یکشنبه 24 نوامبر 13 | 11:37

تحریم صادرات محصولات پتروشیمی لغو شد

بر اساس سند توافق مذاکرات هسته ای ایران و گروه 1+5 پس از چهار روز مذاکرات فشرده در ژنو سوئیس، لغو تحریم فروش محصولات پتروشیمی از جمله دستاوردهای این توافقنامه برای صنعت نفت جمهوری اسلامی ایران به شمار می آید.


جمهوری اسلامی ایران و گروه 5+1 در دور سوم مذاکرات ژنو (آمریکا، انگلیس، آلمان، فرانسه، روسیه و چین ) پس از چهار روز مذاکرات فشرده اواخر شب گذشته به وقت محلی بر سندی توافق کردند.

بر اساس سند این توافقنامه، گروه 1+5 بعضی از تحریم‌های مربوط به صادرات پتروشیمی ایران، طلا و فلزات گرانبها، بخش خودروسازی ایران را متوقف می کند و احتمال می رود حدود پنج میلیارد و 100 میلیون دلار درآمد نصیب جمهوری اسلامی ایران کند.

همچنین بر اساس این توافق صادارت نفت ایران در سطح کنونی باقی می ماند و همچنین چهار میلیارد و 200 میلیون دلار از پول فروش این محموله های نفتی به صورت اقساط به ایران انتقال داده می شود.

بر اساس این توافقنامه، در 6 ماه آینده فروش نفت خام ایران به دلیل باقی ماندن تحریم ها افزایش نخواهد داشت. باقی ماندن تحریم‌های فروش نفت در یک دوره‌ شش ماهه سبب از دست رفتن حدود 30 میلیارد دلار درآمد ایران می‌شود.(حدود ماهانه پنج میلیارد دلار).

بر اساس گزارش شبکه اطلاع رسانی نفت و انرژی، بر اساس این توافق در حالی که جمهوری اسلامی ایران اجازه‌ دسترسی به چهار میلیارد و 200 میلیون دلار از درآمدهای نفتی خود را خواهد داشت که حدود 15 میلیارد دلار از درآمدهایش در طول شش ماه آتی به حساب‌های مسدود شده‌اش در خارج از کشور واریز خواهد شد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: