار، شکل‌گرفته از مقررات‌زدایی مالی، مبین آن است که اقتصاد امریکا رو به پایان است.»

«بانک خلق چین» (The People’s Bank of China) روز چهارشنبه (۲۰ نوامبر ۲۰۱۳، ۲۹ آبان) اعلام کرد، این کشور دیگر از روند افزایش ذخایر ارزی خارجی خود سودی کسب نمی‌کند.

ژو شیائوچوان Zhou Xiaochuan در مقاله خود در توضیح اصلاحات اخیر مطرح دولت چین نوشته است، مقامات مالی «به طور اساسی» به مداخله معمول در بازار ارز پایان خواهند داد و دامنه تجارت و مبادلات روزانه یوآن را وسعت خواهند بخشید.

کریگ رابرتس در تحلیل خود نوشت: «هم‌زمان با ورود دلار به حالت احتضار، بانک نابسامان مرکزی امریکا (فدرال ریزرو) و جانیان وال استریت پیش‌فروش طلا در بازارهای کاغذی را افزایش خواهند داد و باقیمانده طلای غرب را به دستان آسیا هدایت خواهند کرد.»

برچسب‌ها: ، ،

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: