یکشنبه 24 نوامبر 13 | 12:19
رسایی در اخطار قانون اساسی: اظهار نظرها متناقض است

توافق هسته‌ای باید به تصویب مجلس برسد

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: اگر توافق هسته‌ای ژنو درست باشد، ما می‌خواهیم که به دولت کمک کنیم، اما این توافقات باید به تصویب نمایندگان مجلس برسد.


139205291749297111020533حجت‌الاسلام حمید رسایی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در اخطار قانون اساسی در جلسه علنی امروز مجلس در سخنانی گفت: من تعجب می‌کنم کجای آیین‌نامه مجلس آمده که اگر نماینده‌ای اخطار و یا تذکر دارد، باید از قبل بیاید بالا پیش هیئت رئیسه و به شما بگوید.

وی افزود: آقای ابوترابی شما همین الان به آقای دستغیب پاسخ دادید، اما ما نمی دانیم اصلا حرف وی چه بود. اداره جلسه اینگونه نیست.

نماینده مردم تهران در همین زمینه افزود: بنده در مورد 2 بند در جریان بررسی طرح عضویت و لغو عضویت نمایندگان در شوراهای عالی و مجامع اخطار داشتم، اما الان این بحث رای‌گیری و تمام شد.

رسایی در بخش دیگری از سخنانش افزود:‌ امروز در صحن علنی در مورد نظارت مجلس صحبت کردیم و می‌خواستیم بحث کنیم که آیا می‌توانیم برای موضوعی مانند حوادث غیرمترقبه ناظر باشیم یا نه؟

وی در ادامه سخنانش به توافقات هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران با اعضای 1+5 اشاره کرد و گفت: بر اساس اصل 125 قانون اساسی، امضای عهدنامه‌ها، موافقت‌نامه‌ها و قراردادهای دولت جمهوری اسلامی ایران با سایر دولتها و امضای مربوط به اتحادیه‌های بین‌المللی پس از تصویب مجلس باید با هماهنگی رئیس‌جمهور و نماینده قانونی او باشد.

نماینده مردم تهران تصریح کرد: اصل 77 قانون اساسی به همین موضوع تاکید دارد.

رسایی خطاب به ابوترابی‌‌‌فرد که ریاست جلسه را به بر عهده داشت گفت: سوال این است که توافقنامه‌ای صورت گرفته و وزیرامورخارجه یک چیز می‌گوید، رئیس‌جمهور آمریکا چیز دیگر، تلویزیون و اخبار 8 صبح امروز نیز چیز دیگری می‌گویند که اینها ضد و نقیض است.

 وی تاکید کرد: بر اساس فرمایش رهبر انقلاب هیئت رئیسه مجلس موظف است وقتی نماینده‌ای مخالفت می‌کند و مدام می‌گوید 2-2، چون شأن مجلس را رعایت نمی‌کند هیئت رئیسه می‌بایست نام او را اعلام کند، اما چون این افراد هماهنگ هستند، هیئت رئیسه از بکاربردن نام این نمایندگان خودداری می‌کند.

نماینده مردم تهران تصریح کرد: ما نمی‌دانیم که آقای ابوترابی در ابتدای جلسه امروز چه موضوعی را تبریک گفت و چه توافقی صورت گرفته است.

رسایی در همین زمینه افزود: بر اساس اصول 77 و 125 قانون اساسی اگر این توافق درست باشد، ما هم اطمینان داریم و می‌خواهیم که به دولت کمک کنیم، اما توافق ژنو باید به تصویب مجلس برسد.

وی در ادامه سخنانش به فرمایشات رهبر معظم انقلاب در جمع بسیجیان اشاره کرد و افزود: رهبر معظم انقلاب اسلامی در جمع بسیجیان فرمودند که “من در جزئیات دخالت نمی‌کنم” که این به معنای کمک به دولت است.

نماینده مردم تهران در ادامه اظهار داشت: ما می‌گوییم اگر دولت مشکل خلأ قانونی دارد، مجلس منطقی است و اگر اقدام دولت منطقی بود، مجلس نیز آن را تصویب می‌کند. اما قانون اساسی نیز باید رعایت شود.

رسایی ادامه داد: براساس اصل 121 قانون اساسی رئیس‌جمهور سوگند یاد کرده که پاسدار این قانون باشد. مطلع شدیم که قرار است رئیس‌جمهور نشست خبری داشته باشد، خبرنگاران از او سوال کنند که آیا طبق اصول ذکرشده موافقت باید به تصویب مجلس برسد یا خیر؟

وی در پایان خاطرنشان کرد: ما حتی از توافقات خبر نداریم، البته شاید هم خبر داشته باشیم. ما هم تشکر می‌کنیم، اما در مورد این بحث می‌کنیم که یک نماینده در حوادث مترقبه ناظر داشته باشد یا نه؟!

حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد که ریاست جلسه علنی امروز مجلس را بر عهده داشت در پاسخ به اخطار حمید رسایی، گفت: بحث‌های مرتبط با موضوع هسته‌ای از مسائل مهم کشور است که نظام در مورد آن تصمیم‌گیری می‌کند، اما قطعا نظر نمایندگان مجلس همیشه مدنظر بوده و خواهد بود.

وی افزود: سیر حرکت ما در طول سالهای گذشته در دفاع از منافع ملی و حمایت مجلس نیز در این چارچوب بوده و خواهد بود.

نایب رئیس مجلس خاطرنشان کرد: آنچه که مصالح ملی و نظام است در چارچوب نظر نمایندگان رعایت می‌شود که در این زمینه تردیدی نداریم.

 1. مسعود
  24 نوامبر 2013

  بیچاره وکلا داد زدند آقا از این دوست های ما بخواهید به ما این قدر تحمیل نکنند، ما را نفروشید، ما را به صورت مستعمره در نیاورید، کی گوش داد به اینها. از پیمان وین یک ماده را اصلا ذکر نکرده اند، ماده 32 ذکر نشده است، من نمی دانم آن ماده چه است، من که نمی دانم رئیس مجلس هم نمی داند، وکلا هم نمی دانند، نمی دانند که قبول کردند طرح را. طرح را قبول کردند، طرح را امضا کردند، تصویب کردند اما عده ای اقرار کردند که ما اصلا نمی دانیم چیست. (آنها هم لابد امضا نکرده باشند) آن عده دیگر بدتر از آنها بودند، یک عده جهالند اینها.

  (سخنرانی امام خمینی در سال 43 در مورد کاپیتولاسیون)

 2. محمد
  31 ژانویه 2014

  باراک جان سلام ، حال همه خوب است آنجا!؟ میشل جان چطوره؟ اینجا بچه ها خبرتان را می گیرند و سلام گرمشان را می رسانند و سخت مشتاق دیدار هستند. راستی از کنگره چه خبر؟ به بچه های کنگره سلام برسان و به آن ها بگو با خیال راحت تحریم های جدید وضع کنند. آخر توافق بین ما و شما ربطی به کنگره ندارد که آن ها را آزرده خاطر می کنید !؟ افراطیون می گویند تحریم های جدید برخلاف روح توافقنامه است; ولی من به آن ها گفته ام که کدخدای ما به روح معتقد نمی باشد. شما به کدخدایی خودت بی ادبی آن ها را ببخش. با بچه ها قرار گذاشته ایم هر که با توافق مخالفت کند، کلشان را در رسانه هایمان بخوابانیم. به چاکر شما استاد آلفرد جانسون هم سپرده ایم به خوبی دیدگاه های شما را تئوریزه کند. هر چه قدر تاکید می کنیم که پیام ۱۴ ژوئن را درک کنید، درک نمی کنند!؟ از حق نگذریم این پیام برایمان خیلی کاربرد دارد.

  به امید خدا بچه ها در بخش های مختلف اعم از خاطره گویی و غیره فعال هستند تا ان شاءالله هر چه سریعتر این فراق به پایان برسد. به فابیوس جان به بچه های پژو بسپار خودروها را بدون قالپاق بفرستند ایران; قصد داریم دانشمندان هسته ای را در این صنعت به کار بگیریم تا به خودکفایی برسیم. چه فرقی دارد، کار هر دو چرخیدن است دیگر.

  باراک جان، همین دیشب بود که روح توافق به خوابم آمد و چشم در چشم به من گفت که غنی سازی بی غنی سازی. باراک جان، اگر دست ما بود، می دادیم با بولدوزر بیافتند به جانش و به جای تحمیل هزینه به اقتصاد کشور یک کارخانه آب معدنی ساخته و آب غیرسنگین به کشورهای حوزه خلیج فارس صادر کنند. آخر آب سنگین به چه درد می خورد !؟ حیف نیست آب به این سبکی سنگین شود ؟ به جایش آب معدنی غنی کنند تا مردم آب سالم بنوشند آن وقت هم خدا راضی ست و هم کدخدا و هم نوکر کدخدا.

  باراک جان، امیدوارم قسط های مارا به موقع پرداخت کنی و تعطیلات آخر هفته مردم را زهرمار نکنی.انصافا این پول خوردن دارد. امید است که تا صد سال آینده بتوانیم اعتماد شما را جلب نموده و به شما ثابت نمائیم قصد ساخت بمب اتمی نداریم در عوض شما هم مردانگی کنید گزینه های روی میز را به زیر میز منتقل نمائید. ان شاءالله هر چه زودتر بحران اتمی ما برطرف شود تا روابط مان همچون زمانی که ایران فناوری هسته ای نداشت، گرم و صمیمی گردد و همه خوش و خرم و شاد و بشکن زنان در کنار هم زندگی کنیم.

  امید است در آینده نزدیک سوءتفاهمات بسیار کوچک میان دو کشور اعم از مسئله اسرائیل و وجود حزب الله و سوریه و مسئله حقوق بشر برطرف شود و وجود با برکت آمریکا در ایران همچون عراق و افغانستان و پاکستان موجبات آبادانی اقلیم ما را فراهم آورد و روابط دوکشور آنقدر نزدیک باشد که بتوانیم در اوقات فراغت در حیاط کاخ سفید گل کوچیک بازی نمائیم و عزت را به پاسپورتمان برگردانیم. بی تردید، با نگاهی به چالش های پیش رو، انتظار می رود روند تحقق آرمان های برد برد برای دو طرف با توجه به فضای گفتگوهای سازنده ی تنش زدای تعاملی تمدن ساز تعیین کننده مناسبات فرامنطقه ای به سمتی پیش برود که تداعی بخش تجربه شیرین هسته ای درسال ۸۲ و ۸۳ باشد.

  دوستدار شما

  امید مدبر اعتدال آبادی

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: