یکشنبه 24 نوامبر 13 | 12:06

ناجا: خودروسازان امیدی به لابی‌ با پلیس ندارند

فرمانده نیروی انتظامی گفت: خودروسازان نسبت به لابی‌گری با ناجا امیدی ندارند چرا که ناجا تنها براساس قانون به وظایف خود عمل خواهد کرد.


سردار اسماعیل احمدی مقدم با اشاره به آغاز طرح زمستانی اظهار داشت: گرچه امسال بارندگی پاییزی با کمی تاخیر آغاز شد اما زمستان با توجه به پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی، نزولات جوی بسیاری را به همراه خود خواهد داشت لذا همکاران ما در سازمانهای راهداری، هلال احمر، اورژانس و پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا نشست خوبی را در قالب یک طرح مشترک برگزار کردند که این اشتراک قطعا باعث هم‌افزایی نیروی این دستگاه‌ها در اجرای این طرح می‌شود.

وی اجرای این طرح در سال جاری را علمی‌تر از سال گذشته دانست و افزود: امسال با بهره‌گیری از سامانه اطلاعاتی که تجربیات گذشته را ثبت کرده بسیج بهتری داشته‌ایم و تخصیص امکانات ما در این طرح علمی‌تر از گذشته خواهد بود.

احمدی مقدم ادامه داد: ما در سال جاری به غیر از دو ماه در سایر ماه‌های سال شاهد کاهش سوانح و کشته‌شدگان و سوانح جاده‌ای بودیم لذا امیدواریم امسال بتوانیم رکورد جدیدی را در این زمینه ثبت نماییم.

وی در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران مبنی بر لابی‌گری برخی از خودروسازان که در مناظره اخیر به آن اشاره شده بود گفت: خودروسازان نسبت به لابیگری با ناجا امیدی ندارند چرا که ناجا تنها براساس قانون به وظایف خود عمل خواهد کرد.

احمدی مقدم ضمن تایید ضمنی نسبت به لابیگری خودروسازان در تمدید مهلت خود تاکید کرد: خودروسازان از ظرفیت‌های دیگری همچون برخی قوانین و کمیسیون‌های دولتی استفاده می‌کنند تا مهلت‌های داده شده به خود را تمدید کنند. ولی به هر حال ما مخالفیم و علی‌رغم میل باطنی خود مجبور به همکاری با دستگاه‌های مرتبط هستیم.

وی نصب کیسه هوا و ترمز ضد قفل را از جمله مواردی دانست که برخی خودروسازان به دنبال مهلت گرفتن نسبت به نصب آنها هستند و در عین حال با اشاره با توافقات اخیر در ژنو افزود: امیدواریم که اتفاقاتی که اخیرا در ژنو رخ داد بهانه‌ای برای خودروسازان باقی نماند و خودروسازان خودروهای با کیفیت‌تری را تولید نمایند.

احمدی‌مقدم در واکنش به سوال یکی از خبرنگاران نسبت به وظیفه پلیس در رابطه با جمع‌آوری برخی خودروهای اسقاطی رها شده در خیابان گفت: ما باید نسبت به این مسئله فکر بکنیم ولی تاخیر در اسقاط خودروها به دلیل جابه‌جایی دولت می‌تواند یکی از عوامل رها شدن برخی خودروهای اسقاطی در خیابانها باشد.

وی با اعلام خبر کاهش 80 درصدی عملکرد اسقاط خودرو در سال جدید نسبت به سال گذشته تاکید کرد: با برطرف شدن مشکل اسقاط خودروها مسئله رها شدن برخی خودروهای اسقاط در خیابانها نیز به خودی خود حل خواهد شد.

احمدی‌مقدم در پایان با اشاره به عدم دارا بودن استاندارد یورو2 برخی خودروها و واکنش پلیس نسبت به عدم شماره‌گذاری این خودروها خاطرنشان کرد: نسبت به این موارد سازمان محیط زیست باید به صورت مصداقی خودروسازان را معرفی کند و اینگونه نیست که یک خودروساز به تنهایی بتواند نسبت به عدم استانداردسازی در تولیدات خود تصمیم‌گیری نماید. لذا در برخی موارد طبق توافقات انجام گرفته با این تولید کنندگان و برخی از دستگاه‌ها مهلت‌هایی برای رسیدن به استانداردهای لازم به آنها ارائه شده است. لذا پیگیری این مسئله نیازمند اطلاعات دقیق‌تری است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: