یکشنبه 24 نوامبر 13 | 15:28

از صداقت انقلابی تا دیپلماسی هسته‌ای

محمدصادق کوشکی

در این توافق نامه آمده است که ایران می پذیرد غنی سازی 20 درصد را متوقف و ذخایر غنی سازی شده خود در حد 20 درصد را خنثی کند! آن هم ظرف شش ماه! فعالیت هسته ای در اراک را متوقف و دست بازرسان را برای بازرسی از تمامی تاسیسات هسته ای خود بازگذارد…


36495_585دکتر محمدصادق کوشکی – ۱- تیم های مذاکره کننده 1+5 دیپلماتند و اگر از تیم ایرانی دیپلمات تر نباشند حداقل به اندازه تیم مذاکره کننده ایرانی دیپلماسی بلدند! و همین کار را برای دوستان ما دشوار کرده و خواهد کرد!

2- روزی که احمدی نژاد به قدرت رسید به صراحت وعده داد که مشکل تورم و بیکاری و کاهش قدرت خرید و مسکن و … را یک جا حل خواهد کرد! روزی هم که دوستان به قدرت رسیدند وعده دادند که پرونده هسته ای را با حفظ حقوق ملت ایران و با رفع کامل تحریم ها در مدت کوتاه فیصله خواهند داد! هر دو وعده برای اهل بصیرت گران و ناممکن می آمد و البته تاریخ بهترین داور برای قضاوت درباره چنین وعده هایی است!

3- آدم دوراندیش فقط به فکر امروز نیست! بلکه به فردا هم می اندیشد. دوستانی که با عجله سعی دارند متن توافق نامه ژنو را جوری ترجمه کنند که دستیابی به آن فتح الفتوح قلمداد شود به خوبی می دانند که علاوه بر آنها، کسانی دیگری هم در مملکت پیدا می شوند که هم حقوق بین الملل می دانند و هم زبان انگلیسی! آن وقت یافتن تناقص میان اظهارات دوستان درباره متن توافق نامه ژنو و خود متن، کار دشواری نخواهد بود!

4- در این توافق نامه آمده است که ایران می پذیرد غنی سازی 20 درصد را متوقف و ذخایر غنی سازی شده خود در حد 20 درصد را خنثی کند! آن هم ظرف شش ماه! فعالیت هسته ای در اراک را متوقف و دست بازرسان را برای بازرسی از تمامی تاسیسات هسته ای خود بازگذارد ( و قطعا فراتز از تعهدات NPT چون همین الان و همیشه درب تاسیسات هسته ای ما مطابق معاهده NPT به روی بازرسان آژانس باز بوده و دوربین های آژانس 24 ساعته مشغول رصد فعالیت های ما بوده اند) نه تنها بر سانتریفیوژ های خود نیافزاید ( حتی در مورد غنی سازی 3/5درصد) بلکه از تعداد آنها بکاهد و …

اما در مقابل هیچ یک از تحریم های اصلی و ظالمانه علیه جمهوری اسلامی حذف نشده و طرف های غربی تعهد نداده اند که بر مقدار تحریم ها اضافه نکنند! شاید مهم ترین دستاورد این توافق نامه دسترسی دولت بر مقدار محدودی پول تا سقف 8/5 میلیارد دلار باشد! آن هم با حجم زیادی اما و اگر و البته خبری از قرار گرفتن تحریم ها در سراشیبی سقوط نیست! هر چند برداشت دوستان چیزی دیگری باشد !

5- جناب آقای ظریف فرموده اند حق غنی سازی برای ایران در NPT آمده است ! مگر NPT قبلا وجود نداشت ؟ اگر قرار بود بعد از این همه مذاکره ، وزیر به NPT استناد کند، خب این استناد قبل از این میزان از رفت و آمد و مذاکره هم ممکن بود! جالب آن که سخنگوی وزارت امور خارجه (‌خانم افخم) دو ساعت پس از اظهارات جناب وزیر، با تاکید گفته اند که در توافق نامه بر حق غنی سازی ایران تصریح شده است! واقعا چه چیزی در متن توافق نامه و جود دارد که باعث شده دوستان برای داشتن پاسخی برای ملت ایران به بازی با کلمات متوسل شوند؟ آیا مقامات مذاکره کننده 1+5 که صراحتا از عدم پذیرش حق غنی سازی سخن می گویند می توانند جلوی انتشار متن توافق نامه را بگیرند که به قول برخی دوستان به دروغ افتاده اند؟ مگر “کری” می تواند سر اسرائیل و لابی آیپک را کلاه بگذارد و چیزی را که به قول دوستان در توافق نامه آمده انکار کند؟ آیا مذاکره کنندگان 1+5 شکست خورده و عقب نشینی کرده اند که مجبور به لاپوشانی و دروغ گویی باشند؟

6- خوب است دوستان محترم بفرمایند که پس از گذشت شش ماه و با شروع مذاکرات بعدی چه امتیازی به طرف مقابل خواهند داد؟ توقف غنی سازی 3/5 درصد؟ کاهش مجدد تعداد سانترفیوژها؟ تعطیلی کامل فردو و نطنز؟ مگر قرار است در ادامه مذاکرات ما امتیازی ندهیم و فقط امتیاز بگیریم؟

وقتی در توافق نامه فعلی دوستان، ما پنج مورد امتیاز به طرف مقابل داده و در مقابل یک امتیاز مشخص گرفته اند( و تحریم ها کامل و بدون نقض سر جای خود باقی مانده، اعم از تحریم های شورای امنیت و تحریم های یک طرفه آمریکا) دیگر برد- برد خواندن این مذاکره و توافق نامه چه معنایی دارد؟

7- شاید بهترین فایده این مذاکرات این باشد که اهل فکر و نخبگان برای هزارمین بار متوجه این کلام حضرت امام شوند که:” اگر ما یک قدم عقب نشینی کنیم دشمنان ما صدگام پیشروی خواهند کرد!) برتری صداقت انقلابی بر دیپلماسی این است که هیچ گاه مروارید را با آب نبات تلخ معاوضه نمی کند و اگر مجبور به چنین تعویضی شود آن را برد – برد و فتح الفتوح نخواهند خواند!

 1. محمد حسین
  24 نوامبر 2013

  خنده داره بخدا .
  رفع تحریم خودرو … هنوز یادمان نرفته که صنعت خودرویی غرب با تحریم ایران به چه روزی افتاد این رفع تحریم بنفع ماست یا بنفع غرب ؟

 2. ناشناس
  25 نوامبر 2013

  برو آب رو بریز اونجایی که می سوزه

 3. ملیکا
  26 نوامبر 2013

  آقای دکتر کوشکی
  از شما انتظار نداشتیم.لجن نوشتتون خیلی احساسیه.
  ما چیزی رو از دست ندادیم. تو توافقنامه اومده که باید تحریم طلا و چند قلم کالای دیگه برداشته بشه و به ایران اجازه ی دستیابی به درآمدهای نفتی داده بشه در مقابل ایران هم 20 درصد غنی سازی نمی کنه ( که احتیاج به 20 درصد هم نداریم مگر برای راآکتور تحقیقاتی) و آنچه که از 20 درصد داره به 5 درصد می رسونه.
  بدیهیه و ظریف هم گفت که بدیهیه که اگر اونا به تعهداتشون عمل نکنن ما هم به تعهداتمون عمل نمی کنیم. پس جایی ضرر نمی کنیم فقط دنیا و مردم خودمون متوجه میشن که اینا منطق ندارن.
  به هر حال این معامله دو سر سوده و تعجب می کنم از شما که قبلا فکرکرده تر جرف می زدید و الان کاملا احساسی قضاوت کردید.

  • اصفهاني
   26 نوامبر 2013

   ميشه بفرمائيد چي بدست آورديم؟
   فقط سرعت پيشرفت علمي مون كم شد.
   شايد در جواب من بگيد كه فعاليت هاي تحقيقاتي همچنان ادامه داره. اما سوال من اينجاست كه اگر شما خواستيد نتايج تحقيقاتتون رو آزمايش كنيد آيا حق خواهيد داشت؟
   مثلا براي ساخت زير دريائي با سوخت هسته اي آيا هيچگاه خواهيد توانست اورانيوم با غناي پنجاه درصد داشته باشيد؟
   بحث اكسيد كردن اورانيوم 20 درصد را در متن توافق نامه نخوانده ايد؟ بحث كاهش غنا را كه حتما خوانده ايد؟ احتمالا هم ميدانيد كه ذخاير اورانيوم، مثل آش قلمكار يا آش رشته نيست كه براي كم كردن غلظت آن ، قدري آب به آن اضافه كنيد و بگذاريد تا چندتا غُل بخورد.

 4. هادی
  8 دسامبر 2013

  سلام ، من همه این داستانهای واقعی را قبول دارم اما یادتون باشه رهبری داریم که بسیار از من و شما بهتر به امور واقف هستند. لطفا تند تر از رهبری و یا جلوتر از ایشان نروید.

  یا عُدتی فی شِدَتی( ای ذخیره من در روز سختی و دشواری)

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: